Tüketiciyi bilinçlendirmek ve korumak amacıyla 19 yıldır kutlanan Standartlar Haftası’nda Blue’Safe Mavi Kale de standartların önemine dikkat çekiyor.

Yazar:Editor
31.10.2012

 

 Standartlara sahip ürünler, benzer özellik ve nitelikte ürünler arasında karşılaştırma olanağı sağlayarak tüketicinin çıkarlarını koruyor. Aynı zamanda can ve mal güvenliği de sağlıyarak sağlığınıza ve çevreye karşı duyarlı özellikleri ile öne çıkıyor.

Günümüzde artan ihtiyaçlar ve eşzamanlı gelişen teknoloji, her sektörde ürün çeşitliliği ve gamının artmasını ve buna bağlı olarak oluşan pazardan yararlanmak isteyen üretici sayısının da fazlalaşmasını beraberinde getirdi.

Bu yoğun rekabet ortamında da daha yüksek kar kaygısı ile standartlardan yoksun ürünleri piyasaya sunan üreticiler, kalitesiz ürünlerle sadece tüketicilere değil doğaya ve ülke ekonomisine de zarar veriyorlar.

Ekim ayının 3. haftası kutlanan Standartlar Haftası’na ve Tüketici Haklarına dikkat çekmek amacıyla Blue’Safe Mavi Kale yetkilileri tüketiciyi uyardı.

Enerji tasarrunun hayal olmaması ve harcanılan paranın boşa gitmemesi için yalıtım yaptırmak isteyenler ürünlerin standartlara sahip olup olmadığını mutlaka kontrol etmeli.

Mardav Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alper Doğruer, standartlara sahip bir ürünün en önemli özelliğinin amacına hizmet edebilmesi olduğunu belirtti.

Standartlardan yoksun ürünlerin işlevlerini yerine getiremediklerini ifade eden Doğruer; özellikle tasarruf sağlamak amacı ile gerçekleştirilen ısı yalıtımı uygulamalarında bu tarz ürünlerin tüketicinin bütçesine daha da zarar veren sonuçlar doğurduğuna dikkat çekti.

“Yalıtım uygulamalarında son kullanıcıların teknik bilgiye sahip olmamalarından yararlanan çeşitli firma ve uygulayıcılar tüketiciyi standartlardan yoksun, ucuz ürünlere yönlendiriyorlar. Ancak bu ürünler, enerji tasarrufu sağlamadığı gibi harcanan tüm paranın da boşa gitmesine yol açıyor. Aldanmak istemeyen tüketicilerin bayi ve uygulayıcılardan ürünlere ait TSE, CE, ETAG 004 belgelerini göstermelerini isteyebilirler” diye konuştu.

Kalekim Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Müdür Yardımcısı Altuğ Akbaş ise standartlara sahip ürünlerin sadece üretim aşamasında değil uygulama ve kullanım süreçlerinde de hem tüketiciyi hem de ülke ekonomisini koruduğunu vurguladı. Akbaş sözlerine şöyle devam etti: “Isı yalıtımı malzemelerinde kalite en önemli unsurdur ve ısı yalıtım uygulaması hata tolere etmez. Bu nedenle ısı yalıtım uygulamalarında tüketicinin birinci önceliği asla ucuzluk olmamalıdır.

Ürünün standartlara sahip olmasının yanısıra size sağladığı diğer avantajlarla karar vermek daha faydalı. Özellikle ısı yalıtımında sadece ürünün değil uygulamanın da garantisi ve sigortası istenmeli. Yalıtım uygulaması sırasında uygulama ya da malzemeden kaynaklanan zararlar tüketiciye ödenmeli. Biz Blue’Safe Mavi Kale olarak tüketici haklarını koruyan tüm bu hizmetleri veriyoruz; özetle tüketicinin yanındayız”


  Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account