Sınırlı enerjiyi sınırsızca harcamamak için yalıtım şart

Editör
30.10.2012

 

Tasarrufun önemini vurgulamak için her yıl kutlanan 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü kapsamında Dow Bina Çözümleri, binalarda yapılabilecek enerji tasarrufunun ekonomiye ve çevreye sağlayacağı faydaya dikkat çekti. Binalarda kullanılan enerjinin yüzde 80 gibi büyük bir kısmının ısınma ve soğutma amaçlı harcandığını söyleyen Dow Bina Çözümleri Yapı Ürünleri Satış Müdürü Gökhun Kurt, ısı yalıtımıyla bu rakamın yarı yarıya azaltılabileceğini belirtti.

Yaşamımızı sürdürmek için ihtiyacımız olan enerji kaynakları, bilinçsizce kullanıldığı için hızla tükeniyor. Oysaki dünyanın sahip olduğu kaynaklar sınırsız ve kolay ulaşılabilir değil. Bu nedenle tasarruf büyük önem taşıyor.

Enerji tasarrufunu evlerden başlayarak tüm ülkeye yaygınlaştırmak ise mümkün. Bunun için ilk adım, ısı yalıtımı. Isı yalıtımıyla evinizde kullandığınız enerjiyi yüzde 50 oranında azaltabilirsiniz.

31 Ekim Dünya Tasarruf Günü dolayısıyla açıklamada bulunan Dow Bina Çözümleri Yapı Ürünleri Satış Müdürü Gökhun Kurt, “Enerji kaynaklarının hızla tükenmesiyle birlikte tüm dünya enerji tasarrufu için neler yapılabileceğini konuşmaya başladı. Bu konuda bireyler olarak bizlere de büyük görevler düşüyor. Bunların başında da binalarımıza ısı yalıtımı yaptırmak geliyor.

Uluslararası standartlara uygun, CE belgesine sahip, garantili ürünlerle yaptıracağınız ısı yalıtımı sayesinde binanızda ortalama yüzde 50 oranında enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Binalarda kullanılan enerjinin yüzde 80 gibi büyük bir kısmının ısınma ve soğutma amaçlı harcandığı düşünüldüğünde bu tasarrufun hiç de küçümsenmeyecek boyutlarda olduğu daha net görülüyor.

Isı yalıtımı yaptırarak dünyanın geleceği için önemli bir adım atarken aynı zamanda kendi bütçenizi de koruyabiliyorsunuz. Artan zamlarla birlikte iyice kabaran elektrik ve doğalgaz faturalarınız ısı yalıtımı sayesinde yüzde 50 oranında azalabilir” diye konuştu.

Isı yalıtımının günümüzde artık lüks değil bir zorunluluk olduğuna dikkat çeken Gökhun Kurt şunları da söyledi: “Daha temiz bir dünya, daha konforlu ve ekonomik bir yaşam için var olan ve yeni yapılan tüm binalarda ısı yalıtımı uygulaması hayati önem taşıyor. Doğru ürünlerle yapılan ısı yalıtımı bina ömrü boyunca bizi nem, küf, korozyon gibi olumsuz dış etkenlerden de koruyor.”

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account