TOKİ, Eskişehir\'de 48 hektarlık (480 dönüm) alanda yeni bir kentsel dönüşüm projesi başlatıyor.

Editör
29.10.2010

Alanönü, Karapınar, Huzur ve Erenköy mahallelerini içine alan bin 536 konutluk "Karapınar Gecekondu Önleme ve Dönüşüm Projesi" kapsamında, 5 yıldızlı otel alanı tahsis edilecek, kültür ve kongre merkezi ile alışveriş merkezi yapılacak. Projeye ilişkin ihalenin 3 ay içinde yapılması öngörülüyor.      


Son 8 yılda Eskişehir'e 8 bin 205 konut, 9 okul, 10 spor salonu, 4 cami, 6 ticaret merkezi, sosyal tesisler, karakol ve 4 kreş kazandıran TOKİ, 48 hektarlık (480 dönüm) alanda yeni bir kentsel dönüşüm projesi başlatıyor.        

Karapınar Gecekondu Önleme ve Dönüşüm Projesi'nin daha önce yapılan benzer projelerden farklı olarak, gecekondusu yıkılacak olan vatandaşlar, yeni evleri yapılıncaya kadar eski evlerinde oturacak.

Şehir merkezi ve tarihi Odunpazarı Evleri'ne yakınlığı açısından önemli bir bölgede yer alacak olan Karapınar Gecekondu Önleme ve Dönüşüm Projesi kapsamında bazı ''ilkler'' de gerçekleştirilecek.

Türkiye'de ilk kez bir gecekondu bölgesine 5 yıldızlı otel kazandırılırken, boğazı ve denizi olmayan Eskişehir'e Boğaziçi Köprüsü'nü andıran bir de köprü yapılacak.       

İŞTE PROJENİN DETAYLARI


Proje kapsamında konut alanlarının yanı sıra, alışveriş merkezi, kültür ve kongre merkezi ve 20 hektarın üstünde (200 dönüm) yeşil alan yapılacağını, 5 yıldızlı otel alanı tahsis edileceğini kaydeden TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, şunları söyledi:        

''Proje kapsamında açık ve kapalı gösteri alanları ile seyir terasları, dinlenme alanları, çocuk oyun alanları, spor alanları, aktif ve pasif su ögeleri, yürüyüş ve bisiklet parkurları, kapalı-açık botanik bahçeleri, çok amaçlı salonlar ve alışveriş merkezi ile otel alanın ulaşılabilirliğini desteklemek amacıyla yatay ve dikey asansörler yer alacak.        

Bölgenin en büyük sorunlarından biri olan 'rampalı yolları' ortadan kaldırarak şehir merkeziyle bağlantısını güçlendirecek yol sistemleri oluşturulacak. Uluslararası standartlar doğrultusunda tüm kullanıcılar düşünülerek tasarlanmış proje alanında, kent ile bütünleşik, aktif yeşil alanları ile huzur veren, zengin bir sosyal hayat sunan, alternatif bir merkez kurgulanarak, nitelikli ve değerli bir kent parçası oluşturmayı amaçlıyoruz. Yüzde 25'in üstünde eğimli alanlarda teras konutlar, eğim açısından daha uygun alanlara ise kent silueti de düşünülerek farklı kat yüksekliklerinde bloklar yapmayı düşünüyoruz. Hak sahiplerinin yanı sıra Eskişehir genelinde değişken aile büyüklükleri, ihtiyaçları ve ekonomik imkanları düşünülerek 8 farklı büyüklükte daireler üretilecek.''       

Bayraktar, donatı alanları standartları göz önünde bulundurulduğunda, kişi başına düşen yeşil alan miktarının, Türkiye şehircilik ortalamasının 4 katı, Avrupa ortalamasının da 2 katı olacağına dikkati çekti.       

Odunpazarı Belediyesi ile ortaklaşa yürütülen Karapınar Gecekondu Önleme ve Dönüşüm Projesi kapsamında 947 hak sahibinden 827'siyle sözleşme imzalandığı açıklayan Bayraktar, 3 ay içinde ihaleye çıkarak inşaat çalışmalarını başlatmayı hedeflediklerini, çalışmaların başlamasıyla Eskişehir ekonomisinin ve istihdamının da canlanacağını vurguladı.

Kaynak: ntvmsnbc.com

 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account