Bursa Valisi Şahabettin Harput, Bursa Uluabat gölü kıyısına, özellikle yaşlıların kalacağı şekilde planlanan 3 milyar dolarlık Fin köyünün kurulmasının gündemde olduğunu söyledi.

Yazar:Editor
30.10.2012

 

Finlandiyalı Geriatri Vakfı yetkilileri ile bu konuda görüşmeler yaptıklarını anlatan Vali Harput, konunun, kesinleştiğinde tam olarak kamuoyu ile paylaşılacağını aktardı.

Bursa'da 'Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası' kapsamında, Bursa Merkez Yıldırım ilçesinde, hayırsever Mustafa Özer tarafından karkas inşaatı yaptırılacak olan 4 katlı 24 derslikli ortaokul binasının protokolü imzalandı.

Heykel Valilik Binası'nda gerçekleştirilen törende, basın mensuplarının sorularını cevaplayan Bursa Valisi Şahabettin Harput, Bursa'ya kurulması gündemde olan Fin köyü ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

ULUABAT'A FİNLİ KÖYÜ MÜ KURULUYOR

Vali Şahabettin Harput, protokol töreninin ardından, kendisine basın mensupları tarafından, bugün bir yerel gazetede 'Uluabat'a Fin köyü' başlığı ile manşetten duyurulan haberle ilgili soruya ise konunun henüz netlik kazanmadığını belirterek, "Hepsi belli değil, geriatri merkezi ile ilgili çok ciddi projeler var. Cuma günü toplandık bununla alakalı. Yaklaşık 3 milyar dolarlık bir proje.

Bunun da hemen pat diye şuraya konulması elbette ciddi bir araştırma yapmadan mümkün değil. Şu anda görüşmeler devam ediyor. Bunun bir ayağı Mustafa Kemalpaşa olarak, bir ayağını Keramet bölgesi olarak İznik bölgesi olarak değişik ayaklar üzerinde olmak üzere görüşmeler devam ediyor, kesinleşince sizinle paylaşırız." şeklinde cevapladı.

FİN KÖYÜ

Finlandiyalı Geriatri Vakfı yetkililerinin Bursa Valiliği ile bu konuda prensip anlaşmasına vardığı belirtilerek, ilk aşamada 5 bin yaşlı Finli için Bursa'ya yaşam merkezi kurulacağı belirtilmekte.

60 yaş üzeri Finlandiyalıların bakımını, iklimi daha uygun bir yerde yapmak için yer arayan vakfın temsilcilerinin geçen Cuma günü Vali Şahabettin Harput öncülüğündeki heyetle Bursa'da bir araya gelerek, Uluabat çevresinde 22 bin dönümlük alanı yaşam merkezi için ideal yer olarak belirledikleri vurgulanmakta.

Bu alana ilk etapta 5 bin kişilik olmak üzere, kısa sürede 10 bin kişilik kapasiteye çıkarılması, nihai hedefin ise 100 bin kişi olarak belirlendiği aktarıldı. Proje ile bölgede yaşlıların kalacağı evlerin yanı sıra hastaneden sosyal alanlara spor tesislerinden termal merkezlere kadar ihtiyaç duyulan her türlü tesisin kurulacağı ifade ediliyor. 

KAYNAK: Cihan

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account