Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, vatandaşların kentsel dönüşüme yaklaşımını anketle değerlendirdi. Ankete katılanların yüzde 80'i kentsel dönüşümü destekledi.

Yazar:Editor
30.10.2012

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, birinci derece deprem bölgesinde bulunan 32 ilde anket yaparak hem depreme karşı alınan önlemleri hem de kentsel dönüşüm uygulamalarına yaklaşımı değerlendirdi. Ankete katılanların yüzde 80'i kentsel dönüşüme destek verdiğini açıkladı.

Ankete katılan 4 bin 285 kişinin yüzde 76'sı ise ev alırken ya da kiralarken depreme karşı zemin etüdü yapılıp yapılmadığına dikkat etmediğini belirtti. Yüzde 75'i de, evinin depreme karşı dayanıklılığını araştırmadığını bildirdi.

Ankete katılanların yüzde 41'e yakını ise evini boşaltmak için devletten kira yardımı bekliyor.

YAKLAŞIK 7 MİLYON BİNA ELDEN GEÇECEK

Türkiye genelinde yaklaşık 7 milyon binanın elden geçeceği kentsel dönüşüm süreci, 5 Ekim Cuma günü, İstanbul Esenler'de Başbakan Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşen resmi törenle başladı.

İlk kez patlatmalı yıkım tekniğinin de uygulandığı kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında 35 ilde 150 kamu binasının yıkımı yapıldı.Kentsel Dönüşüm Projesi ile yaklaşık 7 milyon binanın elden geçirilmesi planlanıyor.

KAYNAK: NTV

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account