Schneider Electric Güç Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Bora Tuncer 
Yeşil İş Konferansı’nda konuştu:“Enerji tüketimini yüzde 20 azaltırsak
60 milyar dolar tasarruf sağlarız!”

Yazar:Editor
22.10.2012

 

Yeşil İş Konferansı’na bu yıl stratejik çözüm ortağı olarak destek veren Schneider Electric’in Güç Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Bora Tuncer, konferansta yaptığı konuşmada, 2050 yılında dünyanın tükettiği enerjinin 2 katına çıkacak olmasına karşın, karbon emisyonunu yarı yarıya azaltmak gerekeceğini vurguladı. 

 

Günümüzde 1,3 milyon insanın elektriğe erişimi olmadığına dikkati çeken Tuncer, “Schneider Electric olarak, dünya için geleceğin, enerjiyi etkin ve tek merkezden yönetmekte olduğunu görüyoruz. Özellikle elektriğin yönetimi konusunda 360 derece hizmet sunuyoruz” dedi.

Enerji yönetiminde global bir uzman olan Schneider Electric, Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından, sürdürülebilir geleceği hedefleyen bir iş dünyası modeli yaratma amacıyla dördüncüsü düzenlenen Yeşil İş-Green Business Konferansı’na, bu yıl da stratejik çözüm ortağı olarak destek verdi. 

Schneider Electric Güç Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Bora Tuncer, konferansta yaptığı ‘Sürdürülebilir Gelecek İçin Sürdürülebilir İş’ başlıklı sunumda, 2050 yılında dünyanın tükettiği enerjinin 2 katına çıkacak olmasına karşın, karbon emisyonunu yarı yarıya azaltmak gerekeceğini vurguladı. Sadece Türkiye’de enerji tüketimini yüzde 20 azaltmanın parasal karşılığının 60 milyar dolar olduğuna dikkati çeken Tuncer, “Bu potansiyelin hayata geçirilmesi, 2020 yılı itibariyle 390 milyon ton petrol tasarrufuna eşdeğer. Ayrıca bu azaltım, 780 milyon ton karbon emisyonunun da azalması anlamına geliyor” diye konuştu.

Schneider Electric, elektriğin yönetimi konusunda 360 derece hizmet sunuyor

Kaynaklar ve enerji konusuyla ilgili ihtiyaçların hayati bir düzleme geldiği günümüzde, Schneider Electric olarak hayata geçirdikleri çalışmaların stratejik önem taşıdığını belirten Tuncer, sözlerine şöyle devam etti: “Dünya için geleceğin, enerjiyi etkin ve tek merkezden yönetmek üzerine kurulacağını görüyor, bu yolda güçlü adımlar atıyoruz.

Özellikle de elektriğin yönetimi konusunda 360 derece hizmet sunuyoruz. Enerji alanında yaptığımız tüm çalışmaları çift taraflı bir sosyal sorumluluk projesi olarak görüyoruz; hem gezegeni koruyoruz, hem de korumanın bize sağladığı bütçeyi gelecek nesillerin gezegeni koruyabilmesi için bilinçlenmesi adına kullanıyoruz.

Danışmanlık hizmetleri sonucunda elde edilecek başarılı sonuçları, öncelikle kendi binalarında uyguladıklarını ifade eden Bora Tuncer, “Yeşil binalarımızla tüm sektörlere enerji verimliliği konusunda öncülük ediyoruz. Bunun en son örneği, BREEAM Yeşil Bina Sertifikası’nı almaya hak kazanan Manisa Fabrikamız. Bu fabrikamız, benzer üretim yapan fabrikalara göre daha az enerjiye ihtiyaç duyuyor ve kaynakları daha verimli kullanıyor. Çayırova Transformatör Fabrikamız da 2011’de Amerikan Yeşil Binalar Konseyi tarafından ‘Enerji ve Çevresel Tasarımda Liderlik (LEED) Gold Yeşil Bina Sertifikası’nı almaya değer bulundu” diye konuştu.

Dünyada 1,3 milyar kişinin elektriğe erişimi yok! 

Schneider Electric’in tüm coğrafyalarda sosyal sorumluluk projeleriyle hayata değer kattığını belirten Bora Tuncer, şu açıklamalarda bulundu: “Tam 1,3 milyar insanın elektriğe erişimi bulunmuyor. Biz BipBop projemizle, dünyada elektrikten yoksun bölgelere ulaşıyor, buralarda gerekli finansman, ekipman ve insan kaynağını sağlıyoruz.

Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla elektrik konusunda 12 bin kişiye eğitim verdik. 6 yatırımı ve 400 girişimciyi destekledik. 1 milyon eve elektrik taşıdık. En önemlisi de bunları güvenilir, ekonomik ve temiz enerji kaynakları oluşturarak sağladık. Bu 1 milyon evde yaşayan çocuklar artık ders çalışmak için güneş ışığını beklemiyor!”

Masdar City: Dünyanın ilk temiz teknoloji şehri

Akıllı Şehir Projesi kapsamında Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dhabi'deki 6 kilometrekarelik Masdar City'ye enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji çözümleri sunduklarını dile getiren Tuncer, proje hakkında şu bilgileri verdi: 2020’de tamamlanması planlanan Masdar City, tamamen yenilenebilir enerji kaynakları üzerine dünyanın ilk temiz teknoloji şehri olacak.

‘Sıfır karbon, sıfır atık şehri’ olan Masdar City'de yüzde 75 elektrik ve yüzde 80 su tasarrufu sağlanırken, 25 yılda 2 milyar dolarlık petrol eşdeğerinde enerji tasarrufu elde edilecek. 50 bin kişinin yerleşik olarak yaşayacağı kentte ulaşım, güneş enerjisiyle çalışan araçlarla yapılacak.

Tüm dünya için umut verici bir örnek olan Masdar City gibi daha nice yaşam alanı yaratılabilir. Ancak bunun için tabii ki, devletler ve özel sektör oyuncularının birlikte hareket etmesi ve geleceği şekillendirmesi şart. Biz Schneider Electric olarak, bu vizyonu uçtan uca bir hizmet sistemiyle karşılıyoruz. Tüm dünyadan da işbirliği bekliyoruz.”

Avrupa ülkelerinde karbon emisyonlarının %29’unun kaynağının taşımacılık olduğunu, ABD’de ise bu oranın %33’e çıktığını vurgulayan Tuncer, bu gerçekten hareketle elektrikli araçları yaygınlaştıracak çalışmalarda da bulunduklarını kaydetti. 

Yüzyılımız enerjiyi yönetme devridir” diyen Bora Tuncer, Schneider Electric’in son kullanıcıya yönelik Life Space ürün gamı, Enerji Üniversitesi Projesi, Yeşil İş Konferansı gibi dünyanın ve Türkiye’nin lider sürdürülebilirlik platformlarında üstlendiği aktif rolle üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdiğini söyledi. 

Dünyada 200’ü aşkın şehirde Schneider Electric imzası var…

Yeşil İş Konferansı’nda ‘Sürdürülebilir Şehirler ve Enerji Yönetimi’ konulu bir konuşma yapan Schneider Electric Enerji ve Altyapı İşkolu Genel Müdür Yardımcısı Serdar Malkoç da şirket olarak sundukları çözümlerle şehirlerin daha akıllı, daha verimli, sürdürülebilir ve yaşanabilir şehirler olması için destek verdiklerini söyledi.

Malkoç,  “Akıllı Şehir çözümlerimiz enerji verimliliğini maksimum seviyeye taşıyor ve biz Kuzey Amerika’dan Asya'ya kadar 200'ü aşkın şehirdeki referanslarımızla gurur duyuyoruz" dedi.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account