Torunlar GYO, Ali Sami Yen\'nde yapılacak projeye ilişkin Torunlar-Aşcıoğlu-Kapıcıoğlu Proje Ortaklığında Torunlar Gıda’ya ait payları devralmak için TOKİ\'ye müracaat etti.

Editör
29.10.2010


Halka arz sürecini tamamlayan Torunlar GYO, Ali Sami Yen Stadı arsasında yapılacak projeye ilişkin Torunlar-Aşcıoğlu-Kapıcıoğlu Proje Ortaklığında Torunlar Gıda’ya ait payları devralmak için Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na müracaat etti.

Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), Ali Sami Yen Stadının bulunduğu  arsada yapılacak projeye ilişkin Torunlar-Aşçıoğlu-Kapıcıoğlu Proje Ortaklığında Torunlar Gıda'ya ait payların devir alınmasına karar verdi.

Ali Sami Yen Stadı ihalesini kazanan Aşçıoğlu İnşaat'ın Torunlar Gıda ve Kapıcıoğlu İnşaat ile ortak olarak gerçekleştirmesi planlanan proje için oluşturulan ortaklıktaki Torunlar Gıda'nın tüm hak ve yükümlülükleri Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) onay şartına bağlı olarak Torunlar GYO ‘ya devredilecek.

TOKİ tarafından, "Ali Sami Yen Stadyumu’nun bulunduğu Parselin Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşım usulü ile idare payı gelir miktarının ödenmesi" için gerçekleştirilen ihaleyi kazanan Aşçıoğlu İnşaat Taahhüt Turizm A.Ş., projenin birlikte yapılması konusunda, Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Kapıcıoğlu İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile anlaşmaya varmıştı. Bu anlaşmanın ardından “Torunlar-Aşçıoğlu-Kapıcıoğlu Proje Ortaklığı" unvanıyla bir şirket kurulmuş ve projenin bu ortaklığa devri için TOKİ’ye başvurulmuştu.

Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
 
1996 yılında kurulan Toray İnşaat’ın, 2008 Ocak ayında SPK onayından sonra gayrimenkul yatırım ortaklığına dönüşmesiyle Torunlar GYO adını alan şirket,  2,65 milyar TL portföy değeriyle 21 Ekim 2010 tarihinde İMKB’de işlem görmeye başlamış  Türkiye’ nin en büyük GYO’ sudur.
 
Torunlar GYO’nun tamamlanmış projeleri arasında Bursa Zafer Plaza, Bursa Korupark AVM ve Korupark Evleri bulunmaktadır. Torunlar GYO’nun %99,99 pay ile Antalya Deepo Outlet, Yeni Gimat’taki %14,83 pay sahipliği ile Ankamall ve Crowne Plaza, %44,6 pay ile Marmaris Netsel Marina ve %41,4 pay ile Nishİstanbul projelerinde yatırımları bulunmaktadır. Torunlar GYO’nun İstanbul’daki ilk AVM yatırımı TORIUM Alışveriş Merkezi’nin açılışı 30 Ekim Cumartesi itibariyle gerçekleştirilecektir.  
 
Torunlar GYO'nun planlanan yatırımları arasında ise Mall Of İstanbul, Torun Tower, Kemankeş Butik Otel ve Turkmall ortaklığı ile gerçekleştirilen Samsun Bulvar AVM bulunmaktadır. Her biri kendi alanında farklı özelliklerle dikkat çeken bu yatırımlarını 2014 yılın ilk çeyreğine kadar tamamlamayı planlayan Torunlar GYO, büyüme odaklı yapısını önümüzdeki dönemde de sürdürmeyi hedeflemektedir.

Kaynak: İnşaat & Yatırım Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account