Eylül ayında finans, perakende ve yapı sektörü yeni iş fırsatları ile öncü sektörler oldu

Editör
22.10.2012

 

Türkiye’nin en büyük insan kaynakları platformu Kariyer.net, her ay düzenli olarak açıkladığı istihdam endeksi eylül ayı verileri yayınlandı. İstihdam Endeksi eylül ayı verilerine göre finans, perakende ve yapı sektörü en çok iş imkanı sağlayan sektörler arasında yer aldı.

İstihdam Endeksi eylül ayı verilerini yorumlayan Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, finans sektöründe yeni iş ilanlarının 2011’e göre yüzde 86 artış gösterdiğini söyledi. Azoz, “Ağustos 2012`ye göre ise yüzde 25 artış görülürken, en çok ilan yayınlanan iş alanları arasında finans, satış, pazarlama, müşteri ilişkileri ve bilgi işlem yer aldı” dedi.

Perakendede istihdam artışı ağustosa göre yüzde 27

Azoz şöyle konuştu:  “Perakende sektöründe en çok satış, pazarlama, müşteri ilişkileri, operasyon ve hizmet alanlarında yeni iş fırsatları göze çarparken, sektörde 2011’e göre yüzde 7 düşüş yaşandı.

Ağustos 2012`ye göre ise yüzde 27 artış görüldü. Yapı sektöründe mühendislik, mimarlık, teknik eleman, satış ve tekniker en çok eleman aranan ilk 5 pozisyon oldu. Sektörde 2009’a göre yüzde 143; 2010’a göre yüzde 87, 2011’e göre yüzde 24 artış görülürken, Ağustos 2012`ye göre yüzde 15 artış gerçekleşti.”

 Eylül ayındaki toplam yeni ilan sayılarının iş günü ortalamasına göre hesaplandığında eylül ayında, ağustos ayına göre yüzde 9 düşüş olduğunu belirten Azoz, “En çok ilan çıkılan 10 pozisyon ise sırasıyla satış uzmanı, mühendis, muhasebe elemanı, tekniker, teknisyen, mağaza müdürü, satış müdürü, sekreter, çağrı merkezi elemanı, yönetici asistanı oldu” diye konuştu.  

Eylül ayındaki yeni ilan sayısı ise ağustos 2012’ye göre yüzde 1 artarken, eylül 2011’e göre yüzde 0,2 düşüş olduğu görülmüştür.

Afganistan ve Cezayir’de yapı sektöründe iş fırsatları

Yapı sektörü istihdam verilerine bakıldığında yurtdışı iş ilanlarındaki artış yaşandığını ifade eden Yusuf Azoz,  özellikle Afganistan ve Cezayir gibi pazarlarda geçen yıla göre önemli istihdam artışı gözlendiğini söyledi.

Azoz, “Afganistan’da mühendislik, mimarlık, muhasebe, teknik eleman, hizmet ve kalite en çok eleman aranan iş alanları olurken, inşaat mühendisi, elektrik şantiye şefi, saha mühendisi, depo sorumlusu, elektrik mühendisi, iş sağlığı ve güvenliği uzmanı, kalite kontrol mühendisi, kepçe operatörü, makine mühendisi gibi pozisyonlar da ilk sıralarda yerini aldı” dedi.

 Yusuf Azoz: “Cezayir de ise en çok eleman aranan iş alanı mühendislik ve mimarlık olurken,  dizayn şefi, endüstri mühendisi, kalite kontrol elemanı, mali işler müdürü, mimar, saha mühendisi, teknik asistan ve yapım müdürü pozisyonlarında eleman ihtiyacı olduğu görüldü.”

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account