Toplam 5 ayrı proje ile 6 dalda finale kalan Tabanlıoğlu Mimarlık, ulaşım kategorisinde “Bodrum Uluslararası Havalimanı” projesiyle birinciliğe layık görüldü.

Yazar:Editor
16.10.2012

 

Singapur’da bu yıl beşincisi gerçekleşen Dünya Mimarlık Festivali’nde (WAF) Tabanlıoğlu Mimarlık’ın “Bodrum Uluslararası Havalimanı” projesi Türk mimarlığını zirveye taşıdı.

Mimaride mükemmelliği paylaşmak adına düzenlenen ve en etkin mesleki zirveler arasında yer alan Dünya Mimarlık Festivali – WAF’ın 5’incisi, bu yıl Singapur’da gerçekleşti.

Dünya çapında mimarların projelerini akademik bir düzende sunduğu ve tartıştığı WAF, yine dünya mimarlarını ve önemli projelerini bir araya getirdi.

2-5 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen WAF öncesinde açıklanan finalistler, projelerini Singapur’da yaptıkları sunumlarla jüriye ve mimar meslektaşlarına anlattılar.

Yenikapı Projesi’yle 2 ayrı dalda olmak üzere, toplam 5 proje ile 6 dalda finale kalan Tabanlıoğlu Mimarlık, dünya mimarları tarafından bir kez daha onurlandırıldı. Yapı Dalı, Ulaşım Kategorisi’nde, bu yıl haziran ayında hizmete giren “Bodrum Uluslararası Havaalanı” projesiyle birinciliğe layık görülen Tabanlıoğlu Mimarlık, Kurumsal Yapı Kategorisi’nde Sipopo Kongre Merkezi projesi ve Alışveriş Kategorisi’nde Avcılar E5 projeleri ile yarıştı.

Proje Dalı’nda ise “Yenikapı Transfer Noktası” projesiyle “Masterplan” ve “Yarışmalar” Kategorileri’nde yarışan Tabanlıoğlu Mimarlık, Ofis Kategorisi’nde Selçuk Ecza projesini, bu yıl tasarımı tamamlanan projeler olarak mimarlık platformuna taşıdı.

Türkiye’de gerçekleşen mimarlık üretiminin uluslararası değerde olduğunun kanıtlanması sürecinde, WAF bu yıl da Singapur’da dünya mimarlarına, öğrencilerine ve ortak displinlerden profesyonellere değerli bir buluşma, paylaşma ve gelişme ortamı sundu.

2010 yılından bu yana WAF’a jüri üyesi olarak davet edilen Murat Tabanlıoğlu, bu yıl konuşmacılar arasında yer aldı. Dünyanın en saygın mesleki zirveleri arasında gösterilen WAF’a Türkiye’den her yıl daha fazla projenin katıldığını belirten Murat Tabanlıoğlu, Türk mimarların başarıyla temsil edildiği WAF’ın, özgün projelerin uluslararası gündemde yer almasını sağladığını ifade etti.

Önümüzdeki dönem Aga Khan ödülleri değerlendirmesine master jüri olarak katılacak olan Murat Tabanlıoğlu, halen AIA (ABD Mimarlar Odası) jüriliği gibi çeşitli uluslararası platformlarda hakemlik yapıyor.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account