Heydar Aliyev Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nin inşaatı tamamlanarak, Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Editör
15.10.2012

 

25 Ekim 2011 tarihinde İzmir’in Aliağa ilçesinde STAR Rafinerisi ile eşanlı olarak temelleri atılan Heydar Aliyev Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nin inşaatı tamamlanarak, Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim edildi. 

 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından temeline ilk harcı konan lisenin inşaatı 270 gün gibi rekor sayılabilecek bir sürede tamamlandı. Okulun iç donanımına ait çalışmalar sürerken, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında toplam 180 öğrencinin kaydı yapıldı. 

Yaklaşık 16 milyon TL’ye mal olan okulda toplam 720 öğrencinin eğitim göreceğini belirten SOCAR Türkiye Başkanı (CEO) ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz, merhum Heydar Aliyev’in adını taşıyan okulun Türk sanayisinin ara işgücü ihtiyacını karşılamada örnek bir modeli hayata geçireceğini belirterek, “5 yıldızlı meslek lisesi inşa ettik.  

Aliağa’yı bilmeyenler liseyi üniversite kampüsü sanıyor. Sadece  Aliağa'nın değil, Türkiye'nin en güzel okulu olan bu lise, Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinin eğitim alanındaki en önemli simgesi olacak. ” dedi. 

Çağdaş Azerbaycan’ın kurucusu merhum Heydar Aliyev’in adını yaşatacak olan okul, 22 dönüm arazide kampüs sistemi ile kuruldu. 216 kişilik pansiyon ve 300 kişilik konferans salonuna sahip olan lisenin sınıfları ve ortak kullanım alanları her türlü teknolojik yeniliği barındırıyor.

Yüksek tavanlı ve ferah bir ortamda eğitim görecek öğrenciler, mezun olduklarında başarılı oldukları takdirde, SOCAR’ın Türkiye ve Azerbaycan’daki yatırımları ile diğer sanayi kuruluşlarının ara işgücü gereksinimini karşılayacak. 

“PETKİM BUGÜNE KADAR 5 OKUL  YAPARAK MİLLİ EÐİTİME BAÐIŞLADI” 

Petkim’in bugüne kadar Kocaeli-Yarımca’da ve İzmir-Karşıyaka’da birer, Aliağa’da ise üç okul inşa ederek Türk Milli Eğitimi’ne armağan ettiğini anımsatan Kenan Yavuz, Heydar Aliyev EML’nin ise şirketin bugüne en büyük eğitim yatırımı olduğuna dikkat çekerek şu bilgileri verdi: 

  “Aliağa’ya ilk kez gelip okulumuzu görenler, üniversite kampüsü sanıyor. Sadece Aliağa’nın değil, Türkiye’nin en güzel ve modern okulunu yaptık.   Okulumuz, ‘ İş İçinde Eğitim, Eğitim İçinde İş’ prensibi ile hizmet verecek. Liseden mezun olacak gençler Petkim’in, SOCAR bünyesindeki diğer şirketlerin ve bölgedeki sanayi kuruluşlarının gereksinim duyduğu nitelikli ara işgücünü karşılamada çok önemli bir işlev yüklenecek.

Eğitimleri süresince sanayi ile iç içe yaşayarak pratiklerini yapacaklar. Mezun olduklarında, başarılı olurlarsa, Petkim ve SOCAR’ın yatırımlarında görev almak üzere hemen işbaşı yapacaklar. Böylelikle biz de şirketlerimize ara işgücü seçmede çok önemli bir zorluğu aşmış olacağız” 

HEYDAR ALİYEV EML’DEN SATIR BAŞLARI 

  • Heydar Aliyev Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Projesi yaklaşık 25.000 metrekare alana sahip
  • Proje; binaları, konferans salonu, yemekhanesi, elektrik ve kimya atölyeleri, spor salonu, konferans salonu gibi kısımlardan oluşan bir kampüs niteliğini taşıyor. 
  • Okulda 15.000 m2’lik kapalı alanda derslik binaları, konferans salonu ve pansiyon binası bulunuyor. Proje klasik okul standartlarının dışında, mimari ve inşaat kalitesiyle Türkiye’nin bugüne kadar görmediği bir kompleks olma proje özelliğini taşıyor. 
  • Yüksek tavanlı ve ferah bir eğitim için tasarlanan ve 30 derslikten oluşan lise, toplam 720 öğrenci kapasitesine sahip olacak. 
  • Ayrıca her birinde dört öğrencinin kalabileceği 54 odadan oluşan modern yatakhanesi de 216 öğrenciye hizmet verebilecek. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account