Kentsel dönüşüm kapsamında, 18 ilde 19 stat inşa edilecek. Statların dönüşümü için yaklaşık 2 trilyon liralık bütçe hazırlandı.

Editör
15.10.2012

 

Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında eski statlar yıkılarak, yenilenecek. Dönüşüm için yaklaşık 2 trilyon liralık bütçe hazırlandı. Statların 2 yıl içinde bitirilmesi planlanırken, Ankara'ya düşünülen stat mevcut yerinde yapılacak. Ankara'da yapımı planlanan stat, 19 Mayıs Spor Kompleksi arazisi içinde yer alacak. Diğer illerdeki statlar ise farklı yerlerde inşa edilecek.

Statların kapasiteleri 25 bin ile 33 bin kişi arasında değişecek. Statlar UEFA standartları gereği yüzde 10 kapasite arttırımı planlamasıyla gerçekleştirilecek. 

DÖRT STADIN YAPIMI SÜRÜYOR

Proje kapsamında, 19 stattan 4'nün yapımı sürüyor. Stat inşası süren iller; Afyon, Mersin, Malatya ve Sivas.Yapımı süren 4 ildeki stadın dışında, Eskişehir'de gerçekleştirilecek stadyumun ihalesine çıkıldı. Antalya, Samsun, Trabzon, Adana, Gaziantep, Hatay, İzmir (2 adet), Kocaeli, Sakarya, Batman ve Diyarbakır illeri için planlanan statlarla ilgili protokoller imzalandı. İzmir'de yapımı planlanan 2 stattan birisinin yeri Örnekköy olarak belirlendi.

Ankara ve Edirne ise protokol aşamasına geldi. Bu iki il için de gerekli aşamalar tamamlandıktan sonra kazma vurulacak.

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında yenilenecek statlar için Gençlik ve Spor Bakanlığı, maliyetler çıktıktan sonra arazi devirleri yapacak. Statlar için belirlenecek maliyetler için aradaki rakam Maliye Bakanlığı tarafından karşılanacak. Bu statların yapımında, Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan nakit para çıkışı olmayacak.

KAYNAK: Sabah Gazetesi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account