Kayseri\'de Develi, Yahyalı, Yeşilhisar ilçeleri arasında kalan 57 bin 666 hektar alanı sulayacak olan Develi Ovası Sulama Projesi tamamlandı.

Editör
28.10.2010

Kayseri'de, 40 yıl önce Zamantı Nehri üzerine yapılması planlanan, 1976 yılında programa alınan ve Develi, Yahyalı, Yeşilhisar ilçeleri arasında kalan 57 bin 666 hektar alanı sulayacak olan Develi Ovası Sulama Projesi tamamlandı. 2002 yılına kadar yüzde 20 seviyesinde kalan proje, bu tarihten sonra ödeneğin artırılması sayesinde hız kazanarak tamamlandı ve hizmete açılma aşamasına gelindi. 2002'ye kadar işleyen ödenek takviminin aynı şekilde işlemesi durumunda, projenin 2050 yılında bitirilmesi öngörülmüştü.


40 YIL ERKEN BİTİRİLDİ


Projeye yeterli ödenek tahsis edilmediğinden 2002 yılına kadar yüzde 20 seviyesinde kalan proje, bu tarihten sonra ödeneğin artırılması sayesinde hız kazanarak tamamlandı ve hizmete açılma aşamasına gelindi. 2002'ye kadar işleyen ödenek takviminin aynı şekilde işlemesi durumunda, projenin 2050 yılında bitirilmesi öngörülmüştü. Proje, 31 Ekim Pazar günü saat 14.00'de düzenlenecek törenle hizmete açılacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın telekonferansla katılacağı açılış törenine, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın da gelmesi bekleniyor.

PROJE 3,5 YILDA KENDİNİ AMORTİ EDECEK

Develi-Yahyalı-Yeşilhisar ilçeleri üçgenindeki yaklaşık 20 bin çiftçi ailesinin büyük ölçüde sulu tarım yapmasına olanak sağlayacak proje, ekonomiye de önemli katkıda bulunacak. 3 ilçe arasında kalan 57 bin 666 hektar alanı sulayacak olan proje, 2010 yılı birim fiyatlarına göre 252 milyon liraya mal olacak. Ekonomiye yıllık 70 milyon lira katkı sağlayacak proje, 3,5 yılda kendini amorti etmiş olacak.

Proje, Türkiye'nin sayılı kuş cennetleri arasında yer alan ve Ramsar Konvansiyonu'na dahil edilen 264 kuş türü ile 400 değişik bitki türünün barındığı 17 bin 200 hektarlık alanı kapsayan Sultansazlığı Doğal SİT Alanı'nın su ihtiyacı da karşılayacak. Tünel açma çalışmaları sırasında ortaya çıkan 380 litre/saniye içme suyu, halen Sultansazlığı'na veriliyor. Bu sayede iklim değişikliği ve küresel ısınmayla ortaya çıkan kuraklıktan Sultansazlığı Kuş Cenneti'nin en az etkilenmesi sağlanmış durumda. Tünelden çıkan yer altı suyu, yörede bulunan yerleşim birimlerinin içme ve kullanma suyu ihtiyaçlarını da karşılayacak.


Kaynak: AA

 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account