İç Mimar Eda Tahmaz'dan yazlık evler için farklı dekorasyon önerileri | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat&Yatırım Sayı 185
Aralık 2019 Sayı 185
İnşaat&Yatırım Sayı 184
Kasım 2019 Sayı 184
İnşaat&Yatırım Sayı 183
Ekim 2019 Sayı 183
İnşaat&Yatırım Sayı 182
Eylül 2019 Sayı 182
İnşaat&Yatırım Sayı 181
Ağustos 2019 Sayı 181
İnşaat&Yatırım Sayı 180
Temmuz 2019 Sayı 180
İç Mimar Eda Tahmaz'dan yazlık evler için farklı dekorasyon önerileri
23 MAYIS 2019, Persembe 10:35:35
İç Mimar Eda Tahmaz'dan yazlık evler için farklı dekorasyon önerileri
Yaz aylarının kapıya dayandığı şu günlerde yazlık ev dekorasyonu için fikir arayışları da başladı.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Yaz aylarının kapıya dayandığı şu günlerde yazlık ev dekorasyonu için fikir arayışları da başladı. Konut projelerinin yanı sıra havuz ve bahçe tasarımlarında da farklı fikirleri hayata geçiren EDDA Mimarlık Kurucusu İç Mimar Eda Tahmaz, yazlık ev dekorasyonunun püf noktalarını, sezonun trendlerini, havuz ve bahçe tasarımlarında dikkat edilmesi gereken kriterleri analiz etti. İç mekanların daha da renkleneceği yeni sezonda beyaz ahşap kullanımı da yükselişe geçerken dış mekanda havuz başı alanlar daha samimi ve konforlu bir atmosfere bürünüyor.

Dekorasyonda ferah ve dinamik bir görünümün hedeflendiği yazlık evler için önerilerini aktaran EDDA Mimarlık Kurucusu İç Mimar Eda Tahmaz, genellikle beyazın hakim olduğu iç mekanlarda farklı noktalarda kullanılacak canlı renkler ile enerjinin yükseltilebileceğini, aynı zamanda malzeme seçiminde beyaz ahşap ile arzu edilen hafif görünüm yakalanabilecekken dış mekanda da sosyalleşme alanı olarak görülen havuz başı ve bahçe tasarımlarının da en az iç mekan dekorasyonu kadar önemli olduğunu vurguladı.

Işığı en iyi yansıtan renk olarak yazlık ev dekorasyonunda sıklıkla tercih edilen beyaz rengin mekanı olduğundan daha büyük ve ferah göstermesi sebebiyle dekorasyon için doğru seçim olduğunu dile getiren Eda Tahmaz, yeşil, mor, kırmızı, çivit mavisi gibi canlı renkleri aksesuarlarda ve tekstil ürünlerinde tercih ederek mekan içerisindeki enerjiyi yükseltebileceğimizi belirtiyor. Mavi ve beyaz desenli tekstil ürünleri veya mobilyalar ile dekorasyona aynı zamanda marin temasının da getirilebileceğini aktaran Tahmaz’a göre, güneşi mekan içerisine alan sarı, bu yaz, dekorasyon düşkünlerini mest edecek. Sarı detaylara sahip aydınlatma elemanları, sarı objeler veya sarı bir puf, mekan içerisindeki havayı daha içten bir hale getirecek. Desenlerde hayvan baskıları ile özellikle de zebra ve leopar desenlerinin revaçta olacağını belirten iç mimar, tek bir duvarda tercih edilecek zebra desenli duvar kağıdının mekana şık bir görünüm katacağı görüşünde.

Bugüne kadar gerçekleştirdiği tüm projelerinde doğal malzeme kullanımına özen gösteren Tahmaz, yazlık evler için de zemin kaplamalarında ve mobilyalarda tercih edilebilecek beyaz ahşabın sezona damgasını vuracağı yönünde ipuçlarını paylaşırken doğal taş kullanımının hiçbir zaman demode olamayacağını, mermerin iç mekanlara getirdiği yalın ve hafif görünümün özellikle de yazlık evler için bir vazgeçilmez olduğunu vurguluyor.

Evler ile bütünleşen havuz başı alanlarında ise havuz ile bütünleşen hidromasajlı açık küvet alanları da oluşturularak, tüm aile fertlerinin bir arada daha çok vakit geçirmelerine olanak sunulduğunu aktaran iç mimar, havuz başı alanlarında özellikle güneşe ve suya dayanıklı, solmayan ve leke tutmayan kumaşlardan oluşan mobilyaların kullanılmasını gerektiğini; bir tente, güneş şemsiyesi veya tik ahşap gölgeliklerle tasarlanmış bir açık hava odası ile havuz keyfinin daha da arttırılabileceğini dile getiriyor.

Özellikle güneşlikli daybed’ler ile, açık hava odanızda yer verdiğiniz dış mekan kanepeleri, minderler ve puflarla samimi ve konforlu bir havuz başı atmosferi yaratılabileceğini aktaran iç mimara göre, havuzun içinde ise cam mozaikler, seramik karolar veya doğal taşlar kullanılabilir. İthal cam mozaikler, natürel renkler ve desenler ile çok canlı ve doğal bir görünüm elde edilebilir. Antislip, yani kaymaz özellik taşıyan doğal taşlar ve karolar ise kayma riski olan alanlar ile havuz çevresi için güvenli bir zemin oluşturur. Tik ahşaplar, hasır örgüler veya rattan dokular havuz kenarı için mobilya tercihlerinizde uyumlu ve dengeli bir bütünlük yaratacaktır.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım 6448 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Eda Tahmaz, EDDA Mimarlık ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

İç Mimar Eda Tahmaz'dan yazlık evler için farklı dekorasyon önerileri

 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
1920 Sultanahmet Köftecisi , Jean Cristophe Bretxa, Emin Gök, BEGOS, Göl Mahal Villaları, DYOTHERM, Turn Yönetici Masası, EnerjiAkademisi, Nida İnşaat, İntema, Buğra Berberoğlu , Emre Torun, Kuyumcukent, iBridge, 7. 7. ‘Design&Construction-Üniversitelerarası Öğrenci çelik Köprü Yarışması, Betonsa Gebze Tesisi, “Turkishceramics”, KleemanAsansör, Avrupa Servis Semineri, CNR Expo İstanbul, TeamERA, Ömer Faruk Şahin, Boğaziçi Yaşam Merkezi, Sançim Bilecik Çimento, İstanbulCaddesi, Nabucco, Kentsel Dönüşün, “Büyük Şirket”, Bursa Modern ve Bosphorus City , Azim Gayrimenkul ,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.