Bir otomasyon çözümünü değerlendirmenin iki boyutu bulunmaktadır.

Yazar:Editor
09.10.2012

 

Midrange portföyündeki büyük geliştirmelerle, Rockwell Automation entegre, ortak platformlu ortamı sayesinde kullanıcılara otomasyon yatırımı için mümkün olan en iyi değeri sunan otomasyon, hareket, güvenlik ve süreç sağlayan bir çözüm geliştirmiştir. Projeyle ilgili olası tüm maliyetlere karşılık performans ve işlevsellik olarak tanımlanmaktadır.

 

Bu geliştirilmiş midrange çözümünün merkezinde, ortak bir ağdan, tek bir programlama ortamı ve teknolojilerinin oluşmasıyla Rockwell Automation Entegre Mimarisinin dengelemesi yatmaktadır. Sistemin değerini sağlamada hayati rol oynayan faktör, çözümün performansıyla bütünleşen bu standardizasyondur.

Aynı şekilde, standardizasyon uzun süredir süreçleri kolaylaştırmanın, her aşamada maliyetleri düşürmenin ve kurulu tüm varlıkların en iyi kullanımını sağlamanın bir yolu olarak kabul edilmektedir.

Tanımlanmış parametrelerle çalışıldığında, birden fazla tedarikçiden alınan cihazlardan oluşan, çeşitli ağlar üzerinde ayrı yazılımları çalıştıran bir çözüm amaca uygunluk kriterini karşılayabilir fakat, geniş bir perspektiften değerlendirildiğinde, en iyi değeri neredeyse kesinlikle sağlamamaktadır.

Projenin ilk aşamaları dikkate alındığında, tasarım mühendisleri büyük bir çeşitlilik gösteren farklı protokoller ve bunların sonucu olan etkileşimleri planlama sürecine dahil etmek zorunda kalmıştır. İletişim şebekesi ve hublar da dikkate alınmalıdır, özellikle de standart olmayan protokoller kullanıldığında, bunlar sorunun asıl kaynağı olabilir.

Çoklu paketler aynı parametreleri birçok farklı şekilde tanımladığı için, programlama da son derece yoğun ve zor olacaktır. Sonunda, tasarımcıların tüm bunların makine, hücre ya da hattın fiili işletimi üzerinde en az etkiyi yaparak birbiriyle konuşmasını sağlamanın en iyi yolunu bulması gerekmiştir. Öyleyse bakım dikkate alınmalıdır.

Üretim sorunlarının üstesinden gelme konusunda güçlü bir çözüm bulmak için üretim bölümü mühendislerinin çoklu sistemleri tanıyor olması gerekli olacaktır. Tanımamaları halinde, üstlenebilmeleri gereken çalışmayı yapmak için yüksek maliyetli mühendislere güvenmek zorunda kalacaklardır.

Rockwell Automation ortak bir ağ, tek programlama ortamı ve tek bir otomasyon arayüzüyle, otomasyon, hareket, süreç ve güvenlik çözümlerinin farklı türlerindeki yüksek maliyetleri kaldırabilir.  Fakat maliyeti düşürmek çözümün kapasitesinden ödün vermek anlamına gelmemektedir; zaten Rockwell Automation son derece güçlü ve etkili endüstriyel çözümleriyle tanınmaktadır.

İhtiyacınız olan ortak bir ağ


Rockwell Automation standart, değiştirilmemiş bir Endüstriyel Ethernet Protokolü olan EtherNet/IP’nin kullanılmasıyla, ister en basit bileşen düzeyinde I/O bloku olsun, ister şirketin kapsayıcı MES sisteminde, noktadan noktaya sorunsuz veri aktarımında devrim yaratmaktadır. Ayrı kontrol, süreç, güvenlik, otomasyon ve hareket arasında bağ kuran EtherNet/IP ile eğitim, yazılım lisansları, makine tasarımı, programlama, parça yönetimi ve veri elleçleme yatırımları büyük ölçüde düşürülebilir. Entegre Mimari kullanan ortak ağ yaklaşımıyla, üst düzey programlardan basit açık/kapalı sinyallerine veri paylaşımı inanılmayacak kadar basit bir hale getirilmektedir.

Ortak bir programlama ortamı


RSLogix 5000 ile elde edilen yararlar son derece geniş ve kapsamlıdır. Kullanıcıların yalnızca midrange, CompactLogix-temelli uygulamalardan şirketin ControlLogix PAC’leri temelli en karmaşık çözümlere işaret edebilen ve bunu konfigüre edebilen bir ölçeklenebilir geliştirme aracına ihtiyacı bulunmaktadır. Aynı şekilde, son derece düşük bir çabayla programlama bu kontrolörler arasında taşınabilir.

RSLogix ile, kullanıcılar verimliliklerini optimize edebilir ve hızlı devreye alma süreleri sayesinde, piyasanın ve işin ihtiyaçlarına yanıt verebilir. Daha düşük toplam maliyeti de tüm endüstrilerin önemli bir hedefidir ve RSLogix 5000, azalan programlama, dağıtım, bakım ve eğitim maliyetleriyle, bu hedefe ulaşmalarına yardımcı olabilir.

 

Rockwell Automation ControlLogix L7 motorunu CompactLogix form faktörüne katarak, değer odaklı makine yapımcılarına EtherNet/IP üzerinden –hem yardımcı sürücüler hem de AC sürücüleri için-Entegre CIP Hareketi gibi performans özelliklerini daha düşük bir fiyat noktasında sağlayabilir. Bu, kullanıcılara ortak ağ, ortak bir geliştirme ortamı ve tam, entegre eksen portföyü vermektedir.

Bu tür bir kontrol yaklaşımının birçok yararı bulunmaktadır. Makine yapımcıları uzun kontrol seçimi süreçlerini atlayabilir, değişen tasarım parametrelerine ya da son kullanıcının uygulama ihtiyaçlarının genişlemesine daha iyi yanıt verebilir ve makine yenilikçiliği için daha fazla mühendislik kaynağı atayabilir. Bir makine yapımcısı müşterilerinin çoğunu tek bir kontrol platformunda standartlaşmaya motive ederse, makine yapımcısı da destek ve bakım çabalarını kolaylaştırabilir. 

Mühendislerin yalnızca bir platformda eğitilmesi gerekeceği için, makine yapımcıları da bir taraftan genel eğitim maliyetlerinden tasarruf ederken, diğer taraftan daha odaklı destek sağlayabilir.

Bir kontrol mimarisinde akıcı bir şekilde çalışabilen daha fazla mühendis ve personelle, müşteri desteğinin tutarlılığı ve niteliği de iyileşmektedir. Son olarak, tek bir kontrol platformunda standartlaşma, bir makine yapımcısının genel parça bulunabilirliğini geliştirirken, daha az parçayı stoklamasına olanak tanımaktadır.

Amaca uygunluk, bir otomasyon yatırımı kararının hala temel amacıdır. Fakat maliyet de daima dikkate alınmalıdır. Midrange portföyünde entegre bir yaklaşım sayesinde, Rockwell Automation mühendislere her ikisinin de en iyisini vermektedir.

İhtiyaç olanı direkt yapan, maliyeti optimize ve performansı maksimize eden, mühendisliği minimize eden en uygun çözümdür. Ayrıca mevcut IT cihazlarıyla, sorunsuz bir şekilde haberleşebilen, dünya çapında benzeri olmayan teknolojileri kullanan ve ortak platform ile kontrol edebilen bir yapıya sahiptir.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account