VitrA ile Mimari Keşif” gezilerinin son durağı Berlin oldu.

Editör
09.10.2012

VitrA ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı BİLGİ-MİMARLIK’ın 7 yıldır sürdürdüğü VitrA ile Mimari Keşif projesi kapsamında; Almanya’nın Berlin kentine bir keşif gezisi düzenlendi.

BİLGİ-MİMARLIK Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan Bilgin’in koordinatörlüğündeki gezi, 31 Ağustos-7 Eylül 2012 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Geziye; yüksek lisans programının 12 öğrencisi ve akademik kadrosuyla birlikte, atölye yürütücülerinden Doç. Dr. Tansel Korkmaz, Emre Altürk, Selçuk Avcı, İdil Erkol, Burcu Kütükçüoğlu, Nevzat Sayın, Murat Tabanlıoğlu, Şebnem Yalınay Çinici ve Meral Yılmaz katıldı. Katılımcılar; iki büyük dünya savaşında yok olup giden mimari birikimin izini sürmenin yanı sıra, güncel mimari üretimin kayda değer örneklerini inceleme fırsatını da yakaladı.

VitrA, geleceğin mimarlarının eğitimine katkıda bulunmak ve çağdaş bilgilerle donatılmalarına zemin hazırlamak amacıyla, 7 yıldır İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı BİLGİ-MİMARLIK ile işbirliği yapıyor. Bu kapsamda gerçekleştirilen “Dünya Kentleri” dersinde, öğrenciler; modern mimarlık dağarcığına kattığı bina tipleri açısından dünya metropollerini irdeliyor.

Konu, yılın ikinci yarısında, VitrA’nın katkılarıyla yapılan mimari keşif gezisiyle derinleştiriliyor; sergi, panel, kitap gibi farklı araçlar kullanılarak zenginleştiriliyor.

Her yıl, tarihsel mirasla güncel dinamikleri bünyesinde barındıran bir kentin seçildiği ders kapsamında; 2006 yılından bu yana Viyana, Chicago, Londra, Amsterdam, Barcelona ve Hamburg’a gidildi. Viyana, Chicago ve Londra’yla ilgili birikimler Bilgi Yayınları’ndan çıkan kitaplar aracılığıyla kamuoyuyla paylaşıldı. Üç liman kenti Amsterdam, Barselona ve Hamburg konulu kitabın hazırlıkları ise devam ediyor.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account