Türkiye Şişecam ve Fabrikaları A.Ş (Şişecam), cam ambalaj alanında pazardaki ihtiyacı karşılayacak iki yeni tesis için proje hazırlıklarına başladı.

Editör
27.10.2010

Şişecam açıklamasına göre şirket, Yenişehir'de 2006 yılından bu yana kurduğu üç adet maden suyu şişesi fırınına ilave olarak dördüncü fırın yatırımı yapılmasına yönelik fizibilite çalışmalarının sonuna geldi.

Yenişehir'de mevcut 360 bin tonluk brüt üretim kapasitesine 120 bin tonluk ilave yapılmasını planlayan Şişecam, önümüzdeki dönemde Eskişehir'de de yeni bir tesisin temellerinin atılmasına yönelik fizibilite çalışmalarını sürdürüyor.

Şişecam A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Ahmet Kırman, konuya ilişkin açıklamasında, cam ambalaj pazarında 2000-2008 yılları arasında kesintisiz büyümenin devam ettiğini, 2008'den 2010 yılına kadar ise küresel kriz etkisiyle duraklama döneminin yaşandığını anımsattı.

Kırman, sektörün, krizin etkilerin dağılması sonrasında yeniden umut vaat ettiğini ve hızlı bir büyüme beklediklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

''Şişecam olarak cam ambalajda grup satışlarımız 2000 yılında 435 bin ton iken, 2008'de yüzde 60'lık bir artışla 698 bin tona ulaştı. Dünya çapındaki krizin etkisiyle 2008 yılı son çeyreği ve 2009 yılı boyunca oluşan olumsuz koşullar, 2010 yılı içinde büyük ölçüde etkisini kaybetti. Bu yıl, bu alanda yılı beklentilerimizin yüzde 4 üzerinde bir büyüme ile kapatmayı öngörüyoruz.''

Kırman, organik ve inorganik büyüme yaklaşımı kapsamında yeni yatırım kararları üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

Cam ambalaj sektöründe hızlı büyüme sürecinde ağırlıklı paya; maden suyunun geri dönüşsüz ve geliştirdikleri teknoloji ile üretilen hafif şişelerinin sahip olduğunu vurgulayan Kırman, bu segmentin son 15 yılda yaklaşık 15,5 kat büyüdüğünü belirtti.

Maden suyu ambalaj sektörünün 2010 yılını 310 bin ton büyüklükle tamamlamasını beklediklerini, 2015 yılında 500 bin tonluk bir potansiyele ulaşmasını beklediklerini belirten Kırman, Şişecam'ın maden suyu şişesi üretimini Çayırova'dan Bursa Yenişehir'e taşıdığını ve bu bölgede 2006 yılından bu yana üç fırın devreye aldığını anımsattı.

Bu tesislerin halen yıllık 360 bin ton kapasite ile üretim yaptığını ifade eden Kırman, önümüzdeki dönem için dördüncü fırın yatırımı yapılmasına yönelik sürdürülen fizibilite çalışmalarında son aşamaya gelindiğini, bunun tamamlanmasıyla birlikte, yatırıma ilişkin dahili karar alma süreciyle fiili aktivitenin başlatılacağını bildirdi.

Böylelikle mevcut 360 bin tonluk brüt üretim kapasitesine ek olarak, 120 bin tonluk yeni ilave ile Yenişehir fabrikasında yarım milyon tonluk maden suyu ve bira şişesi arz edebilecek çok büyük ölçekli üretim alanına sahip olacaklarını belirten Kırman, ''Bu tesis, koşulları itibariyle Türkiye operasyonları içinde en iyi maliyet düzeyine sahip merkezimiz olacak.

Yüksek lotlu üretimler yapmak üzere, üretim makineleri piyasasındaki en yüksek hızlı makinelerle donatmayı planladığımız tesis, bu avantajı ile rakip ve ikame ambalajlar karşısında üstün bir rekabet konumu elde edecek, Türkiye ve bunun yanı sıra yakın coğrafyamızdaki talebi de karşılayabilecektir'' değerlendirmesinde bulundu.

''2010 YILINDA CAM AMBALAJ TALEBİ 1 MİLYON TONA ÇIKAR''

Ahmet Kırman, Türkiye cam ambalaj pazarındaki büyümede, sağlık ve çevre anlamında cam ambalajın olumlu etkilerinin bu konudaki talebi büyüttüğünü ve talebi ağırlıklı olarak maden suyu sektörünün oluşturduğuna dikkati çekerek, maden suyunun tek büyüme alanı olmadığını, bira ve gıda ambalajının da çok önemli iki büyüme alanları olduğunu belirtti.

Bu nedenle yatırım planlarında bu iki oyuncuya yönelik adımlar da bulunduğunu ifade eden Kırman, ağır alkollü içkiler ve şarap piyasalarında cam ambalaj alternatiflerinin güçlü olmamasının önemli bir fırsat alanı yarattığını; bunun yanı sıra meşrubat, meyve suyu ve su sektörlerinde umut verici büyüme olanaklarının olduğunu vurguladı. Kırman, bu durumun da cam ambalaja olan talebin 2015 yılında 1 milyon tonun üzerine çıkmasını mümkün kıldığını bildirdi.

Bu büyüme fırsatları dikkate alındığında Şişecam'ın üretim merkezlerinde optimum verimliliği sağlama ve iç ve dış ihtiyaca yanıt verme odaklı stratejileri hayata geçirmesinin kaçınılmaz olduğuna dikkati çeken Kırman, şunları kaydetti:

''Bu çerçevede üretim kapasitemizi artırarak yeni ve iddialı hedeflerimiz için gerekli adımı da atmak için Topkapı'da bulunan üretim merkezimizi Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'ndeki arazimize taşımayı planlıyoruz.

Üretim kapasitemizi artırarak yeni ve iddialı hedeflerimiz için gerekli adımı da atmış olacağız. Fizibilite çalışmasında halen 180 bin ton kapasitesi olan Topkapı fabrikasının Eskişehir'e taşınması ve ilave yatırımlarla, bu kapasitenin yüzde 66 artarak 300 bin tona ulaştırılması öngörülüyor.

Eskişehir Projesi ile 2 adet yeni fırının devreye girmesi planlanıyor. Projeksiyonlarımızda yer alan maden suyu sektörü satışlarının tahmin edildiği gibi veya daha olumlu seyretmesi halinde Eskişehir Fabrikası'nda 3. bir fırının 2013 yılı içinde devreye girmesi de fizibilite çalışmasında dikkate alınan olasılıklardan biri.

Planlarımızı bu yatırım ilişkin kararın, inşaat faaliyetlerinin 2011 yılı ikinci yarısında başlatılacak şekilde alınmasına yönelik olarak oluşturuyoruz.''


Kaynak: AA  (haber7.com)

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account