Konyalı Okkalar İnşaat’ın İstanbul Kurtköy’de inşa ettiği Arma Business&Life projesinde otel, konut ve ofis konsepti bir araya getiriliyor.

Yazar:Editor
08.10.2012

 

antiye turumuzun bu haftaki projesi Konya merkezli Okkalar İnşaat’ın Kurtköy’de inşa ettiği Arma Business & Life projesi. 1976 yılında İbrahim Okka tarafından kurulan Okkalar İnşaat’ın ikinci kuşağını temsil eden 30 yaşındaki Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Okka ile projeyi geziyoruz.
Okkalar İnşaat, İstanbul’da daha önce de projeler gerçekleştirmiş. Firma İstanbul’u gayet iyi tanıyor. Mahmut Bey de 2005 yılından beri İstanbul piyasasının içinde bulunuyor.

Bu nedenle projeyi farklı bir konseptte inşa ediyor. Otel, konut ve ofis üçlemesini iyi bir şekilde harmanlamış.Kurtköy’deki gelişim uzun yıllardır konuşuluyor ama bölge son yıllarda ivme kazandı. Bölgede ticari proje yatırımları sınırlı olduğu için Mahmut Bey, bunu dikkate alarak projeyi otel ve iş konseptine büründürmüş. Bölgede ticari ruhsat ve özellikle otel ruhsatı verilmediği için Arma Business&Life bu eksikliği giderme amacını da taşıyor.

Mimarı da Konya’dan
Mahmut Bey, kat karşılığı aldığı 14 bin 389 metrekarelik arsa için 2011 başında sözleşme yapmış. Arsa yatırımı yapmak isteyenlere duyurulur çünkü bu arsanın ilginç bir hikayesi var.

Bir araya gelen bireysel yatırımcılar İstanbul’da gelişeceklerine inandıkları yerlerde arsa satın alıyorlar. Bu arsa da bunlardan biriymiş. Yıllar önce satın almışlar.


Arsa işi çözüldükten sonra Mahmut Bey proje hazırlıklarına başlamış. Proje için 5 ayrı mimarlık ofisiyle çalışılmış. 4 tanesi İstanbul, biri ise Konya’dan. Hepsi farklı bir şeyler çizmiş ama Mahmut Bey, Konyalı grubun tasarımını tercih etmiş. Ortaya da gayet iyi bir konsept çıkmış.

Otel gibi tasarlandı
Mahmut Bey, projeyi hayata geçirmeden önce çok ciddi bölge analizi yaptıklarını anlatarak, “Bölgede çok fazla konut olduğunu gördük. Ama teknopark, havalimanı ve sanayi bölgelerine yakın olması nedeniyle küçük metrekareli konutlar ürettik. Ve bu konutlara otel hizmeti veren bir proje yaptık. Projeyi de otel gibi tasarladık” dedi.

100 daire kiralanacak
Mahmut Bey, dönemsel kiralama için belli sayıda daireyi sisteme alacaklarını belirterek, “Sadece 100 daireyi bu şekilde kiralayacağız. Rezidans hizmeti vereceğiz. Anlaşma yapıp daireleri tek tip hale getireceğiz. Dairelerde yüzde 70 doluluk oranına ulaşırsak, normalde getireceği kira gelirine göre yüzde 150 artış olacak.

Normal kirası 1200 lira iken dönemsel kiralamayla gelir 2500 lirayı buluyor. Bu da yatırımcılar için çok daha karlı olacak. Ama biz burada kira garantisi vermiyoruz” diye konuştu.

İkinci etap satışta
Son yıllarda yatırımcıları küçük konutlara yöneldiğine vurgu yapan Mahmut Bey, “Bu kişiler uygun fiyatlı ve prim yapacak proje arıyorlar. Bu nedenle bizim projemiz ilgi görüyor” diye konuştu.

Projede ilk etabın tamamı satılırken, ikinci etap satışa çıktı. Projeden genelde yatırımcılar konut alıyor. Sanayiciler, müşavirler ve Konyalılar projeyi tercih edenler arasında bulunuyor.

5 ayda 40 bin liralık artış
Mahmut Bey, bu projeden ilk alanların kazanmasını hedeflediklerini anlatarak, fiyatları da buna göre planladıklarını ifade ediyor. Projede 138 bin liradan satışa çıkan konutun fiyatı bugün 178 bin lira.

5 ayda 40 bin liralık artış olmuş. Bu dairenin fiyatının teslimde 220 bin lirayı bulması bekleniyor. Bu da dairelerin oldukça yüksek oranda prim yapacağını gösteriyor. Alanların yüzde 30’u peşin para öderken, kalanlar ya firmaya ya da bankaya borçlanıyor.

İnşaat takvime uygun
Çizimler bittikten sonra 2011 Eylül ayında hafriyat başlamış, bu yılın mart ayında ise temel atılmış. Süreç gayet iyi bir şekilde gelişmiş. Şu anda ise bir etabın betonarmesi biterken, ikinci etabın temeli atılıyor.

Projenin tamamı Haziran 2014’te tamamlanacak. Peyzajı yapılmış ve anahtar teslim olarak konutlar sahiplerine verilecek. Mahmut Bey de projede her şeyin takvime uygun olarak seyrettiğini söylüyor fakat “Bu projemizde de erken teslim etmeyi planlıyoruz” diye ekliyor.

KAYNAK: Milliyet

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account