RE-Construct Irak Türkiye’den 100 Firmanın Katılımıyla Gerçekleşecek | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 181
Ağustos 2019 Sayı 181
İnşaat&Yatırım Sayı 180
Temmuz 2019 Sayı 180
İnşaat&Yatırım Sayı 179
Haziran 2019 Sayı 179
İnşaat&Yatırım Sayı 178
Mayıs 2019 Sayı 178
İnşaat&Yatırım Sayı 177
Nisan 2019 Sayı 177
İnşaat&Yatırım Sayı 176
Mart 2019 Sayı 176
RE-Construct Irak Türkiye’den 100 Firmanın Katılımıyla Gerçekleşecek
15 Nisan 2019, Pazartesi 12:04:26
RE-Construct Irak Türkiye’den 100 Firmanın Katılımıyla Gerçekleşecek
Türkiye’den Irak’a yapılan inşaat malzemeleri ihracatı son 5 yıl verilerine göre yılda ortalama 1 milyar 927 milyon dolara ulaştı ve Türkiye’nin inşaat sektöründe 1. numaralı ihracat pazarı yine Irak oldu.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Türkiye’den Irak’a yapılan inşaat malzemeleri ihracatı son 5 yıl verilerine göre yılda ortalama 1 milyar 927 milyon dolara ulaştı ve Türkiye’nin inşaat sektöründe 1. numaralı ihracat pazarı yine Irak oldu. Nüfusu 38 milyonu aşan ve Orta Doğu’nun en hızlı nüfus artış hızına sahip ülkesi Irak’ta son 5 yıl verilerine göre inşaat sektörü ortalama yüzde 9 büyüdü ve Orta Doğu’da inşaat sektöründe en hızlı büyüyen 2. pazar konumuna geldi. T.C. Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle, So Fuar tarafından düzenlenecek Irak Yeniden Yapılandırma Fuarı’na Türkiye’den 100 firma iştirak edecek. Türkiye’nin yanı sıra Irak, İran, Lübnan, Ürdün, Kuveyt, İtalya ve Katar’dan da uluslararası katılımın yer aldığı fuar bölgenin en kapsamlı inşaat sektörü buluşması olacak.

IRAK’A 88 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Irak’ta yürütülen başlıca altyapı yatırımları; su temini projeleri, atık su arıtma tesisi, elektrik santrali, hastane, okul ve konut inşaatı, kara yolu, hava yolu, köprü ve liman inşaatı alanlarında yoğunlaşıyor. Irak’ın yeniden yapılandırılması kapsamında planlanan bu projelerin tamamlanması için ise 88 milyar dolarlık yatırım yapılması planlanıyor. Irak’ta yeniden inşa, onarım ve inşaat projelerinin sayısındaki artışa paralel olarak; çimento başta olmak üzere inşaat malzemeleri, ilgili iş makineleri ve ekipman pazarının da önümüzdeki yıllarda sürekli dinamik kalacağı öngörülüyor. 

PROJELER 25 MİLYAR DOLARA ULAŞTI

2017 yılında 1 milyar 35 milyon dolarlık proje üstlenilen Irak’ta bugüne kadar Türk firmaları tarafından gerçekleştirilen projeler 25 milyar dolara ulaştı. Bununla birlikte, coğrafi ve lojistik avantajları sayesinde Türk müteahhitlik firmaları için büyük potansiyel vaat eden Irak’ta faaliyet gösteren firmaların sayısı artmakta ve üstlenilen projelerin ise resmi rakamlardan çok daha yüksek olduğu düşünülüyor. 

Erbil modern fuar alanı, Süleymaniye, Musul, Kerkük, Duhok, Zaho, Selahaddin gibi önemli şehirlere bağlantıları ile tüm Irak’a hitap eden fuarlara ev sahipliği yapıyor. Reconstruct Irak 2019 Fuarı’na ülkenin tüm şehirlerinden gelecek alıcılar ve iş adamları; inşaat malzemeleri, iş ve inşaat makineleri, elektrik ve enerji sistemleri, ısıtma soğutma sitemleri ihraç eden firmalarla buluşma fırsatını yakalayacaktır. 

KAYNAK: İnşaat&Yatırım987 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Irak, RE-Construct,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

RE-Construct Irak Türkiye’den 100 Firmanın Katılımıyla Gerçekleşecek 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Sapanca Gölü, Viento Butik Otel, Eskişehir-Afyon-Konya , Y.Mimar Murat Aksu, referans merkezi, NidaparkKayaşehir, TamerÖzen, Osman Öztürk, Areon Andanos Residence, Tataristan, Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, Bekir Sami Acar, Emlakdream.com , Ege Tütün İhracatçıları Birliği, Gökhan Avcıoğlu-GAD Architecture, Waveguide, ERA Serisi, Ateco Zemin Malzemeleri, BilişimVadisi, Lütfi Elvan, Yaşlılar ve Çocuklar için Tasarım’, JCR, Kubilay Yıldırım, Mesut Pektaş, T.C. Plato Meslek Yüksek Okulu, Bizim Evler 5, MuratÖzgül, GüneydoğuAnadoluBölgesi, ÖdülYapı, MuratKadaifçioğlu,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.