Cityscape Global Mimarlık Ödülleri’nde ödül geleneği bozulmadı

Editör
05.10.2012

 

Gayrimenkul alanında uluslararası yatırımcıları ve mimarları bir araya getiren en önemli buluşma olan Cityscape Global 2012’ye, Türkiye damgasını vurdu.

Tabanlıoğlu Mimarlık, ‘Onur Ülkesi’ Türkiye’nin Cityscape Global 2012’de yarattığı güçlü rüzgarı, aldığı ödül ile taçlandırdı. Tabanlıoğlu Mimarlık, Astana Medya Merkezi projesi ile Cityscape Global 2012 Mimarlık Ödülleri’nde “Uygulanmış Kamu&Kültür Projesi” dalında büyük ödüle layık görüldü.

 

Alanında dünyanın en önemli buluşmalarından olan Cityscape Global 2012, 2 – 4 Ekim tarihleri arasında Dubai World Trade Center’da gerçekleştirildi. Şeyh Maktoum bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum tarafından açılışı yapılan Cityscape Global 2012, 31 ülkeden 175 katılımcı firma ve 25 binin üzerinde ziyaretçisi ile uluslararası arenada yine büyük bir başarıya imza attı. Cityscape Global 2012’nin ilgi odağında ise Türkiye yer aldı.

Bu yıl ‘Onur Ülkesi’ seçilen Türkiye, düzenlenen GYODER panelleri, konferanslardaki temsilcileri ve katılımcı Türk firmalarının stand ve projeleri ile Cityscape Global 2012’nin en çok ilgi çeken ülkesi oldu. Cityscape Global 2012 Mimarlık Ödülleri ile de Türkiye’nin bu büyük başarısı tescillendi. 

 “Astana Medya Merkezi” projesi ile “Uygulanmış Kamu & Kültür Projesi” ödülü

Fuar ve konferansın yanı sıra düzenlenen Cityscape Global 2012 Mimarlık Ödülleri yarışmasına da Türkiye damgasını vurdu. İki dalda, altı ayrı kategoride ödüllerin dağıtıldığı yarışmada, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da Tabanlıoğlu Mimarlık ödüle ulaştı. Yarışma finallerinde, “Astana Medya Merkezi” ve “Tripoli Kongre Merkezi” projeleri ile “Uygulanmış Kamu & Kültür Projesi” dalında 3 adaylıktan ikisine sahip olan Tabanlıoğlu Mimarlık, “Asmacatı Alışveriş ve Buluşma Noktası” ile de “Uygulanmış En İyi Ticari Yapı” dalında aday gösterilmişti.

Ödül adayı projeler, Cityscape Global 2012 süresince düzenlenen sergi ile uluslararası yatırımcı ve mimarların ziyaretine açılmıştı. Dünyanın önde gelen mimari gruplarının finale kalan projeleri arasında Tabanlıoğlu’nun “Astana Medya Merkezi” projesi, jüri tarafından büyük ödüle layık görüldü. 

Burj Khalifa’da ödül töreni

Dünyada çok önemli projelere imza atmış mimarlık ofislerinin projeleri ile katıldığı Cityscape Global 2012 Mimarlık Ödülleri, 3 Ekim akşamı Armani Otel, Burj Khalifada yapılan törende sahiplerini buldu. Mimarlık, tasarım, inşaat ve yatırım dünyasından önemli temsilcilerinin katıldığı törende; “Uygulanmış Kamu & Kültür Projesi” büyük ödülünü, Tabanlıoğlu Mimarlık adına Melkan Gürsel Tabanlıoğlu ve Özdem Gürsel birlikte aldılar. 

Tabanlıoğlu’nun Cityscape’de ödül geleneği

Tabanlıoğlu Mimarlık, Cityscape Global Mimarlık Ödülleri’nde geçmiş yıllarda da; “İstanbul Modern”, “Galataport”, “Kanyon”, “DMC Ankara”, “Levent Loft”, “Zorlu Center”, “Tripoli Kongre Merkezi” ve “Dubrovnik Libertas Otel” projeleri ile birçok farklı dalda büyük ödüllere layık görülmüştü. Bugüne kadar ulusal ve uluslararası alanda birçok başarısıyla ödüle uzanan Tabanlıoğlu Mimarlık, 2011 yılında da Loft Bahçe projesi ile dünyanın en prestijli değerlendirmelerinden biri olan Uluslararası RIBA Mimarlık Ödülü’nü alarak, mimarlık dünyasının odağına yerleşmişti. 

Türkiye ‘Onur Ülkesi’

Türkiye’nin ‘Onur Ülkesi’ olduğu Cityscape Global 2012’de, GYODER de uluslararası arenada Türkiye’deki gelişmeleri anlatmak üzere Dubai’de aktif bir rol aldı. Türkiye’den çeşitli kurumların fuara geniş katılımının yanı sıra 3 Ekim’de iki panel de gerçekleşti. “Türkiye’nin 10 Yıllık Geleceğindeki Cazip Yatırım Fırsatları Nelerdir?” başlığı altında, GYODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Özlem Gökçe’nin yönetiminde gerçekleştirilen ilk panelde; Avi Alkaş, Galip Tözge, Alaeddin Babaoğlu’nun yanı sıra Melkan Gürsel Tabanlıoğlu da konuşmacılar arasında yer aldı.

 “Crystal Towers” projesi de tanıtıldı

Tabanlıoğlu Mimarlık, Cityscape Global 2012 süresince, diğer güncel projeleri ile birlikte Dubai’de halen inşaatı süren “Crystal Towers” projesini de fuar izleyicisi ile paylaştı. 

Tabanlıoğlu Dubai Ofisi’nde ilk resepsiyon 

Tabanlıoğlu Mimarlık, 2012 yılı başından itibaren faaliyetlerini sürdürdüğü Tabanlıoğlu Dubai Ofisi’nde T.C. Dubai Başkonsolosu Elif Çomoğlu Ülgen’in himayesinde gerçekleşen resepsiyona da ev sahipliği yaptı. 2 Ekim akşamı T.C. Abu Dhabi Büyükelçisi Ş. Vural Altay’ın da katılımıyla gerçekleşen resepsiyonda, Dubai’nin önde gelen iş, sanat, medya mensupları biraraya geldi.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account