Zincirlikuyu’daki eski Karayolları arazisi üzerinde inşaa edilen Zorlu Center’ın rezidans fonksiyonunda satış dönemi başladı.

Editör
26.10.2010

İstanbul’un ‘en değerli arazisi’ olarak kabul edilen Zincirlikuyu’daki eski Karayolları arazisi üzerinde inşaa edilen Zorlu Center’ın rezidans fonksiyonunda satış dönemi başladı. Merakla beklenen bu gelişmeyi Zorlu Gayrimenkul’un dördüncü kuruluş yıldönümü olan 26 Ekim’de düzenlenen basın toplantısında kamuoyuna duyuran Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, “Hayal kurarım ama hayalci değilim. Zorlu Center’i yapamazsın dediler yaptım. Zorlu Center, artık İstanbul’un ilk beşi bir yerde projesidir” dedi. Büyüklükleri 117 ila 733 metrekare arasında değişen Zorlu Center Rezidansları’nın metrekare satış fiyat aralığı net 9 bin 500 USD ile 18 bin USD arasında

Tüm fonksiyonları için inşaat aşamasında bile yerli ve yabancı yatırımcıların yoğun ilgisi ile karşılaşan Zorlu Center’da inşaat süreci; 2012 yılının ilk çeyreğinde AVM, son çeyreğinde ise diğer fonksiyonlar olmak üzere tamamlanacak. Proje tamamlandığında Zorlu Center’in toplam yatırım bedeli 2.5 milyar USD’nin üzerine çıkacak.

Türkiye’nin en büyük gruplarından Zorlu Holding’in, Mart 2007'de ihaleye girip 800 milyon USD bedelle aldığı Karayolları arazisi üzerinde inşaatına başladığı 'Zorlu Center’ın proje lansmanını, Zorlu Gayrimenkul’un dördüncü kuruluş yıldönümü olan 26 Ekim’de düzenlenen basın toplantısı ile gerçekleştirildi. Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, Zorlu Center’de yer alan rezidans bölümü için satış sürecini başlattıklarını açıkladı. Zorlu Gayrimenkul’ün kuruluşundan itibaren, İstanbul’a “değer” katacak “benzersiz” projeleri geliştirmeyi önceliği olarak gördüğünü vurgulayan Ahmet Zorlu, “Bu çok özel arazide inşaa edeceğimiz Zorlu Gayrimenkul’ün ilk projesinin, İstanbul kadar özel ve benzersiz olmasını istedim. Bu yüzden de yola bir hayalle çıktım. Hem İstanbul hem Türkiye hem de dünya için; İstanbul kadar eşsiz, İstanbul kadar renkli, İstanbul kadar zengin, İstanbul kadar benzersiz bir projeye imza atmalıydık. Bu büyük hayalimizi gerçekleştireceğimize inancımız tamdı. Kendimize verdiğimiz söz büyüktü. Projemiz de, aynı oranda büyük, benzersiz ve değerli olmalıydı. Zorlu Center, bu hayalimizi gerçeğe dönüştürmeliydi. Bu süreçte, bana yapamazsın, dediler. Bense yaptım, hayalim gerçek oldu” dedi.

 

Toplam yatırım bedeli 2.5 milyar USD’nin üzerinde...

İstanbul'un kalbinde, iki kıtayı birleştiren iki köprünün arasında, Türkiye’de ilk defa rezidans, performans sanatları merkezi, alışveriş merkezi, otel ve ofislerden oluşan 5 ayrı fonksiyonu bir araya getirerek, adeta yeni bir kent meydanı yarattıklarını dile getiren Ahmet Zorlu, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bir iş adamı olarak hayal kurarım ama hayalci değilim. İstanbul’un ilk 5’i bir yerde projesi Zorlu Center’de hayalimi gerçekleştirmek için hiç bir yatırımdan kaçınmadık. Tercihimizi hep en iyi teknolojiden yana kullandık. Yeşil ve çevreci unsurlara büyük önem verdik. İstanbul için kültür ve sanatın tüm kollarını kucaklayan Performans Sanatları Merkezi’ne, Zorlu Center içerisinde önemli bir yer ayırdık. Bunu, İstanbul ve ülkemiz için sosyal sorumluluğumuz olarak gördük. Zorlu Center’in İstanbul’un ‘değer’i olması için yaklaşık 2.5 milyar doların üzerinde bir yatırım gerçekleştiriyoruz. Bunun karşılığını ise daha inşaata başlamadan proje aşamasında aldık. Projemiz, 2008 yılında Cityscape Dubai Kentsel Tasarım Peyzaj Mimarlık Yarışması’nda geçtiğimiz yıl ise ‘Avrupa ve Afrika Gayrimenkul Ödülleri 2009 yarışmasında “Ticari Mimarlık Ödülü” kategorisinde uluslararası ödülün sahibi oldu. İnşaat aşamasında ise yerli ve yabancıların büyük ilgisi ile karşılaştık. Bu ilgi, inşaat yükseldikçe giderek artıyor” dedi.

 

İstanbul’un en değerli rezidans projesinde satış başladı

Bu ilginin, rezidansların satış sürecinin başlaması ile birlikte artığını belirten Ahmet Zorlu, “Rezidanslarımız konumu ve sahip olduğu özelikler ile İstanbul’un en değerlisi olacak. Bu çerçevede de yaşayanlarına gerçek bir ayrıcalık sunacak. Sahip olduğu bu değer kapsamında büyüklükleri 117 ila 733 metrekare arasında değişen rezidanslarımızın metrekare satış fiyat aralığı net 9 bin 500 USD ile 18 bin USD arasında

Zorlu Center’deki ilk yerleşimin 2012 ilk çeyreğinde AVM fonksiyonunda başlayacağını dile getiren Ahmet Zorlu, 2012 son çeyreğinde tamamlanacak diğer fonksiyonlarla (rezidans, performans sanatları merkezi, otel ve ofis) birlikte İstanbul için İstanbul’un içinde yaratıkları “değerin” çok daha net görüleceği noktasının altını çizdi. Ahmet Zorlu, basın toplantısında yaptığı konuşmada şu noktalara değindi: “Zorlu Center çatısı altındakileri, hem şehrin merkezinde olup, hem de yeşil alanları ile şehirden uzaktaymış hissiyatını veren bir yaşam modeli ile tanıştıracak. İstanbul ile özdeşleşen fıstık çamları, erguvan ağaçları yaşayanları kucaklarken, 50 farklı türde bitki ve ağaçla İstanbul içerisinde bir adeta Cennet yaratacak. Boğaz’ın benzersiz güzelliği ile uyum içindeki rezidans dairelerinde yaşamak ise gerçekten bir ayrıcalık olacak. İstanbul’un yeni lezzet ve moda merkezi olacak alışveriş merkezimiz 100 bin metrekare alan üzerine kurulacak olup 200’e yakın seçkin mağazaya ev sahipliği yapacak. Zorlu Center’in ofis fonksiyonu ise 22 bin metrekare üzerine yatay kurulmuş bir sisteme sahip olacak. Yatay düzenin tercih edilme nedeni ise çalışanlara üst üste yığılmış bölümlerden kurtarıp, yeşilin içinde daha rahat çalışma imkanı vermek.”

 

Kültür-sanat hayatına zenginlik getirecek

Ahmet Zorlu, sahip olduğu teknoloji, mimari düzen, şehrin kalbinde yer alan konumu ile Zorlu Center ofislerinin Türkiye’de faaliyet gösteren ya da gösterecek olan uluslararası şirketlerin şimdiden yoğun ilgisi ile karşılaştığı ifade etti.

Eşsiz Boğaz manzarası ile iş, finans, eğlence ve sanat hayatlarının birleştiği noktada İstanbul’a yakışır nitelikteki otel fonksiyonunun da hizmete girmesiyle Zorlu Center standartlarını çok daha yukarılara taşıyacağını vurgulayan Ahmet Zorlu; Performans Sanatları Merkezi’nin ise kendileri için özel bir anlamı olduğunu ifade etti. Merkezi’n kültür ve sanat dallarının tümünü kucaklayacak şekilde, toplam 50 bin metrekare alanda hizmet vereceğini dile getiren Ahmet Zorlu “Performans Sanatları Merkezi bizim sosyal sorumluluk projemiz. Türkiye’ye olan borcumuzu bir nebze de olsa ödemek için, Türkiye yakışır şekilde inşaa ediliyor. 3 bin 50 kişi kapasiteli Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi, dünyanın önde gelen gösterilerine de ev sahipliği yapacak.” dedi.

 

Tasarımı ile dikkat çekiyor...

Emre Arolat Mimarlık Ltd. Şti. ve Tabanlıoğlu Mimarlık Ortak Girişim Grubu tarafından hayata geçirilen ve Emre Arolot’ın liderliğinde yürütülen Zorlu Center projesi, 615. 885 metrekarelik inşaat alanına sahip. Geçmişten günümüze, hem İstanbul’un simgesi olan meydanlardan hem de dünyanın her yerindeki şehirlere ait, ünlü meydanlardan yola çıkılarak tasarlanan Zorlu Center, çağdaş mimari anlayışı ile şekillenerek; Asya ve Avrupa kıtalarının birleştiği noktada adeta bir “sembol” niteliği taşıyacak.

 

Zorlu Gayrimenkul

Zorlu Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım AŞ, yurtiçinde ve yurtdışında değerli araziler üzerinde nitelikli konut, ofis, iş merkezi, alışveriş merkezi, hastane, otel ve ticari depolar geliştirmek, geliştirdiği gayrimenkuller üzerinde yatırımlar yaparak satmak, kiralamak veya işletimini gerçekleştirmek amacıyla 2006 yılında Zorlu Holding AŞ bünyesinde kurulmuştur. Zorlu Gayrimenkul'ün hedefi; piyasa beklentilerini, müşteri talep ve ihtiyaçlarını doğru analiz etmek suretiyle, değerli araziler üzerinde dünya standartlarında özgün projeler geliştirmek ve eksiksiz müşteri memnuniyeti sağlamaktır.


Kaynak: İnşaat & Yatırım Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account