Siemens ısı pay ölçerleri, binalarda enerji tüketimini kontrol altına alıyor

Editör
04.10.2012

 

Şehirlerde tüketilen enerjinin önemli bir bölümü, binaların ısınmasında kullanılıyor. Günümüzde, binalarda enerji verimliliğini artırmak ve şehirlerin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak amacıyla, kullanılan ısınma sistemine uygun, gereksiz yakıt ve enerji tüketimini azaltan sistemler bulunuyor. 

Enerji Verimliliği Kanunu ile ilgili yönetmelikler kapsamında ısı pay ölçer sistemleri; merkezi sistemle ısınan konutlar için zorunlu hale getirilmiş bulunuyor.

Siemens Bina Teknolojileri Bölümü tarafından geliştirilen ısı pay ölçer cihazları, merkezi sistemle ısınan binalarda daire içlerindeki her bir radyatöre monte edilerek, kullanıcıların ısı tüketimini ölçümlemeyi mümkün kılıyor. Böylelikle kullanıcılar, sadece kendi dairelerinde tükettikleri ısı enerjisinin bedelini ödüyor. 

Kapsamlı portföyünde, binalarda enerji verimliliğine odaklı pek çok ürün bulunduran Siemens Bina Teknolojileri, enerji ölçümünde kullanılan kablosuz teknolojiye sahip ısı pay ölçer sistemleriyle evin içine girmeksizin, dışarıdan yapılacak okumaları çok daha kolay ve hızlı hale getiriyor. Isı pay ölçer cihazlarında bulunan sıcaklık sensörleri, her dairede kullanılan enerjiyi hesaplıyor.

Doğalgaz faturasının kesilmesinin ardından, teknik ekip daire içerisine girmeden, uzaktan okuma sistemini kullanıyor. Tüm kullanım değerleri bu sistemle tespit edildikten sonra, alınan değerler 5627 sayılı kanunda belirtildiği üzere kullanım oranına göre bölüştürülüyor ve bütün kat sakinlerine ısı gider bildirim ekstresi olarak ulaştırılıyor.

Yeni binalarda ise Siemens Bina Teknolojileri Bölümü portföyünde bulunan kalorimetre her daire girişine bir adet monte edilerek, tüketilen ısıtma enerjisini hesaplıyor.

Binalarda enerji verimliliğini sağlayan en önemli cihazlardan bir diğerini ise termostatik vanalar oluşturuyor. Oda sıcaklığınının kullanıcılar tarafından arzu edilen seviyeye ayarlanabildiği termostatik vanalar, oda sıcaklığı istenilen dereceye ulaştığında, radyator vanasını otomatik olarak kısarak oda ısısını düşürüyor.

Böylelikle sıcaklığı düşürmek için hem pencereyi açmak gibi yöntemlere gerek kalmadan, enerji verimliliği sağlanıyor, hem de istenilen oda sıcaklığı sağlanarak konfor elde ediliyor.

Yeşil binalar için A’dan Z’ye kapsamlı ürünleriyle bina sahiplerine benzersiz bir enerji verimliliği portföyü sunan Siemens Bina Teknolojileri Bölümü; binalarda gereksiz enerji tüketiminin önüne geçen ürün portföyü ile sürdürülebilirliğe katkı sağlıyor.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account