Windowist Tower çevreye verdiği önemi akıllı bina özellikleri ile birleştirerek, en yeşil bina olma iddiasını sürdürüyor

Editör
04.10.2012

 

Windowist Tower, kendi işletmesi olan binasının altında sunduğu 7/24 tüm ofis hizmetleri ile günümüzün hazır ofis konseptine sınıf atlatıyor. Akıllı ve yenilikçi çözümleri ile Istanbul’un finans ve rezidans merkezi Maslak’ın en teknolojik profesyonel ofis hizmetlerini sunuyor.

Yenilikçi anlayışını araştırma ve geliştirme ile besleyen Windowist Tower, 21. yüzyılın gerektirdiği kurumsal sosyal sorumlu duruşunu tasarım aşamasında uyguladığı çevreci önlemlerle ifade ediyor. Windowist Tower sunduğu yüksek standarttaki hizmetleri ve çevreci malzeme seçimleriyle enerji tasarrufunu ve prestiji bir arada sunuyor.

Akıllı binaya giden yol, Ar-Ge çalışmaları

Windowist Tower bünyesinde bulundurduğu tam zamanlı dört kişilik Ar-Ge departmanı ile her gün beklentilerin bir adım ötesine geçerek, en akıllı ve en teknolojik bina olma iddiasını kanıtlıyor. 

Ar-Ge çalışmaları kapsamında mümkün olan en düşük karbon ayak izine sahip olmayı hedefleyen akıllı bina, tüm altyapısında ve uç noktalardaki cihazlarda enerji sertifikalı ekipmanlar kullanarak çevreye olan duyarlılığını maliyetlerden daha fazla önemsiyor. %98 verimde çalışan kesintisiz güç kaynağı ve enerji sertifikalı bilgisayarlar ile karbon salınımını azaltıyor ve güç tüketimini minimumda tutuyor.

Windowist Tower, altyapıda kullandığı sertifikalı, zehirli duman çıkarmayan ve yangın yayılımını önleyen akım kabloları, sıhhi tesisatta kullanılan PVC içermeyen altyapı ekipmanları ile insan sağlığına zarar şüphesi dahi olmayan malzemeleri tercih ediyor.

Windowist Tower’ın dış cephesinde bulunan alüminyum kafes konstrüksiyon, istenmeyen elektrik ve manyetik alanların bina içine nüfuzunu kısıtlayarak, bina içinde zeminde ve insanların üstünde birikmesi muhtemel statik elektriğin deşarjına katkıda bulunuyor.

Windowist Tower, bina içinde varolan insan sayısına göre çalışması sağlanmış ısıtma ve soğutma sistemleri ile gereksiz enerji tüketiminin önüne geçiyor. Her katta bulunan ısı geri kazanım üniteleri ile bina dışına çürük hava atılması sırasında oluşan çok yüksek enerji kayıpları da minimumda tutuluyor.

Çevresini de algılayan akıllı bina

Windowist Tower’ın helikopter pistinde bulunan meteoroloji istasyonundan toplanan veriler ile oluşturulan veri tabanına Windowist Tower’ın internet sitesinden canlı olarak ulaşılabiliyor.  

Meteoroloji istasyonuyla birlikte bina zemin ve bodrum katlarında bulunan titreşim sensörleri, gerek helikopter pisti ve teras, gerek zemin dış mekan kameraları ile, ortamdaki güneş, yağmur miktarı, solar radyasyon, deprem anı ve muhtelif durumları tespit ederek düzenli kayıt altına alan bir sistemi ile “çevresini algılayan” en akıllı bina.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account