İznik Çinisi’ni yeni alanlarına uyarlayan Sevinç Öztürk ve Nejla Akın’ın, 2004’teki NATO zirvesinde başlayan ‘Çinili’ ürünler serüveni Dubai Emiri’nin, Rus oligarkların hamam ve spa’larına kadar yayıldı

Yazar:Editor
26.10.2010

Türklerin en zorlu geleneksel sanatlarından biri olan ‘İznik Çinisi’ni çağdaş tasarımlarla takılara, mobilyalara, hediyelik eşyalara ve mimarinin yeni alanlarına uyarlayan Sevinç Öztürk ve Nejla Akın’ın, 2004’teki NATO zirvesinde başlayan ‘Çinili’ ürünler serüveni Dubai Emiri’nin, Rus oligarkların hamam ve spa’larına kadar yayıldı. Anikya Çini, 5 milyon lira ciro bekliyor.

GELENEKSEL Türk sanatları büyük ölçüde kadın girişmicilerin çabalarıyla çağdaş hayatın her alanına hızlı bir dönüş yapıyor. Tarihi binaların genellikle duvarlarını süsleyen İznik Çinisi’ni orjinaline uygun olarak üretip, takıdan, hediyelik kurumsal eşyalara, mobilyalara kadar uyarlayan Anikya Çini’nin ortakları Sevinç Öztürk ve Nejla Akın, 40 kişilik istihdama ulaştı. 2003’te ortak olan iki kadın girişimcinin 2004’teki NATO zirvesinde başlayan hızlı çıkışları Dubai Emiri’nin, Rus oligarkların hamam ve Spa’larına kadar yayıldı. Bu yıl 5 milyon lira ciro bekleyen Anikya Çini, yakında İznik Çinisi motifli yer karoları da satacak ve mimari uygulamalar da dahil tüm ürünlerin sunulabildiği franchise sistemi ile mağazalaşacak. Sevinç Öztürk şöyle başlıyor, Nejla Akın’la kesişen hikayesini:

Tatilde çinici oldu

“İktisat mezunuyum, turizmcilik yaptım. 1987’de İznik’te Darka Tatil Köyü’nde bir ev aldık ve İznik ile tanıştım. İznik’in tanıtımına kafa yormaya başladım. UNDP programına gönüllü genel sekreterlik yapıyordum. 2002’de de güçlü bir grup ile atölye oluşturduk. Kızım Özlem, Nejla hanım ile iletişime geçti ve bizi tanıştırdı. 2003’te ortak olduk. Nejla hanım tasarım biz üretim ve satış grubuyuz.”
Anikya’nın diğer ortağı Nejla Akın ise şöyle konuşuyor: “Ben Mülkiye’de işletme okudum, reklam ve pazarlamada çalıştım sonra da çinici oldum. İşim gereği hep yabancılara Türkiye’den kültürel hediyeler vermeye başlamıştım. Çini ile de ilk kez böyle tanıştım ve bu sanatı nasıl yeniden hayatın içine sokabilirim diye kafa yordum. 2000 yılında bir evimi sattım ve kendi işimi kurdum. Çiniden hediyelik tasarlamaya başladım. 2003’te Sevinç Hanım’la tanıştık ve ortak olduk.”

İznik Çinisi’nin bin yıllık geçmişi var

NEJLA Akın, İznik Çini sanatının kutularda, takılara, mobilyalara ve diğer alanlara taşınmasının, mimaride yeni kullanımlara açılmasının ayrıca kendilerini çok mutlu ettiğini belirtiyor ve şu bilgileri aktarıyor: “İznik Çinisi bin yıllık bir sanattır. Karahanlılarla başlıyor, Selçuklular sonra Osmanlılar derken 13 ayrı teknik geçirmiş bir sanat olmuş. 400 yüz yıl kadar da ara verilmiş. Üretimi çok ağır ve ustalık isteyen bir süreç.”

Atatürk Havalimanı CIP’e girince, yurtdışından mimari projeler geldi


MİMARİ projelerde İznik Çinisi uyguladıklarını da anlatan Sevinç Öztürk, İstanbul Havalimanı CIP Salonu’yla bu konuda önlerinin açıldığını söylüyor ve “CIP, çok beğenildi. Dubai Emiri’nin Spa ve hamamına uyguladık. Rus oligarklardan çok talep geldi. Rixos otellerin çoğunda, Han Çadırı’nda spa ve Türk hamamlarına İznik Çinisi uygulamaları yaptık. ABD, Porto Rico, Malezya, Kanada, Hindistan, Hollanda’ya kadar ürün gönderdik. Halen ciromuzun yüzde 20’si yurtdışından.”

İşbir Yatak, bu yıl 45 milyon lirayı bulacak

İŞBİR Holding A.Ş. şirketlerinden İşbir Yatak, en büyük uyku merkezini Ankara’da Antares Alışveriş Merkezi’nde açtı. Açılışı eski bakanlar, Abdülkadir Aksu, Ali Coşkun ile Necati Çetinkaya ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek birlikte yaptı. İşbir Yatak Genel Müdürü Metin Gültepe, sadece yatak satacak 650 metrekarelik uyku merkezinde tüm yatak ürünlerinin bulunacağını ve ürünlerin fizyoterapistler tarafından tüketiciye 4 özel odada denenerek satılacağını söyledi. Uyku merkezinin 2011 ciro hedefinin 3 milyon lira olduğunu belirten Metin Gültepe, şöyle konuştu: “Bu mağaza ile uyku merkezi adedimiz 122’ye ulaştı. Yıl sonunda 125, 2011 sonunda da 150’ye ulaşacak. İşbir Yatak’ın cirosu ise bu yıl 45 milyon lira olacak.”

140 yıllık tarihi konak girişimci kadınlara açıldı

KAHRAMANMARAŞ Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) tarafından satın alınan 140 yıllık tarihi Zabunoğlu Konağı, Girişimci Kadınlar Kurulu tarafından restorasyonu yapılacak ve konak girişimci kadınların hizmetine sunulacak. Tarihi Kapalı Çarşı’nın hemen yanında atıl bulunan ve yıkılmaya yüz tutmuş 140 yıllık konak, 1870 yılında 3 Ermeni kardeş tarafından yapılmıştı. 1959 yılına kadar postane olarak hizmet veren konak Ali Rıza Zabun tarafından satın alınmıştı. Kahramanmaraş Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nazlı Ceylan Kurtul, “Konakta kadınların el emeği ürünlerini satma imkanı olacak. Kadınlarımızdan kira almayacağız. Binamız 2 katlı ve 300 metrekare. Girişimci kadınlarımız burada 3 aylığına stantlarını açacaklar ve dönüşümlü olarak bu devam edecek” dedi.

KOBİ’lere ‘uluslararası ‘rekabet gücü’ desteği


DEVLET Bakanı Zafer Çağlayan, Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) tarafından Eylül ayında çıkarılan “Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkındaki Tebliği ile “ihracat koçluğunun kurumsallaştırıldığını” söyledi. Tebliğin amacının ihracatçı KOBİ sayısını artırmak olduğunu vurgulayan Çağlayan, “En az 5 ülkeye 1 milyon doların üzerinde ihracat yapan firma sayısını artırmayı öngörüyoruz. Bu çalışmalar 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmanın önemli altyapısını oluşturuyor” dedi. Tebliğ kapsamında destek alma potansiyeline sahip 150 organize sanayi bölgesi, 6 ihracatçılar birliği, 69 ticaret ve sanayi odası 12 sanayi odası, 10 sektörel dış ticaret şirketi, 100’ün üzerinde imalatçıların kurduğu dernek-birlik ve kooperatif bulunuyor. Programlar çerçevesinde verilen eğitim, danışmanlık faaliyetleri giderleri ile program organizasyonuna yönelik faaliyet giderlerinin yüzde 75’i proje bazında, 400 bin dolara kadar karşılanabilecek. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye’de pek çok eğitim kurumunun da yurtdışından öğrenci kabul ederek, sağlık kuruluşlarının yurtdışından gelen hastaları tedavi ederek döviz kazandırdığını söyledi ve  bu kuruluşlara da ihracat kapsamında destek verileceğini de kaydetti.

‘AB’nin bilinmeyen numaralar örgütü’ Türkiye’deki büyüme potansiyeline şaşırdı


AVRUPA Bilinmeyen Numaralar ve Rehberlik Hizmet Sağlayıcıları Derneği (EIDQ), Assistt Rehberlik ve Müşteri Hizmetleri A.Ş.’nin (Asistt) sponsorluğunda İstanbul’da konferans düzenledi. Asistt Genel Müdürü Adil Zembat, EIDQ’nun Avrupa Birliği’nin bu hizmetlerle ve sektörle ilgili kararlarında etkili sivil toplum kurulşu olduğunu belirterek, “18 ülkeden 150 firma temsilcisinin katıldığı konferansta, Türkiye’de henüz yeni olan bu sektördeki potensiyeli yabancılara anlattık. Türkiye’de halen ikisi yabancı 3 firma hizmet veriyoruz. Biz Asistt olarak 11818’iz. Almanya’da bu tür hizmetlerde günlük arama 1 milyonu aşarken bizde henüz 200 binlerde. Sektör tüm Avrupa’da küçülürken Türkiye’de hızla büyüyor. Pazarımızdaki yatırım ve iş fırsatları yabancıları şaşırttı” dedi. EIDQ’nun ilk kez Türkiye’de toplandığını vurgulayan Zembat, “AB ülkelerinde arama başına ücret 1 Euro civarında. Bizde değişken olabiliyor” dedi. Zembat, gönümüzdeki dönemde EIDQ’nun raporları oluşturan komisyonunda bir Türk temsilcininde yer alacağını açıkladı. Konferansa Türkiye’den Türk Telekom, BN Telekom ve Yellow Pages temsilcileri katıldı.

Lazzoni’nin mağaza sayısı 26’ya çıktı

ANKARALI mobilya firması Lazzoni, yurt içi ve yurt dışındaki mağazalarının sayısını 26’ya çıkardı. Lazzoni, en büyük showroom’unu Florya’da açtı. 8 katlı showroom’un açılışını İstanbul Valisi Yardımcısı Ali Bakoğlu ve Lazzoni Yönetim Kurulu başkanı Yaşar Kababulut birlikte yaptı. Toplam 4 bin 100 metrekarelik kapalı alana sahip showroom’da Lazzoni’nin en son ürünleri sergileniyor. Koleksiyonun en yeni ürünlerinden biri olan ‘Led TV’li Marman’ isimli gardırop da ilk kez Florya’da müşteriye sunuldu. Yeni showroom’da ayrıca parlak, lakeli ve klasik tarza sahip Onni marka ürünler, dünyaca ünlü İtalyan markası Nicoletti Home’un koltukları da satışa sunuldu. Lazzoni mobilyanın yurt dışında Senegal, New York ve KKTC’de de mağazaları bulunuyor.

Kaynak: hurriyet.com.tr

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account