Suudi Arabistan merkezli Krallık Holding Şirketi`nin Cidde kentine 20 milyar dolarlık proje çerçevesinde dünyanın en yüksek binasını inşa edeceği bildirildi.

Editör
25.10.2010

Suudi Arabistan merkezli Krallık Holding Şirketi`nin Cidde kentine 20 milyar dolarlık proje çerçevesinde dünyanın en yüksek binasını inşa edeceği bildirildi. Kule, karışık kullanımlı projenin merkezinde olacak ve proje 3.5 milyon metre karelik alanı kapsayacak.

Kızıl Deniz liman kentinde inşa edilecek kulenin yüksekliği tamamladığında 1.6 kilometreyi (1 mil) bulacak ve halen 828 metre ile dünyanın en yüksek binası Dubai`deki Burç Halife`yi geçmiş olacak.

El Şark El Evsat gazetesine göre, Holding Başkanı Prens Elvelid Bin Talal, şirketin projeyi üç hafta içerisinde bir basın toplantısı düzenleyerek resmen açıklayacaklarını söyledi.

Krallık Holding Şirketi`nin yüzde 95`i, dünyanın en zengin şahısları arasında sayılan ve aynı zamanda Suudi Kral Abdullah`ın yeğeni Bin Talal`a ait. Şirketin dünyanın farklı ülkelerinde Citigroup dahil birçok büyük firmada yatırımları bulunuyor. Şirket, geçen hafta üçüncü çeyrekte gelirlerinin yüzde 52.6 arttığını açıklamıştı.

Krallık Holding Şirketi ayrıca başkent Riyad`da yaklaşık 7 milyar dolar değerinde yeni bir proje planladığını ilan etti. Proje dahilinde park, otel, eğlence merkezleri ve 10 bin rezidans inşa edilecek.

Kaynak: emlakmania.com

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account