Polimeks İnşaat tarafından Türkmenistan’da inşa edilen Televizyon Kulesi ve Baht Köşkü (Nikâh ve Evlilik Kompleksi) projeleri, “Avrupa Gayrimenkul Ödülleri 2012”de Public Service Architecture (Kamusal Mimari)  kategorisinde ödüle layık görüldü.

Editör
02.10.2012

 

Gayrimenkul sektöründe mükemmelliği teşvik etmeyi ve sektörde uluslararası standartları belirlenmeyi amaçlayan Avrupa Gayrimenkul Ödülleri 2012 sahiplerine teslim edildi.

 Polimeks İnşaat tarafından Türkmenistan’da inşa edilen Televizyon Kulesi ve Baht Köşkü (Nikâh ve Evlilik Kompleksi) projeleri Avrupa Gayrimenkul Ödülleri 2012 kapsamında verilen Public Service Architecture (Kamusal Mimari) kategorisinde Avrupa’nın en iyisi seçildi.

 Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’da inşaa edilen Baht Köşkü (Nikâh ve Evlilik Kompleksi) projesi Avrupa Gayrimenkul Ödülleri 2012’de “Five Star” ödülüne layık görülürken, Polimeks İnşaat, 24 Eylül’de Londra’da Marriot Otel’de gerçekleştirilen ödül töreniyle ödülünü teslim aldı.

 Dünyanın 5 farklı bölgesini kapsıyor

Avrupa Gayrimenkul Ödülleri 2012 kapsamında ödül almaya hak kazanan projeler, dünyanın farklı bölgelerinden katılan ve emlak geliştiricileri, mimarlar, iç tasarımcılar, finans ve yayın kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan bir kurul tarafından belirlendi.

Ödül kapsamında, Afrika, Amerika, Arabistan, Asya Pasifik ve Avrupa’dan oluşan 5 farklı bölgeden, farklı kategorilerde en yüksek puanı alan aday projeler tespit edildi. Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri için diğer bölgelerde ödül almaya hak kazanan projeler, 2012 yılı sonu itibariyle yeninden değerlendirmeye tabii tutulacak.

 Şirketlerin profesyonelliğini gösteriyor

Hem konut hem de ticari kategorileri kapsayan Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri’nden herhangi birini almaya kazanan firmalar, kendi alanında profesyonelliğini ve yeterliliğini uluslararası arenada göstermiş oluyor.

 Baht Köşkü (Nikâh ve Evlilik Kompleksi)

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’da inşaa edilen Baht Köşkü (Nikâh ve Evlilik Kompleksi) dört bir yanı sekiz köşeli “Oğuzhan Yıldızı” ile çevrelenen bir küre şeklinde tasarlandı. 32 metre çapındaki projenin dış kısmında Türkmenistan haritası sergileniyor ve güneş ışığında parlayarak çok uzaktan dahi görülebiliyor. Baht Köşkü (Nikâh ve Evlilik Kompleksi) projesinin zemin katında 500 kişilik 2 adet düğün salonu, 1000 kişilik bir adet düğün sarayı, çeşitli alanlarda hizmet veren dükkanlar ve sanatçı salonları yer alıyor.

Proje içerisinde 12 âdet standart çift kişilik oda, 10 adet suit oda olmak üzere toplam 22 adet otel odası, toplam 700 kişi kapasiteli 6 adet nikâh salonu, bir adet 200 kişilik ziyafet salonu, 6 adet 100 kişilik ziyafet salonu, bekleme salonları, açık ofisler, arşiv, yönetim ofisleri iki adet kafeterya ve teras yer alıyor.

 Televizyon Kulesi

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta inşa edilen Televizyon Kulesi, Türkmenistan’ın bağımsızlığının 20. Yılı etkinlikleri kapsamında hizmete açıldı. Toplam 211 metre yüksekliğindeki ihtişamlı yapı aynı zamanda dünyanın yıldız şeklindeki en büyük mimari yapısı olan 3,240 metrekare büyüklüğündeki yıldızı ile Guinness rekorlar Kitabına girmeye hak kazandı.

En gelişmiş teknoloji ve teknik ekipmanlar ile donatılmış olan stüdyolar, montaj atölyeleri, toplantı salonları ve ofisler dışında Televizyon Kulesi’nin en üst katında bütün şehrin seyredilebileceği bir döner restoran ve seyir terası bulunmaktadır. Televizyon Kulesi, 6 televizyon kanalı ve 5 radyoya ev sahipliği yapıyor.

 

Dergisi 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account