Bosch Termoteknoloji Dünyanın geleceğini korumak için 
yeni teknolojilere yatırım yapıyor

Editör
24.09.2012

 

Enerji verimli ısıtma sistemleri ile sıcak su çözümlerinde Avrupa’nın lider tedarikçisi olan Bosch Termoteknoloji, mevcut çözümlerini sürekli olarak iyileştirirken, yeni çözümlerin geliştirilmesine de öncelik veriyor. 

 

 2011'de Ar-Ge çalışmalarına 127 milyon Avro harcayan  Bosch Termoteknoloji, enerjinin daha verimli bir şekilde temin edilebilmesi için farklı teknolojileri ve sistemleri entegre etmek üzerine yoğunlaşmış bulunuyor.

Endüstriyel ve büyük  ölçekli sistem  çözümlerinde dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olarak faaliyet gösteren Bosch Termoteknoloji, bu kategorilerdeki yeni ürün ve sistem yaklaşımlarını tanıtmak üzere, Almanya’nın Frankfurt şehrinde bir basın toplantısı düzenledi. 

Uluslararası basının da katıldığı toplantıda, ‘Büyük ölçekli ve endüstriyel sistemlerde enerji verimliliği’ konusu tartışıldı. Toplantının ardından katılımcılara 3 örnek proje gezdirildi. Konuklar, kazan dairesi, bölgesel ısıtma kojenerasyon uygulaması ve Bosch kojenerasyon üretim tesisini yerinde inceleme fırsatı buldu.

Termoteknik Bölümü Yönetim Kurulu Başkanı Uwe Glock’un açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda, Bosch Termoteknik Yönetim Kurulu Üyesi Thomas Bauer, büyük ölçekli ve endüstriyel sistemlerin pazar durumu ve uygulama potansiyelleri; Dr. Markus Brandstetter ‘Büyük ölçekli uygulamalar için verimli sistem ekipmanları’ ve Kassel Üniversitesi’nden Prof. Dr.-Ing. Jens Hesselbach de ‘Endüstriyel uygulamalarda enerji verimliliği’ başlıklı birer sunum yaptı. 

Toplantıda, Bosch Termoteknik Türkiye’yi temsil eden Kurumsal Proje Satış Müdürü Fatih Öner ise son dönemdeki başarılı projelerden biri olarak hayata geçen Anatolium Alışveriş Merkezi’indeki ısıtma-soğutma sistemleri hakkında bilgi verdi.

Endüstriyel enerji tüketimini yüzde 20 ila 30 oranında azaltmayı hedefliyor

Enerjinin verimli kullanılması, tüm dünyada sosyal ve çevresel öneme sahip bir hedef haline geldi. Birçok ülke, global ısınmayı engellemek için, birtakım iklim koruma hedeflerini kendine görev edindi. Örneğin; Almanya'nın 2020 hedefleri arasında sera gazlarının, 1990’daki seviyelere oranla yüzde 40'a kadar azaltılması yer alıyor. Öncelikli enerji tüketiminin de 2008 seviyelerinin yüzde 20’si kadar azaltılacağı tahmin ediliyor. 

Tüm dünyada, endüstriyel sektör, enerji kullanımı ve karbon emisyonlarının yaklaşık üçte birinden sorumlu bulunuyor. Bu da endüstrinin, tüm dünyada ulaşımdan kaynaklanan değer kadar sorumluluk taşıdığını ve iklim koruma hedeflerini yerine getirme konusunda da etkin gücün endüstride olduğunu gösteriyor. Öte yandan mevcut en iyi teknolojilerin yaygın kullanımının, endüstriyel enerji tüketimini yüzde 20-30 arasında azaltabileceği öngörülüyor.

Büyük endüstriyel sistemler pazarı büyümeyi sürdürüyor

Bosch Termoteknoloji, büyük endüstriyel sistemler segmentinde global pazarın 2017'ye kadar her yıl yaklaşık yüzde 9 civarında büyüyeceğini tahmin ediyor. Rusya ve Doğu Avrupa yaklaşık yüzde 11 ile büyümenin en güçlü olacağı pazarlar olarak dikkati çekerken, Asya pazarının da yıllık yüzde 10 ile güçlü bir büyüme göstereceği öngörülüyor. 

Global pazardaki büyümenin, yükselen enerji maliyetleri karşısında verimliliğin artırılması ihtiyacını daha fazla hissettireceği belirtiliyor. 

Bosch Termoteknoloji’de öncelik enerji verimliliğinde…

Bosch’un Termoteknoloji Bölümü, endüstriyel ve büyük termoteknoloji kurulumları için dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olarak faaliyet gösteriyor. Bölümün büyük iş birimi sistemleri arasında, Bosch Industriekessel GmbH ve Bosch KWK Systeme GmbH de yer alıyor. 

Bosch Grubu’nun dünya çapındaki varlığının yanı sıra geniş satış ve servis ağıyla Bosch Termoteknoloji, uluslararası ölçekte etkin bir şekilde ürün ve hizmet sunuyor. 

Bosch Termoteknoloji, verimli enerji üretimi için mevcut çözümleri sürekli olarak iyileştirirken, yeni çözümlerin geliştirilmesine de öncelik veriyor. 2011'de Ar-Ge çalışmalarına 127 milyon Avro harcayan şirket, enerjinin daha verimli bir şekilde temin edilebilmesi için farklı teknolojileri ve sistemleri entegre etmek üzerine yoğunlaşmış bulunuyor. Yüksek kapasiteli kazanlar ve kojenerasyon sistemlerinin optimum entegrasyonu, buna güzel bir örnek oluşturuyor. 

Bosch Termoteknoloji’nin zengin ürün portföyü

Bosch Termoteknoloji, büyük iş birimi sistemlerinin aşağıdaki segmentleri için Bosch markalı ürün ve çözümleri sunuyor:

  • Saatte 38 megawatt veya 55 tona kadar silindirik buhar kazanları: Bu büyük kazanlar öncelikle endüstriyel ve ticari alanlarda, özel ve kamu binalarıyla tesislerde tercih edildiği gibi, yerel ve bölgesel ısı üretimi için de kullanılabiliyor. Ocak 2012'de Bosch Industriekessel GmbH 110 bininci endüstriyel kazanını sevk etmiş bulunuyor.
  • Saatte maksimum 220 ton kapasiteli su borulu buhar kazanları: Su borulu kazanlar çoğunlukla elektrik üretimi veya ısı enerjisinin işlenmesi için elektrik santrallerinde kullanılıyor.
  • Hastaneleri, yüzme havuzlarını, endüstriyel işletmeleri yerel ve bölge ısıtma istasyonlarını ısıtmak için 4,8 megawatt kapasiteli ısı pompaları.
  • 10.000 metrekareye kadar büyük ölçekli termal güneş enerjisi sistemleri.
  • Saatte 165.000 metreküpe kadar hava debisine sahip havalandırma ve soğutma sistemleri: Bu tür sistemler büyük evler, ofisler ve endüstriyel binalarda kullanılıyor.
  • 2.145 kilowatt'a (elektrik) kadar nominal kapasiteli Kojenerasyon ünitelerinin yanında 19 ila 400 kilowatt (elektrik) arasında kapasiteye sahip paket kojenerasyon üniteleri üretim tesisleri, çöp sahaları, biyogaz tesisleri, hastaneler, yüzme havuzları, konutlar, idari binalar ve alışveriş merkezleri gibi ortamlarda esnek enerji ve ısı üretme çözümleri sunuyor.
  • Egzoz ısısından elektrik üretimi için 40 ila 375 kilowatt (elektrik) kapasiteli ORC sistemleri: Bu tesisler, egzoz ısısından elektrik üretiyorlar. ORC kısaltması fizikçi Rankine'in icat ettiği Organik Rankine Döngüsü anlamına geliyor. Bu termodinamik döngü, nispeten düşük sıcaklıklarda elektrik üretmek için organik bir soğutucu kullanıyor.
  • Bunun gibi ürünlerin yanında, sistemleri tamamlamak için optimum derecede eşgüdümlü modüller sunuyoruz. Örneğin, Kojenerasyon segmentinde bunların arasında biyojenik gazların kullanımına izin veren gaz temizleme üniteleri veya emisyonları düşürmek için baca gazını termik olarak yakan baca gazı temizleme üniteleri bulunur. Endüstriyel kazan segmentinde ise, ısı depolamadan atık su giderimine kadar çok sayıda enerji tasarruflu modüller mevcuttur.

 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account