Yapı sektöründe gelişmeler hız kesmiyor. Yangını önleyen dayanıklı akıllı duvarlar, dev projelerin vazgeçilmez ürünleri arasında ilk sıraya giriyor.

Yazar:Editor
24.09.2012

 

Yapı sektöründeki gelişmeler sadece dev projelerle değil, aynı zamanda uzun AR-GE çalışmaları sonucunda ortaya çıkan yeni, dikkat çekici donanımlara sahip ürünlerle de gündeme geliyor.

Bu gelişmelerin en başında da yangına dayanıklı duvar sistemleri yer alıyor. Yangına dayanıklı duvar sistemleri teknolojinin geldiği son noktayı yapı sektörüne taşırken, mimarisi ile göz kamaştıran milyar dolarlık dev yapıların özellikle güvenlik için tercih ettiği vazgeçilmez ürünler arasında. 

Yangına Müdahale de Zaman Kazandıran Duvarlar

Yangına dayanıklı duvar sistemleri özellikle yangın yönetmeliğinin genişlemesiyle beraber yapı firmaları için vazgeçilmez bir gereklilik haline geldi.

Yangın esnasında yangına müdahale süresini uzatan ve binanın çökmesini engelleyen yangına karşı dayanıklı duvar sistemleri, alışılmış tuğla-çimento duvarlara göre de oldukça kullanışlı ve dekoratif.

Milyar dolarlık yapılar için Olmazsa Olmaz ürünler

Teknolojik gelişmelerin yansımalarının hemen görüldüğü yapı sektörü, gerçekleşen dev projelerde bu son teknoloji ürünleri kullanıyor. Özellikle son zamanlarda yangın yönetmeliğinin sıkılaşmasıyla beraber yeni projelerde yer alması, daha önce inşa edilen yapılarda ki yenileme faaliyetlerinde de yangına dayanıklı duvarlar güvenli ve fonksiyonel oluşu ile tercihte ilk sırayı alıyor. 

Yangının yayılmasını da engelliyor

Yapı güvenlik sistemleri için ciddi Ar-Ge yatırımları yapan Aspen’in Genel Müdürü Ertuğrul Gündoğdu yangına dayanıklılık sertifikası aldıkları Aspen Diversa duvar sistemleri ile yangının bina içindeki yayılımının da büyük ölçüde engellendiğini belirtiyor. Duvarların yanarak dayanıklılığını kaybetmemesi aynı zamanda binanın yangın esnasında kısmen ya da tamamen çökmesini de engelliyor.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account