Yeni Volvo FH, taşımacılık sektöründe çıtayı yükseltiyor!

Editör
24.09.2012

 

Volvo Kamyon, yeni Volvo FH serisi ile birinci sınıf bir kamyon ve çekicinin sunabileceklerini yepyeni bir boyuta taşıyor. Yakıt ekonomisi, güvenilirlik, ergonomi, üstün yol tutuş, zaman kazandıran özellikler, aktif ve pasif güvenlik. Tüm bu özellikleri ile yeni Volvo FH, sürücüler düşünülerek ve nakliye firmasının kârlılığını arttırmaya odaklanılarak üretilen bir kamyon.

Volvo Kamyon, en çok satan modeli olan Volvo FH serisinin yeni versiyonunu tüm dünyaya tanıttı. Yeni Volvo FH, nakliye firmaları için önemli dört ana unsur göz önüne alınarak geliştirildi; gelişmiş yakıt verimliliği, daha iyi yol tutuş, yüksek işletim süresi, mükemmel sürücü ortamı. Bu dört ana alanda yapılan tüm yenilikler firmaların karlılığına ve sürücülerin güvenliğine katkıda bulunuyor. 

I-See, tepelerde yakıt tüketimini azaltıyor

Yeni I-See işlevi, yakıt tüketimini daha da azaltmayı mümkün kılarak yüzde 5'e kadar tasarruf sağlıyor. I-See, sürücünün hayatını kolaylaştıran ve yakıt tasarrufu sağlayan teknolojilerden biri. Volvo Truck Corporation Başkanı Claes Nilsson bu özel teknolojiyi; “I-See, I-Shift şanzımana yönelik bir yazılım paketi. Kamyonun geçtiği tepeler hakkındaki bilgileri kaydediyor.

Kamyon bir kez daha aynı rotayı kullandığında, I-See gaz pedalını, vitesleri ve frenleri kontrol ederek sürüşün mümkün olduğunca ekonomik olmasını sağlıyor. I-See sayesinde nakliye firması, yakıt tüketimini araç başına yüzde 5'e varan bir oranda azaltabiliyor” diyerek açıklıyor.

Yeni Euro 6 ile uyumlu verimli yürüyen aksam

Avrupa pazarı için üretimine 2013 sonbaharında başlanacak olan Volvo Kamyon'un yeni I-Torque Euro 6 yürüyen aksamı ile daha yüksek tasarruf sağlanacak. 2013 sonbaharında piyasaya sürülecek olan yeni Volvo I-Torque yürüyen aksam, mükemmel özelliklerini yüksek torkla yeni bir otomatik powershift şanzımanın kombine edilmesine borçlu.

I-Torque, mükemmel sürüş özellikleri sunuyor ve yakıt tüketimini azaltıyor. 2800 Nm tork gibi büyük bir güç sağlıyor ve düşük motor devirlerinde sessiz bir şekilde çalışıyor.

Daha düşük devirlerde çalışılması, yakıt enjeksiyonu ve yanma işleminin daha seyrek olması ve sürtünmenin azalması anlamına geliyor. I-Torque, yakıt tüketiminin yüzde 4'e kadar azaltılmasını sağlıyor.

Claes Nilsson, “Volvo I-Torque yakıt tüketimini yüzde 4'e kadar azaltıyor. I-See ve diğer küçük iyileştirmeler de buna eklendiğinde, yakıt tüketiminde yüzde 10'a varan bir düşüş sağlanıyor. Bu da ortalama olarak bir kamyon için yılda 4100 litre yakıta denk geliyor” diyor.

Kablosuz bağlantı işletim süresini en üst düzeye çıkarıyor

Bir kamyon ancak çalıştığı zaman kâr getiriyor. Bu nedenle aşınmayı ve aracın genel durumunu uzaktan takip etmeyi sağlayan yeni uzaktan servis teknolojisi sayesinde Volvo, artık maksimum işletim süresi sunuyor.

TGW bağlantısı sayesinde servis, uzaktan kontrol ile gerçek aşınmayı görebildiğinden, ihtiyaca göre bir sonraki servis kontrollerini erteleyebiliyor veya öne alabiliyor. Bu durum, nakliye firmasının servise gereksiz ziyaretler yapmasını önlüyor. Böylece kamyon ve çekicinin işletim süresi arttırılıyor.

Kamyon dünyasında üstün yol tutuş

Bağımsız ön süspansiyon, binek araçlarda uzun zamandır, otobüslerde ise bir süredir kullanılıyor. IFS, hem konforu hem de dengeyi arttırıyor. Yeni Volvo FH serisi, dünyanın bağımsız ön süspansiyonlu (IFS) ilk ağır çekicisi. IFS’nin yanı sıra kremayer ve pinyonlu direksiyon ile FH çekici, sürüş ve yol tutuş üzerinde çok büyük bir etkisi olan iki yeni özelliğe sahip.

IFS ön tekerleklerin ayrı birer süspansiyonu olması ve böylece bir tekerleğin hareketlerinin diğerini etkilememesi anlamına geliyor. Sonuç olarak yolda daha istikrarlı ve dengeli bir sürüş sağlanıyor.

Geliştirilmiş ön ve arka süspansiyon tasarımı, geliştirilmiş kabin devrilme önleme özellikleri ve hem kabin hem de şasi için iyi dengelenmiş amortisörler. Tüm bu faktörler sayesinde, boşta gitme dengesinde önceki FH serisine kıyasla yüzde 50 iyileştirildi.

Her açıdan güvenli

Tamamen yenilenen kabin yapısı, Volvo FH'ın daha da güvenli bir araç olmasını sağlıyor. Çarpışma testlerine göre yeni Volvo FH, bugüne kadar ki Volvoların en güvenlisi ve en sağlamı. Ayrıca kabinin iç hacmine bir metreküp ekstra alan eklenerek 300 litre ekstra saklama alanı ve kabin içi konforun artması sağlanıyor.

En iyi sürücüleri firmaya çekiyor

Mümkün olduğunca verimli çalışma fırsatına sahip olan iyi sürücüler, nakliye firmasının kârlılığını arttırıyor. Odak noktası sürücü olan bir kamyon, nakliye firmasının en iyi sürücüleri firmaya çekme potansiyelini de etkiliyor. Claes Nilsson, “Avrupa'da şimdiden iyi sürücüler tarafından tercih edilmek için şirketler arasında kıyasıya bir rekabet yaşanıyor.

Bu rekabet, gelecekte daha da yoğunlaşacak. Sürücüler arasında popüler olan kamyonların, sürücülerin filosunda bu modelleri barındıran nakliye firmalarında çalışmayı istemesine neden olacak. Bu sebeple, yeni Volvo FH gelecekte nakliye firmalarının kârlılığını pek çok yönden arttıracak” diyor.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account