2M Kablo, yangına dayanıklı kabloları “FireKab” markası ile Dünya mimarisinde kendini gösteriyor.

Editör
21.09.2012

 

2M Kablo, “FireKab” tescilli markasıyla ürettiği yangına dayanıklı kabloları ile akıllı veya yarı akıllı binalarda tahliye sırasında belirli bir süre fonksiyonunu sürdürmesi gereken sistemlerde kullanılıyor. 2M Kablo’nun bu ürünleri; alevi geciktirme, alevi yaymama, Alev altında fonksiyon sürdürme, alev altında mekanik darbe testi, alev altında su püskürtme testi, duman yoğunluğu testi, korosiv gaz testi ve diğer tüm elektriksel ve fiziksel testlerden geçirilen kablolar olup, her üretim için test raporları ile desteklenmektedir. Bu konuda dünyadaki talep ve gelişmeleri çok yakından takip eden 2M Kablo sadece silikon izoleli yangın kabloları değil, aynı zamanda mika bantlı yangına dayanıklı kablolarda da özellikle yurt dışında önemli bir pazara sahiptir. 

FireKab ürünleri TSEK, Rus Yangın, LPCB (İngiliz) ve VDE (Alman) sertifikalarına sahiptir.

Avrupa’nın “en yüksek” binası Mercury Towers’da kullanıldı

2M Kablo, yangına dayanıklı kabloları ile Moskova’da bulunan 70 katlı 332 metrelik Avrupa’nın en yüksek binası Mercury Towers’ ta kullanıldı. Yangın sırasında fonksiyonunu belli bir süre devam ettiren ve siyah duman yayma, zehirlenme gibi etkiler yaratmayan kablolarıyla 2M Kablo, Rusya’da pek çok projede de yer alıyor.

Moskow City Konut, Moskow Core, İkea Moskova, Mega Samara, Tyumen Stadyumu, Yakimenka Residance firmanın Rusya’da yer aldığı diğer projelerdir.

Yangın oluşumunda ve hasarlarında kabloların rolü 

 • ¥ Alevi yayma: yangın kaynağı elektriksel olsun ya da olmasın yangın kablolara ulaşırsa kablolar döşendikleri hat boyunca yanarak, etraflarındaki şeyleri yakacak aşırı ısıyı üreterek veya yanan erimiş plastik parçaları damlatarak yangının büyümesine yol açabilirler.
 • ¥ Duman çıkararak görüşü engelleme: kablolar yanarken yoğun bir duman çıkararak görüşü engelleyebilir. Yoğun duman kaçış, kurtarma ve söndürme çalışmalarını engeller. Ayrıca duman zehirlidir.
 •  
 • ¥ Halojen gazlar: Kablolar yanma esnasında zehirli ve korozif gazlar salarak duman zehirlenmesine ve boğulmaya yol açabildikleri gibi bu gazlar her türlü yüzeyde asit tabakaları oluşturarak yangın söndürüldükten sonra bile hasar vermeye devam ederler.
 • ¥ Tüm yangına dayanıklı olmayan kabloların kullanımında, kablolar yanarken ortamdaki oksijeni azalttığı için de canlılara zarar verebilir. 

Halojensiz Yangın güvenlik kablolarının özellikleri

 • ¥ Halojensiz (Holgen-free) yani asit gazları içermeyen 
 • ¥   Alev geciktirici (Flame retardant)  alevi yaymayan
 • ¥   Düşük duman yoğunluklu (Low smoke fume) Yanma sırasında siyah durman yaymazlar
 • ¥   Yangına dayanıklı (Fire resistant), yangın sırasında belli bir süre fonksiyonunu  sürdüren

Alev geciktirici özellikte olan kablolar alevle temas halinde yanmalarına karşın, yanma esnasında ısıyı fiziksel olarak tahliye eden su gibi kimyasallar oluşturarak kendi kendilerine sönerler. Bu nedenle alevleri mevcut kaynağından uzaklara taşımazlar.

Bu durum özellikle farklı hacimler arasında geçiş yapan enerji kabloları için çok önemlidir. Aksi taktirde bir katta veya bağımsız bölümde oluşan yangın kablo şaft ve tavaları aracılığı ile tüm diğer kat ve bağımsız bölümlere taşınabilir ve yangının kontrolü kaybedilir. 

Halogen-free özelliği kablonun malzemesinde bulunan halojen miktarı ve yandığında oluşturduğu gazların asitlik derecesiyle tanımlanır. Gösterim şekli: 

Halogen free, HF

Zero halogen, ZH veya 0H

Halogen-free, sadece klor veya flor gibi halojen kimyasalların kablo yapısında bulunmadığını gösteren bir özelliktir. Ancak halojenlerin can ve mal kayıplarında çok büyük etkileri olduğu göz önüne alındığında önemi daha iyi anlaşılabilir. 

Düşük Duman Yoğunluğu (Low smoke emission) yangından kaçış ve söndürme çalışmaları için hayati önem arz etmektedir. Pratik olarak; hayatta kalmak için çıkış görülebilmelidir diyebiliriz.  Ayrıca, duman içinde insanlar için toksik (zehirli) gazlar da mevcuttur ve kirliliğe de yol açar. 

Yanma dayanımı (Fire-resistant) kablonun yanmaya ilişkin en üst seviye özelliğidir. Bu kablolar yangınla temas halinde fonksiyonlarını belirli süre devam ettirebilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede insanların tahliyesine olanak sağlarken yangın esnasında söndürme ve kurtarma faliyetlerinin devamını da sağlarlar. Yanma dayanımlı kablolar acil durum sistemlerinin çalışması için elzemdir.   

Fire-resistant kablo yapısının bir sonucudur. Yanma dayanımlı kablolarda genelde iletken etrafına yanmaz mineral (mika) bant vb alev bariyeri ile yangın esnasında kısa devreye karşı koruyucu bir bariyer oluşturulur. Ancak firmamızda da kullanılan bazı son teknoloji polimerler de benzer bariyerleri oluşturmaya yararlar. 

Kablo yangın özellikleri sonuç bilgileri

 • ¥ Anlatılmış olan tüm bu yanma özellikleri (flame-retardant, halogen-free, low-smoke emission ve fire-resistant) birbirinden bağımsız özelliklerdir. 
 • ¥ Her biri ayrı ayrı tanımlanmalı ve açıklanmalıdır. 
 • ¥ Bu özellikler kablo yapısına ve kullanılan malzemelere bağlıdırlar. 
 • ¥ Örneğin, bazı PVC kablolar flame-retardant olabilirler, fakat  halogen-free değillerdir ve low-smoke özellik arz etmezler. Bunu tersi PE kablolar genelde halogen-free ve low-smoke özellikteyken, tipik olarak flame-retardant değillerdir. 
 • ¥ Tüm bu iyi yanma özellikleri yani flame-retardant, halogen-free, low-smoke emission ve fire-resistant gerektiğinde aynı anda sağlanabilmektedir. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account