Binalarda ısı yalıtımı ile yüzde %60’a varan tasarruf sağlamak mümkün!

Editör
20.09.2012

 

Yeni inşa edilen binalar için 1 Ocak 2011 itibari ile, mevcut binalar için ise 2017’ye kadar alınması zorunlu hale gelen ''Enerji Kimlik Belgesi'', özellikle ısı yalıtımında sağladığı avantajla binaların olmazsa olmazı haline geliyor.

Yazın sıcaktan, kışın ise soğuktan korunmanın en etkili yolu olan ısı yalıtımı ile binaların ısıtma ve soğutma maliyetleri azaltılarak %60’a yakın tasarruf elde edilebiliyor.  Isı yalıtımı, aile ve ülke ekonomisine katkının yanı sıra zararlı gaz salınımını da azaltarak doğanın korunmasına katkı sağlıyor.

Sektörü değerlendiren Weber Türkiye Genel Direktörü Levent Gökçe, yalıtım konusunda eskiye oranla hızla artan bir bilinç söz konusu olduğunu vurgulayarak; “Türkiye 10 sene öncesine göre çok daha iyi durumda.

Artık tüketiciler yalıtımın bir lüks olmadığının ya da sadece özel çözüm gerektiren durumlarda kullanılmadığının farkında. Isı yalıtımından elde edilecek maddi faydanın kolay hesaplanabiliyor olması ve ısı yalıtımı için yaptığınız yatırımın oldukça cazip bir sürede size geri dönüyor olması bu bilinç artışında önemli bir etken.” dedi.  

Pazarın mevcut gidişatı ve yapılan çalışmalar göz önüne alındığında bu konudaki bilincin ivme kaybetmeden yükseleceğine inandığını belirten Gökçe, son 5 yılda inşaat kalitesinin arttığını vurgulayarak, ısı yalıtım pazarının da bu iyileşmeden payını aldığını belirtti.

Gökçe, konuyla ilgili olarak “Bu iyileşme hem tüketicinin beklentisinin artması hem de rekabet şartlarının getirdiği doğal bir sonuç. Çünkü artık tüketici için satın alacağı konutun yalıtımlı olması önemli bir kriter. Bu artık sorgulanıyor; ısı yalıtımı yapılmış bir konut tüketicinin gözünde daha değerli oluyor. Bu sektörümüz için olumlu bir gelişme.” dedi.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account