Küresel renk trendi kitabı, jüriyi kendine hayran bırakarak prestijli tasarım ödülünün sahibi oldu

Editör
20.09.2012

 

BASF Grup Şirketi BASF Coatings ve  “Are we Designer (Biz Tasarımcı mıyız?)” isimli tasarım ajansı, küresel renkli trend kitabının tasarımı ile iletişim tasarımı kategorisinde “Kırmızı Nokta Ödülü”ne layık görüldü. Dünyanın en prestijli tasarım ödüllerinden biri olarak kabul edilen “Kırmızı Nokta Ödülü”ne bu sene sadece iletişim kategorisinde 43 ülkeden 6,000’in üzerinde çalışma katıldı.

BASF Coatings’in tasarımcıları, trend kitabında yer verilen eşsiz otomotiv renk trendleriyle otomotiv endüstrisindeki müşterileri ve jüriyi kendilerine hayran bıraktı. BASF, tasarım kitabı konusunda Köln merkezli tasarım ajansı “Are we Designer” ile bu yıl yedinci kez iş birliği gerçekleştirdi. 

BASF Coatings her yıl otomotiv müşterilerine yönelik olarak sınırlı sayıda basılan bir küresel trend kitabı yayınlıyor. Otomotiv tasarımcıları, bir bilgi ve ilham kaynağı olarak gördükleri bu kitaba büyük ilgi gösteriyor. Tasarımcılar tarafından araştırılan toplumsal hareketleri ve gelişmeleri açıklayan bu kitap,  ortaya çıkan renk trendlerini orijinal kaplamalı renk numuneleri kullanarak gösteriyor. 

Boya, renkten daha fazlasıdır 

 

Trend kitabı, sadece karmaşık trendleri kapsamlı bir şekilde açıklamak ve birbirine yakın renklerle ilgili boşlukları gidermek amacıyla hazırlanmıyor. BASF Coatings Tasarım Direktörü Mark Gutjahr durumu şu şekilde açıklıyor: “Renkleri ve renklerle ilgili ince ayrıntıları kâğıt üzerine aktarmak zordur.

Boyalarımızın etkisinin renk etkileşimine, uygulandığı efekt ve yüzeye bağlı olması da bu zorluğu oluşturan etkenlerden birisi. Bu nedenle, renklerle ayrılan alan, otomotiv tasarımcılarına nelerin mümkün olduğunu veya nelerin başarılabileceğini gösteren bireysel boya örnekleriyle dolduruldu. Bu renk tavsiyeleri esas alınarak otomotiv şirketleri ile iş birliği içerisinde özel otomobil renkleri geliştirilebilir”.

BASF bünyesindeki Automotive OEM Coatings Europe’un Pazarlama Müdürü Wolfgang Reckordt ise, bu konuyla ilgili şunları söylüyor: ”Kırmızı Nokta ile dünyanın en önemli tasarım ödüllerinden birini kazandık; 2011 yılında Materialica Design ve Technology Award’un yanı sıra XFine® isimli buluşumuzla Otomotiv Markası Yarışması’nda da bir ödül kazanmıştık.

Bu ödüller, renk geliştirme faaliyetlerimizle olduğu kadar, söz konusu faaliyetleri otomotiv sektörüne sunuş biçimimizle de doğru yolda olduğumuzu gösteriyor”.

“Kırmızı Nokta kalitemizi kanıtlıyor”

North Rhibe-Westphalia Tasarım Merkezi (önceki adı Industrieform e.V.) 1954 yılından bu yana üstün tasarımları ödüllendiriyor. Prestijli “Kırmızı Nokta” uygulaması, uluslararası alanda geçerliliği olan bir kalite göstergesi olarak geliştirildi. Bu ödül; ürün tasarımı, tasarım konseptleri & prototipler ve iletişim tasarımı olmak üzere üç kategoride veriliyor.

İletişim tasarımı kategorisinde uluslararası tasarım uzmanlarından oluşan 15 jüri üyesi; tanınma değeri, sosyal uygunluk, hedef kitle odaklı yaklaşım, özgünlük ve estetik gibi kriterlere dayanarak kararlarını veriyor.

Kırmızı Nokta Ödülü’nü kazanan çalışmalar Berlin’de yer alan Alte Münze’de 25 – 28 Ekim 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “Tasarımlar Sahnede – Kırmızı Nokta Kazananlar: İletişim Tasarımı 2012” isimli sergide gösterime sunulacak.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account