BASF, Paintistanbul 2012’de boya hammaddeleri alanındaki güçlü portföyünü sergiledi

Editör
20.09.2012

 

BASF, 13 – 15 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan Paintistanbul 2012’de boya hammaddeleri alanındaki geniş kapsamlı uzmanlığını sergiledi. Şirket; pigment, reçine, formülasyon katkı maddeleri ve su bazlı dispersiyon reçine konularındaki yenilikçi çözümlerini vitrine çıkardı. BASF, bu hammaddeler konusundaki uzmanlığını 3. Hall 3-F08 numaralı standında sergiledi.

Dekoratif boyalar için efekt pigmentleri

Dekorasyon sektöründe daha göz alıcı olma eğilimini destekleyerek, iç ve dış cephe uygulamalarına yönelik çekici bir süsleme efektini vitrine çıkaran BASF, Paint İstanbul fuar organizasyonunda dekoratif boyalara yönelik efekt pigmentlerini tanıttı.

Bunların arasında, dekoratif boyalarda kullanılmak üzere, ışığın az bulunduğu ortamlarda mat görünen fakat direkt ışık altında parıldayan ve çekici yüzeyler elde etme olanağı sunan yeni efekt pigmenti Firemist® Velvet Pearl de bulunuyor.

Firemist® Colormotion ile izleyenleri büyüleyici bir renk yolculuğuna çıkaran benzersiz ışıltılı yüzeyler yaratılabiliyor. BASF’nin Lumina® serisinde yer alan ürünleri, kromatik ve lüks boyaların üretilebilmesini sağlıyor.

Güneşten gelen ısıyı yönetebilen işlevsel pigmentler

BASF, fuar kapsamında pigment portföyünün yenilikçi bir parçası olan, binalarda ısı birikimini önleyen ve güneşten gelen ısının yönetimini sağlayan pigmentlerin kullanıldığı inşaat boya uygulamalarını da sergiledi.

Söz konusu özelliklere sahip Sicopal® Blackve Paliogen® Black gibi – pigmentler, bu özelliğini sadece siyah renklerde göstermiyor; neredeyse diğer tüm renk tonlarındaki boya ve kaplamalar da, az ya da 

çok siyah pigment içeriyor. Karbon siyahı yerine BASF'nin işlevsel siyah pigmentlerinin kullanılması halinde, bu renkler de güneşten gelen ısıdan daha az etkileniyor. BASF, bu teknolojideki deneyimi sayesinde, herhangi bir renkteki boya yüzeyinin sıcaklığının düşürülmesi için en uygun pigment kompozisyonunu tespit etmede müşterilerine yardımcı oluyor.

Kurşunsuz formülasyonlar için pigmentler

BASF, inşaat boyalarının yanı sıra, genel endüstriyel boya sektörüne yönelik kurşunsuz formülasyonlara olanak sağlayan benzersiz pigment portföyünü de sektör paydaşlarına tanıttı.

Paliotan®, Paliotol®, Sicopal®, Sicotan® ve Irgazin® ürün gamı ile, yeni mevzuatın (örneğin REACH) koşullarını sağlayan geniş bir organik ve inorganik pigment portföyü sunan BASF’nin yeni geliştirilmiş üç Paliotan® ürünü, sarı ve kırmızı renk tonlarında diğer kurşunsuz alternatiflerinin yerini daha ekonomik bir şekilde kurşun kromatlı pigmentlerin renk ve performansını sağlayarak dolduruyor.

Acronal® PRO 80

BASF, su bazlı metal astarlarına yönelik modifiye akrilik dispersiyonu Acronal® PRO 80’i de ön plana çıkardı. Acronal® PRO 80, su bazlı yüksek performanslı korozyona karşı koruma sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda APEO içermeme özelliğiyle de dikkat çekiyor.

Yüksek-moleküler ağırlığa sahip üstün nitelikli dispersiyon ajanları

Tanıtımı yapılan dispersiyon ajanları içinde ink jet mürekkep ve enerji ile kürlenebilen mürekkepler için yeni Efka ® dispersiyon ajanı serisi de bulunuyor. Efka® 7701, Efka® 7731 ve Efka® 7732 üstün reolojik özellikler, daha yüksek mill-base pigment yükleme ve iyi pigment dispersiyon stabilitesi sunuyor. Yeni seri, sınıfının en iyisi olan ve endüstri için yeni performans karşılaştırmalarını mümkün kılan mürekkeplerin geliştirilmesine olanak sağlıyor.

Yenilikçi köpük kesicileri

BASF, Paintistanbul 2012 kapsamında mineral yağ-bazlı köpük kesicilerine bir alternatif olarak,  orta ve yüksek PVC değerlerine sahip boyalar için tasarlanmış,  ultra-düşük  SVOC değerine sahip emülsiyon bazlı yeni köpük kesici FoamStar® ED 2523’in de tanıtımını yaptı.  Ürünün; akrilik, stiren akrilik ve vinil asetat bağlayıcı içeren mat ve yarı-parlak boyalarda mükemmel köpük kesme özelliği bulunuyor; buna ek olarak, uzun süreli depolama stabilitesi sağlıyor.

Yüksek derecede uyum sağlama özelliğinden dolayı kullanıldığı boya sisteminin “anti-fogging” niteliğini geliştiriyor. FoamStar® ED 2523, VOC (uçucu organik bileşenler) içeriğine sahip olmadığı ve ultra-düşük SVOC değeri barındırdığı için, çevre standartları ve güvenlik sertifikasyonlarını karşılayan iç ve dış boyalarının formüle edilmesini sağlıyor. 

BASF, söz konusu ürünlerin yanı sıra, üstün nitelikli su bazlı boyalar ve vernikler için üretilen yüksek performanslı silikon polimer esaslı emülsiyon köpük kesici olan Dehydran® SE 2’yi de ön plana çıkardı.

Oldukça uyumlu olan bu ürün; iyi derecede köpük kesme etkinliği ve uzun süreli kalıcılık sunar, kullanılışı kolaydır ve parlaklığın azalmasını minimuma indirir.

Dehydran® SE 2; VOC (uçucu organik bileşenlere) sahip olmadığı ve ultra-düşük SVOC içeriğine sahip olduğu için, çevre standartları ve German TÜV, Green Seal GS-11, EU Ecolabel ve Blue Angel gibi güvenlik sertifikasyonlarını karşılayan, genellikle iç ve dış mekanda kullanılan boyaları formüle etmede üreticilere yardımcı olur.  

Yüksek etkili reoloji ajanları

Reoloji ajanı yelpazesinde, BASF, ICI kıvam verme özelliğine sahip, VOC (uçucu organic bileşenlere) içeriğine sahip olmayan “mid-shear”  reoloji düzenleyicisi olan DSX® 3801’yi sundu.

Ürün, üstün ICI kıvam verme özelliğiyle rakiplerini düşük dozajlarda bile açık ara geçiyor. DSX® 3801’in yüksek verimliliği ve gelişmiş performansından dolayı, formülasyonlarda ürünün daha az miktarlarına ihtiyaç duyuluyor – bu, sürdürülebilirliğin getirdiği “daha azıyla daha fazlasını gerçekleştirin” yaklaşımının faydası olarak kabul ediliyor.

Gerçek tiksotropik etkisiyle, üstün verimlilik sahibi bir reoloji ajanı olan Rheovis® 162, bu özelliğiyle akma ve damlama yapmayan vernik ve boyalar için ideal hale geliyor.

Katma değer sunan iç cephe boyaları

Son birkaç yıldır tüketiciler duvar boyalarında çevre ve sağlık dostu ürünler geliştirilmesini bekliyor.  Acronal(R) markası altında satılan su bazlı dispersiyonları ile BASF, formaldehid ve alkilfenol etoksilat (APEO) içermeyen ve düşük uçucu organik bileşik (VOC) içeriğine sahip kokusuz dispersiyonlar sunuyor.

Dahası, dispersiyonların özellikleri bunlarla sınırlı kalmıyor: Acronal(R) 6282 içeren iç cephe boyaları kullanıldığında, lekeler duvardan herhangi bir kalıntı bırakmadan temizlenebiliyor.

Acronal(R) 6282 , sofistike ve mat boyaları dahi daha sağlam ve uzun ömürlü kılıyor. Acronal(R) DS 6270'in iyi bağlama özellikleri sayesinde iç cephe boyaları orijinal tonlarını koruyor ve dolayısıyla bu saf akrilik dispersiyon, özellikle günümüzde modaya uygun olan güçlü ve koyu renkler için uygun hale geliyor.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account