Schneider Electric, Roombox ile ofis elektrik tesisatında devrim yaratıyor

Yazar:Editor
18.09.2012

 

Ofis binalarında, klasik elektrik tesisatları için ihtiyaç duyulan çok büyük miktarlarda haberleşme ve enerji kablosu sarfiyatını önleyen, fazla oranda işçilik ihtiyacını ortadan kaldıran, doğru bütçe ve planlamayı kolaylaştıran Roombox ile yenilikçi sistemler kurmak artık çok kolay.

Roombox aynı zamanda tadilat masraflarını azaltan ve teslim tarihleriyle ilgili karmaşıklıkları önleyen, kablo bağlantısı ve programlamanın tek elden yapılabildiği son derece pratik bir sistem vaat ediyor.

Ofis elektrik tesisatında devrim yaratacak Roombox, bağlı yüklerin elektriksel koruma, dağıtım, ölçüm ve kontrolü olmak üzere 4 işlevi bir arada gerçekleştiriyor.

Yaklaşık 50 metrekare için yeterli olan her bir Roombox, tek ürünle aydınlatma, jaluzi-panjur ve ısıtma-soğutma sistemi olmak üzere 3 uygulamanın kontrolünü bir araya getiriyor. Dağıtımı kendi üzerinden gerçekleştirdiği için kablo metrajını azaltıyor. Dolayısı ile enerji eviyede tasarruf sağlıyor.

Roombox ayrıca haberleşme kablosu ihtiyacını da azaltıyor. Klasik tesisatlarda karşılaştırıldığında, güç kablolarında %60'a kadar ve bus kablolarında %30'a kadar tasarruf sağlayabiliyor.

Bağlı yüklerin ayrı ayrı ve toplam elektriksel korumasını kendi üzerinde gerçekleştirdiğinden panodaki sigorta ve kaçak akım sayısı da azalıyor. Dolayısıyla kat panosunun boyutunun da azalması ile maliyet avantajı sağlıyor. 

Bina yönetim sistemleriyle uyumlu olan Roombox, ofiste yerleşimi düzenleme ve tadilat özgürlüğü de sunuyor ve kablolama işlemini hızlandırıyor. Küçük binalarda çok basit uygulama imkanı veriyor, bina yönetim sistemi (BMS) içeren daha büyük tesisatlarda ise sistem entegratörlerinin işini kolaylaştırıyor.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account