Salon 8, Stand 833, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi, Büyükçekmece, İstanbul, 13-16 Eylül 2012

Editör
14.09.2012

 

Türkiye pazarında büyümeyi hedefleyen özel kimyasallar şirketi LANXESS, kauçuktaki uzmanlığını Türkiye pazarına ilk kez, TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. ve Kauçuk Derneği işbirliği ile yedincisi düzenlenecek İstanbul Kauçuk Endüstrisi Fuarı’nda sergileyecek. Ziyaretçiler şirketin 112 m2’lik standında sentetik kauçukla ilgili her türlü bilgiye ulaşabilecek. LANXESS’in Kauçuk ve katkı maddeleri bölümlerinin   tüm iş birimleri, iştiraki Rhein Chemie de dahil olmak üzere, fuarda temsil edilecek.

 

 Son zamanlarda kauçuktan beklentilerin giderek arttığını belirten LANXESS AG Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Werner Breuers, “Pek çok endüstrideki eğilimler bizim için çok heyecan verici bir yönde ilerliyor.

Kauçuk ürünlerde aranan özelliklerin artmasına paralel olarak, portföyümüzdeki yüksek performanslı kauçuk ürünlerinin çoğu müşterilerimizin pazardaki konumlarını genişletmelerine yardımcı oluyor” diyor.

Otomotiv sektöründe kauçuk talebinin geldiği nokta

Söz konusu sürece en iyi örnek olarak, otomotiv sektöründe üst düzey kauçuğa artan talep gösterilebilir. Kaporta altında giderek yükselen ısı ve aynı zamanla artan dinamik yük gereği motorlu taşıtlarda, yağa ve diğer ortamlara dayanıklı Therban sınıfından yüksek performanslı HNBR elastomerlerine büyük talep bulunuyor.

Ayrıca yeni elektrikli araçların gelişimi için LANXESS kauçuk uzmanları, tıpkı EPDM’i (Keltan) ozona dayanıklı bir kauçuk sınıfı gibi kullanarak ozon direnci meselesini çözdükleri gibi, yeni çözümler sunmak için çalışıyorlar. LANXESS’in özel amaçlı kauçuk ürünlerinin ilgili uygulamalarda kullanımına ilişkin örnekleri içeren geniş sunumu, Fuar’daki standta ziyaretçilere sunulacak.

 Büyüyen Türkiye pazarı

 LANXESS 2011’de Türkiye’deki satışlarını 125 milyon Avro’ya çıkararak, 2009 yılının satış rakamını neredeyse üçe katladı. Şirket Haziran 2012’den beri Türkiye’deki faaliyetlerini LANXESS Kimya Ticaret Ltd. Şti. adı altında yürütüyor.

Türkiye’de ülke temsilciliğinin  kurulmasının küresel büyüme sürecindeki dönüm noktalarının bir yansıması olduğunu belirten LANXESS Kimya Ticaret Ltd. Şti Genel Müdürü Ömer Bakır, “LANXESS için Türkiye’nin müthiş önemi sadece doğuyla batı arasındaki coğrafi konumundan ötürü değil, aynı zamanda bölgenin adeta büyüme motoru olmasındandır” diyor.

Şirket, 2013-2016  arasında Türkiye ekonomisinin Batı Avrupa’ya kıyasla çok daha hızlı bir büyüme oranı olan yıllık %4 -5’i yakalayacağını öngörüyor.

 Satış programı

 LANXESS aralarında yüksek performanslı polimerler, özel kimyasallar ve kimyasal ara ürünlerinin de bulunduğu tüm ürün yelpazesini Türkiye’de satışa sunuyor. Faaliyetler daha ziyade yüksek performanslı kauçuk ürünler, kauçuk kimyasalları ve otomotiv sektörüne yönelik üst düzey plastiklerle inşaat sektörüne yönelik boya pigmentlerine odaklanmış durumda.

 LANXESS için Türkiye’deki en önemli hedef sektörleri otomotiv ve lastik sektörü. Şirketin otomotiv sektöründeki büyümeye ilişkin beklentileri 2013 için %8,5, 2014-2016 yılları için ise %3,5 düzeylerinde. LANXESS’in önümüzdeki yıllarda yapı endüstrisindeki büyümeye yönelik öngörüsü ise %4-5 oranında.

 Endüstri için teknoloji işbirliği

 Sentetik kauçuk ürünlerinde dünyanın önde gelen tedarikçilerinden olan LANXESS’in teknik kauçuk ürünleri, Türk otomotiv endüstrisinde çok revaçta.

LANXESS’in yağ, ozon, su ve oksijen geçirimsiz ürünleri araçların motor kompartmanlarında kullanılıyor. Isıya, yüksek sıcaklık dalgalanmalarına ve agresif sıvılara rağmen kabloların yalıtımı, fren hortumlarının, tahrik kayışlarının ve diğer kauçuk kısımların sıkı kalmaları bu ürünler vasıtasıyla sağlanıyor. LANXESS kimyasalları, kauçuğun vulkanizasyonunu (kükürt veya diğer eşdeğer kürleyicilerin ilavesiyle daha dayanıklı malzemelere dönüştürülmesi için kullanılan kimyasal proses) sağlayıp kauçuğun erken yaşlanmasına engel oluyor.

Özel kimyasallarda teknoloji lideri olarak LANXESS,  çevreci ulaşımı mümkün kılan uygulamalar geliştiriyor. Üstün kalite lastiklerde kullanılan LANXESS’in yüksek performanslı kauçuk ürünleri daha fazla güvenlik sağlarken daha düşük yakıt tüketimini ve dolayısıyla da daha düşük CO2 emisyonunu mümkün kılıyor. LANXESS otomotiv endüstrisindeki hafif konstrüksiyon trendini de destekliyor.

Şimdiden LANXESS’in ileri teknoloji plastikleri araçların daha hafif, daha güvenli ve daha konforlu olmasını sağlıyor ve bu trend artarak devam ediyor. Daha az ağırlık ve daha “çevreci” lastikler daha düşük emisyon ve daha az yakıt tüketimi anlamına geliyor ki, bu hem çevre hem de tüketici bütçesi bakımından avantaj sunuyor.

KAYNAK :İnşaat&Yatırım Dergisi 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account