Torunlar GYO, 1,64 milyar TL’ye ulaşan piyasa değeriyle Türkiye’nin halka açık en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı ünvanını da taşıyor.

Editör
21.10.2010

Halka arz sürecini tamamlayan Torunlar GYO hisseleri, İMKB’de işlem görmeye başladı.  “TRGYO” kodu ile 7,30 TL fiyat baz alınarak işlem görmeye başlayan Torunlar GYO, 1,64 milyar TL’ye ulaşan piyasa değeriyle Türkiye’nin halka açık en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı ünvanını da taşıyor.

Türkiye’nin alışveriş merkezi odaklı gayrimenkul yatırım ortaklığı Torunlar GYO “Açılış Gongu”nu çalarak, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başladı. Torunlar GYO hisselerinin ilk işlem gününe yönelik düzenlenen törende “Açılış Gongu”nu İMKB 1. Başkan Yardımcısı İbrahim Kurban, Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun ve Torunlar Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun ile birlikte çaldı. Törende, Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Çoşkun, Torunlar GYO Yönetim Kurulu Üyesi Emre Torun, Torunlar GYO Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ali Alp ve Torunlar GYO Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Mumcuoğlu’da hazır bulundu.

Hisselerinin yüzde 25,16’sını halka açan Torunlar GYO, gong töreni sonrası “TRGYO” işlem kodu ve 7,30 TL’lik işlem fiyatıyla, İMKB Kurumsal Ürünler Pazarı’nda işlem görmeye başladı. Halka arz sonrası 1,64 milyar TL piyasa değerine ulaşan Torunlar GYO, İMKB’de işlem gören en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi ünvanına da sahip oldu. 

İMKB’deki ilk işlem gününe yönelik düzenlenen törende konuşma yapan Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, yarım asırlık bir ticari geçmişe sahip olduklarını, 30 yılı aşkın süredir inşaat sektöründe faaliyet gösterdiklerini ve Torunlar GYO’nun kurulduğu günden bugüne sağlıklı ve istikrarlı bir büyüme çizgisi izlediğini belirterek, İMKB süreciyle önemli kurumsal hedeflerinden birine ulaştıklarını söyledi. Aziz Torun, “Torunlar GYO’nun halka arzı 2000 yılı sonrası gerçekleşen GYO halka arzlarında en çok katılımcısı olan GYO arzı olarak değerlendirildi. Şirketimize ve portföyümüze olan inancın bir göstergesi olarak bu ilgi bizleri çok mutlu etmiştir ve hisse performansımızın geleceğine olan güvenimizi daha da artırmıştır. Tüm yatırımcılarımıza gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Halka arz sonuçları ile ilgili de bilgi veren Aziz Torun, yurtiçi bireysel yatırımcıların taleplerinin % 79 oranında, yurtiçi kurumsal yatırımcıların taleplerinin ise ortalama % 85 oranında karşılandığını belirtti. Torunlar GYO’nun, İMKB ve gayrimenkul sektörüne de önemli bir katkı sağladığının altını çizen Aziz Torun; “Torunlar GYO’nun katılımı ile İMKB’de işlem gören GYO’ların piyasa değeri % 42, Net Aktif Değeri ise % 44 oranında artıyor. Bu oranlar ile borsaya ve sektörüne önemli bir değer yaratan Torunlar GYO, önümüzdeki dönemde de planladığı  yatırımlar ile bu katkısını artırarak sürdürmekte kararlıdır” dedi.

2,65 milyar TL portföy değerine sahip Torunlar GYO’nun tamamlanmış projeler bazında portföy değerinin yüzde 89’unu kira geliri elde eden AVM yatırımları oluşturuyor. Torunlar GYO, başta Türkiye’nin en büyük karma kullanım projesi olmaya hazırlanan “Mall of İstanbul” olmak üzere portföyünde yer alan ve geliştirdiği diğer projeler için 2014 yılının ilk çeyreğine kadar 858 milyon TL’lik yatırım planlıyor.

Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
 
1996 yılında kurulan Toray İnşaat’ın, 2008 Ocak ayında SPK onayı ile gayrimenkul yatırım ortaklığına dönüşmesiyle Torunlar GYO adını alan şirket bugün Türkiye’nin lider alışveriş merkezi projeleri geliştiren şirketlerindendir.
 
Torunlar GYO’nun tamamlanmış projeleri arasında Bursa Zafer Plaza, Bursa Korupark AVM ve Korupark Evleri bulunmaktadır. Torunlar GYO’nun %99,99 pay ile Antalya Deepo Outlet, Yeni Gimat’taki %14,83 pay sahipliği ile Ankamall ve Crowne Plaza, %44,6 pay ile Marmaris Netsel Marina ve %41,4 pay ile Nishİstanbul projelerinde yatırımları bulunmaktadır. Torunlar GYO’nun İstanbul’daki ilk AVM yatırımı TORIUM Alışveriş Merkezi’nin ise Ekim ayı içerisinde açılması planlanmaktadır.
 
Torunlar GYO'nun planlanan yatırımları arasında ise Mall Of İstanbul, Torun Tower, Kemankeş Butik Otel ve Turkmall ortaklığı ile gerçekleştirilen Samsun Bulvar AVM bulunmaktadır. Her biri kendi alanında farklı özelliklerle dikkat çeken bu yatırımlarla şirket büyüme odaklı yapısını sürdürmeyi hedeflemektedir.

Kaynak: İnşaat & Yatırım Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account