Editör
17.08.2012

 

Söke Organize Sanayi Bölgemizde 10.600 m² büyüklüğündeki alan üzerinde yapı kimyasalları fabrika inşaatını tamamlayan Yiğitler Madencilik firması muhtelif cinste yapı malzemeleri üretimine başlamış ve yurtiçi - yurt dışı satışlarına devam etmektedirler. 

İlk fabrikanın faaliyete geçmesinden sonra Söke OSB’ de yatırım yapmak için, farklı sektörlerden birçok sanayici ile görüşmeler yapılmış, OSB Kanun ve Yönetmeliklerine uygun yatırım yapmayı taahhüt eden Sanayicilerimizle anlaşmalar imzalanmıştır.

Düne kadar pek yatırımcı gelmeyen OSB’ mizde, yapılan çok önemli çalışmalar neticesinde bugün itibariyle yatırımcı sayımız 30’ a ulaşmıştır. 

Bu firmaların içinden 26.863m² parsel üzerinde balık yemi üretimi fabrikası kurmak için anlaşma yapılan Hollanda menşeli Noordzee Su Ürünleri A.Ş. firmasının arsası üzerindeki dolgu çalışmaları tamamlanmış, firmanın kuracağı tesisin enerji ihtiyacı için, ilave enerji nakil hattı yapılması çalışmalarına başlanmıştır. Firma proje çalışmalarını tamamlar tamamlamaz OSB’ mizden inşaat ruhsatını alıp, Ramazan Bayramı sonrası inşaatlarına başlayacaktır. 

17.000m² parsel üzerinde büyükbaş ve küçükbaş hayvan yemi üretimi fabrikası kurmak için anlaşma yapılan Ukrayna ortaklı İnci Kimya ve Makine Sanayi Ltd. Şti isimli firmanın da parsel dolguları tamamlanmış, 2 adet beton direk ile enerji nakil hattının uzatılması işine başlanmıştır. Halen proje çalışmalarını sürdüren firma, fabrika inşaatlarına Ramazan Bayramı sonrası başlayacaklarını bildirmişlerdir.

Bununla birlikte 10.000 m² lik iki adet parsel üzerinde büz ve parke taşı üretimi fabrikası kurmak için anlaşılan Ada Dörtler İnşaat Taahhüt İhr. Ltd. Şti ile 5.000 m² lik parsel üzerinde havuz kimyasalları üretimi fabrikası kurmak için anlaşılan Seko Kimyevi Maddeler Ticaret Ltd. Şti firmalarının parsel dolguları tamamlanarak, arsalar kendilerine teslim edilmiştir.

Her iki sanayicimiz de fabrika inşaatlarına Eylül/2012 ayında başlayacaklardır. Ayrıca Söke’ mizdeki en büyük sanayicilerinden KAYHAN ailesinin şirketlerinden olan AGRİTA TARIM HAYVANCILIK SANAYİ A.Ş. ile OSB’ mizde Yem Sektöründe fabrika kurmak amacıyla arsa alımı için anlaşmalar yapılmıştır.  

Sanayicilerimizden gelen yeni talepler doğrultusunda, kamulaştırmaları tamamlanmış 25.000 m² büyüklüğünde 5 adet yeni sanayi parseli elde edilerek, arsa tapuları hazır hale getirilmiştir. 

Kipa Alışveriş Merkezinin bulunduğu bölgeden giriş yapılacak 1200 metre uzunluğunda, 40 metre genişliğindeki Ana Bağlantı Yolumuzun açılması ile ilgili olarak, Söke Belediyesi tarafından 18. Madde uygulaması yapılmıştı.

Güzergâh üzerindeki parsel sahiplerinden birisi, 18. Madde uygulamasının iptali ile ilgili Aydın 1. İdare Mahkemesine dava açmış ve yolumuzun açılması bir süreliğine ertelenmişti. Fakat 12.07.2012 tarihinde Davacılar ile Söke Belediyesi yolun açılması ile ilgili olarak, her konuda uzlaşma sağlamışlardır.

Aydın 1. İdare Mahkemesine açılan davadan vazgeçme kararı almışlar ve bunu bir protokolle imza altına almışlardır. OSB’ miz için son derece önemli olan yolun açılması için tüm problemlerin ortadan kalkması hepimizi çok mutlu etmiştir. Söke Belediyesi yolun açılması için inşaat çalışmalarına OSB’ mizin de desteği ile Ramazan Bayramı sonrası başlayacaktır. 

Bu mertebeye gelmemizde emeği geçen, OSB’ mize destek olan herkese teşekkürlerimizi sunarak,  önümüzdeki günlerde kutlayacağımız mübarek Ramazan Bayramının herkese sağlık, mutluluk başarı getirmesini temenni ederiz.  

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account