Denizcilerin ortaklık kurarak 2005’te 200 milyon dolara aldığı Ataköy Turizm İşletmeleri, TOKİ’nin bölgedeki arazileriyle birlikte yeniden satış vitrinine çıkıyor.

Editör
16.08.2012

 

Arazide Galleria Alışveriş Merkezi, Sheraton Otel ve Ataköy Marina da bulunuyor.DENİZCİLİK sektöründen 67 ortağın 2005’te Ataköy Turizm İşletmeleri’ni (ATİ) 200 milyon dolara satın aldığı günlerde kurduğu DATİ Yatırım Holding, TOKİ’nin bölgedeki arazileriyle birlikte satış vitrinine çıktı. DATİ CEO’su Gökhan Kıran, “4 yıldır denizcilik sektöründe sıkıntı var ve düzelme işareti de alınmıyor. O nedenle ortaklarımız DATİ’yi elden çıkarmayı uygun gördü. TOKİ de bölgedeki arsalarını değerlendirmek istiyordu.

Biz DATİ’yi ve bölgedeki 26 yıllık üst kullanım hakkımızı, TOKİ de komşu arsalarını aynı anda satış vitrinine koymaya karar verdi” dedi. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) İstanbul Emlak Dairesi Başkanı Ali Seydi Karaoğlu da, DATİ’nin ortak satışa sıcak bakmasının kendilerini memnun ettiğini vurgulayarak, “Böylece denizin doldurulacağı alan dahil toplam 670 bin metrekarelin alanı toplu halde satış gündemine koyma şansı yakaladık. İstanbul’un yıldızı konumundaki alanın ilgi göreceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Örneği olmayan bir satış

Gökhan Kıran, DATİ Yatırım Holding Genel Müdürü Ulvi Süvarioğlu ve TOKİ İstanbul Emlak Dairesi Başkanı Ali Seydi Karaoğlu’yla birlikte düzenlediği sohbet toplantısında satış aşamasına nasıl geldiklerini şöyle anlattı: “Galleria, Ataköy Marina ve şu anda Sheraton’un işlettiği oteli kapsayan ATİ’yi 2005 yılında 200 milyon dolara özelleştirmeden satın aldık. Asıl işleri denizcilik olan ortaklarımız kendi sektörlerinde yaşayacakları zor günleri dikkate alarak bu işe girdi.

7.5 yılda sözünü ettiğim tesisleri rehabilite ettik. Bunun için yatırımlar da yaptık. Ancak, denizcilik sektöründe 4 yıldır süren sıkıntı, düzelme işaretleri de vermiyor. O nedenle ortaklarımız DATİ’nin faaliyet alanındaki işlerden çıkmaya karar verdi.

Biz de TOKİ’yle 1 yıldır yaptığımız görüşmeler sonrasında ortak satışı gündeme getirdik. 670 bin metrekarelik alanda DATİ’nin üst kullanım hakkının bulunduğu bölüm, kendi mülkü olan bölüm, Milli Emlak ve TOKİ’ye ait yerler var. Bunların tamamı, bugüne kadar pek örneği olmayan yöntemle satılacak.”

Gökhan Kıran, satışa konu olan bölgedeki tesislerinin arasında Galleria, Sheraton Oteli, Ataköy Marina, Marina Park, Dünya Göz Hastanesi’nin mülkünün olduğunu vurgularken, Ali Seydi Karaoğlu da şunları dile getirdi: “Emlak Bankası, 1986 yılında 138 bin 567 metrekarelik alanın üst kullanım hakkını 49 yıllığına ATİ’ye vermiş. Bu süre 2038 yılında doluyor.

Yani, DATİ’nin bu alanda 26 yıl daha sürecek üst kullanım hakkı var. Bu alan için TOKİ’ye yılda 3 milyon lira kira ödüyor. Bu miktar, 1986’nın koşullarına göre belirlenmiş yöntemle hesaplanıyor.

Burada 144 bin metrekarelik Hazine mülkü, 10 bin 241 metrekarelik DATİ’nin mülkü var. Ayrıca 378 bin metrekarelik megayat limanı projesi gerçekleştirilebilecek bir alan var. Toplam 670 bin metrekareyi buluyor. TOKİ olarak yılda 3 milyon lira kira aldığımız kendi mülkümüzden ciddi bir kaynak sağlama şansı bulacağız.”

Dava yok, imar planı hazır

Ali Seydi Karaoğlu, megayat limanı yapılacak bölümde denizin doldurulacağı alanın da olacağını kaydederek şunları söyledi: “DATİ’yle birlikte satacağımız alanda herhangi bir ihtilaf durumu yok.

Dava söz konusu değil. Ayrıca imar planları da kesinleşmiş durumda. Yani, ihaleye girecek olanlar bu alanı hangi haklarla satın alacağını kesin bir şekilde görecek. Üstelik üstünde hazır çalışan bölümler de var. İhaleyi TOKİ düzenleyecek. Şartları kısa süre içinde açıklanacak.”

Paylaşım yüzde 60-40 olabilir

TOKİ İstanbul Emlak Dairesi Başkanı Ali Seydi Karaoğlu, satış ve paylaşım şartları belirlenirken DATİ’nin 26 yıllık üst kullanım hakkı, bugüne kadar yaptığı yatırımlar ve kendine ait bölümün dikkate alındığını vurgulayarak, “670 bin metrekarelik alanın satışından elde edilecek gelir yüzde 65-35 veya yüzde 60-40 şeklinde paylaşılabilir.

Ağırlıklı olasılık yüzde 60-40 gibi görünüyor. 26 yıllık üst kullanım hakkı bulunan bir kiracının olduğu yeri izinsiz satmanın kolay olmayacağı ortada” dedi.

1 milyar dolarlık yatırım yapacaktı

DATİ Yatırım Holding CEO’su Gökhan Kıran, satış gündeme gelmeden önce yeni yatırım planlarını hazırladıklarını kaydederek, “Biz ATİ’yi 200 milyon dolara almıştık. 7.5 yıl içinde 200 milyon dolar yatırım yaptık. Megayat limanı projesi dahil yeni yatırımlar için 600 milyon dolarlık da plan hazırlamıştık. Yani, buradaki yatırım toplam 1 milyar doları bulacaktı” dedi.

Gökhan Kıran ve Ali Seydi Karaoğlu, değer tahminini şu anda paylaşmasalar da yatırım planları, ortaya çıkabilecek değer konusunda ipucu verdi.

KAYNAK: Hürriyet

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account