Bu kış doğalgaz faturasını azaltmak istiyorsanız yalıtım yaptırmanın tam zamanı

Yazar:Editor
10.08.2012

 

Bütün yaz şikâyet ettiğimiz, sıcaklardan bunalıp soğuk havaların gelmesini dört gözle beklediğimiz günleri kısa bir süre sonra geride bırakacağız. Kışın bir yandan soğukla mücadele ederken diğer yandan ısınmak için harcadığınız enerji faturalarının ağırlığından bütçenizi korumanın tek yolu ise binanıza ısı yalıtımı yaptırmaktan geçiyor.

Binaların dış cephesinin ısı yalıtımı malzemeleri ile kaplanması anlamına gelen mantolama, ısıtma ve soğutma giderlerini yarı yarıya azaltıyor; binanın ise ömrünü uzatıyor.

Binanın kabuğunu yoğuşmanın etkilerinden koruyarak korozyonu önlerken depreme karşı da daha sağlam yapılar yaratıyor. Ayrıca nemden kaynaklanan küf, rutubet, mantar ve kötü koku oluşumunun önüne geçerek sağlıklı ve konforlu yaşam alanlarına imkân sağlıyor. 

Isı yalıtımının sağladığı tasarrufla kazançlı çıkın 

Önyargıların aksine pahalı bir uygulama olmayan ısı yalıtımının getirdiği maliyetin payı, yeni inşa edilen bir binanın toplam maliyeti içinde sadece yüzde 3 ila 5 arasında değişiyor. Mevcut binalarda ise bu maliyet; yalıtım ürünleri, sıva, boya ve uygulama da dahil olmak üzere metrekarede ortalama yaklaşık 30-40 TL arasında değişiyor. Bu da bir apartmanda daire başına yaklaşık 2-3 bin TL’lik bir maliyet anlamına geliyor. 

Yalıtım kredileri ile bayilerin yaptığı uzun vadeli anlaşmalarla artık ödeme koşulları da kolaylaştı. Isı yalıtımı yaptırdıktan sonra ayda ortalama 300 TL olan yakıt ya da elektrik faturası 150 TL’ye iniyor ve bu sayede elde edilen 150 TL’lik tasarruf, kredi borcunu ödemek için kullanılabiliyor. Birkaç yıl içinde kendini amorti eden ısı yalıtımı, sonrasında ömür boyu kazandıran kârlı bir yatırıma dönüşüyor.

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Yörük, önümüzdeki kışı daha konforlu ve enerji harcamalarından tasarruf yaparak geçirmek isteyenlere, yağışlar başlamadan Eylül ve Ekim aylarını iyi değerlendirerek en uygun olan mevsimde yalıtım yaptırmalarını öneriyor.

Yörük; Isı yalıtımının sağladığı avantajları yakalayabilmek için doğru ürün seçimi ve uygulamanın çok önemli olduğunu; yalıtımdan yüzde yüz verim almak için renkli, CE Belgeli sert köpük XPS Isı Yalıtım Levhalarının yer aldığı paket sistemleri tercih etmek gerektiğini vurguluyor.

AB standartlarındaki XPS levhaların dış hava koşullarına dayanıklılığı sayesinde yalıtım performansını bina ömrü boyunca koruyarak sıva çatlağı, küf ve rutubet oluşumunu engellediğini sözlerine ekleyen Ertuğrul Yörük; bu sayede sağlıklı ve konforlu yaşam alanlarına imkân sağladığını da ifade ediyor.

Kaliteli ve güvenilir yalıtım için XPS

XPS Isı Yalıtım Levhalarını her firma farklı renklerde üretiyor. XPS’i diğer yalıtım malzemelerinden ayırmanın en kolay yolu renkli ve benzer ürünlere kıyasla çok daha dayanıklı olması. XPS Isı Yalıtım Levhaları özel bir teknoloji ile üretilmiş ürünler olduğu için parçalanmıyor, ufalanmıyor, bünyesine su emmiyor. 

Ucuz olduğu için tercih edilen merdiven altı ürünler ve markasız toplama paketler ise uygulama sonrasında ciddi sorunlar yaşanmasına ve harcanan paranın çöpe gitmesine neden oluyor. 

Unutmayın yalıtım sezonu Eylül’de başlıyor. Kış başlamadan ısı yalıtımı yaptırmak için en uygun dönemdeyiz. Soğuk kış günlerini konforlu ve ekonomik ısınarak ve sıcak yaz günlerini ise sıcaktan bunalmadan sağlıklı ve ekonomik bir şekilde değerlendirmek için XPS’i tercih edin.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account