“Mardav”, “Dow Corning” ile solar sektöründe yaptığı işbirliğiyle yenilenebilir enerji sektörüne de adım attı…

Editör
10.08.2012

 

Uzman bayi ağı, teknik, satış ve pazarlama kadrosu ile yalıtım sektörünün öncü ve lider firmalarından biri olan, Mardav; Dow Corning® ‘le solar sektöründe yaptığı işbirliğiyle güneş enerjisi panel üretiminde kullanılan silikonların Türkiye’deki dağıtım distribütörlüğünü aldı.

2008 yılının Aralık ayından itibaren Dow Corning® inşaat ürün grubunun Türkiye distribütörü olan ve Dow Corning®’in silikon konusundaki kanıtlanmış tecrübesi ve küresel silikon piyasaları bilgisini yetkin satış ve pazarlama ekibiyle pazara sunan Mardav, Dow Corning®’in solar sektöründe kullanılan silikonları ile enerji kaynaklarının verimli kullanımı konusunda sektöre daha geniş hizmet vermeyi hedefliyor.

Günümüzde talep edilen enerjinin hızla artmasına paralel olarak mevcut enerji kaynaklarının çok kısa zamanda tükenmesi, artan nüfus ve enerji talebine bağlı olarak dünyanın emisyon değerinin mevcut sınırlar içinde tutulmasının mümkün olmaması, dünyada yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını kaçınılmaz hale getiriyor.

Özellikle Türkiye’nin elektrik üretiminde büyük oranlarla dışa bağımlı olduğu göz önüne alındığında, güneş enerjisinin yaklaşık %15'ini elektriğe çevirebilen fotovoltaik (PV) enerjinin yenilebilir enerji kaynağı olarak kullanılması; çevrenin korunması, ülkenin dışa bağımlılığının önlenmesi, yüklü elektrik faturalarından kurtulma ve elektrik kesintilerinden etkilenilmemesi gibi pek çok konuda fayda sağlıyor.

Özellikle son günlerde Enerji Bakanlığı’nın Yenilenebilir Enerji Yasası'yla birlikte apartmanlara kendi enerjisini üreterek, fazlasını devlete satma imkânı da getirildi. Bu yasa üretilen elektriği devlete, satın alınan fiyattan daha yüksek bir fiyata satma imkanı sunuyor.

Kurulan PV sistemin büyüklüğüne göre, ihtiyaçtan daha fazla elektrik üretildiğinde tüketici parasını devletten alabiliyor. Bu da PV sistemlere yapılan yatırımın kısa sürede geri ödenmesi anlamına geliyor.

Yıllardır enerji kaynaklarının verimli kullanımı ile ilgili tüketiciye uygun çözümler sunan ve kamuoyunu bilinçlendirmeyi amaç edinen Mardav; Dow Corning®’le yaptığı işbirliği ile beraber yenilenebilir enerji sektörüne de adım atmış olacak… 

Dow Corning® Solar Ticaret Müdürü Rogier Reinders ile 24.07.2012 tarihinde Mardav Genel Müdürlüğü’nde yapılan anlaşmayla beraber Dow Corning®’in solar sektöründe photovoltaic uygulama ve üretimlerde kullanılan silikonları Mardav tarafından satışa sunulacak… 

Dow Corning Solar Silikonları;

Junction Box’ın panele yapıştırılma işleminde, junction box’ın iç bölümünde koruma amaçlı, modüllerin çerçevesinin montajında, modülün üzerinde enkapsülasyon uygulamasında ve kurulum aşamasında raylar üzerine yapıştırma detayında kullanılabiliyor.

Dergisi


KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account