Kamu ile iş yapmak isteyen şirketler Ankara ofis piyasasındaki fiyatları yükseltti. Eskişehir Yolu, 1 milyon TL üstündeki fiyatlarla Ankara\'nın Maslak\'ı olma yolunda.

Editör
21.10.2010


Ofis gayrimenkulünde Türkiye'nin ikinci büyük pazarına sahip olan Ankara'da fiyatlar İstanbul ile yarışan oranlara ulaştı. Ankara'daki şirketlerin yanı sıra kamuyla iş yapmak isteyen şehirdışından firmalar da ofis açınca şehirdeki gayrimenkul piyasası canlandı. Bu canlanmayla birlikte ofis fiyatları da İstanbulla yarışır hale geldi. İstanbul ofis  pazarı 2.1 milyon metrekare alana sahipken Ankara'da bu rakam Jong Lang LaSalle tarafından yapılan Ankara Gayrimenkul Piyasası Raporu'na göre sadece 290 bin metrekare. İnşaatı devam eden 91 bin metrekare alan bulunuyor. İstanbul'da şirketler ofis kiralamayı tercih ederken Ankara'da ofis satın almalyı tercih ediyorlar. İstanbul'da ofis satışları  Anadolu Yakası'nda yoğunlaşırken bu bölgede metrekaresi 3 bin TL seviyesinde olan fiyatlar Ankara'da benzer seviyelere ulaştı. Remax Lider ofisi sorumlusu Zafer Albayrak yeni ofis stoğunun toplantığı Eskişehir Yolu üzerindeki metrekare satış  fiyatlarının 3 bin TL ile 6 bin TL arasında değiştiğini açıkladı. Albayrak, enerji firmaları, sigorta acentaları ve uluslararsı firmaların bu bölgeyi tercih ettiğini böyledi. Albayrak, "Eskişehir Yolu, Ankara'nın Maslak'ı olma yolunda ilerliyor" derken sadece özel şirketler değil kamu kuruluşlarının da yeni ofis stoğunu tercih ettiğini, son bir yılda 24 bin metrekareyi bulan büyüklükte 5-6 ofisin kamuya kiralandığını söyledi.

Dip bitti, yüzde 20 artış öngörülüyor

Ofis piyasası uzmanları kiralamalarda hem İstanbul hem de Ankara piyasasında fiyatların krizden bu yana stabil seyretmesi son olarak ise dip yapmasının ardından yakın bir zamanda fiyatlarda artış öngördüklerini belirtiyor. John Lang La Salle yetkilisi Tuğra Gönden, "Ofis kira fiyatlarının uzun süre stabil seyretmesinin ardından artık artışa geçeceğini öngörüyoruz" dedi.


Kaynak: sabah.com.tr / Dilek TAŞ

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account