Toshiba Beyaz LED Üretimine Başlıyor

Editör
09.08.2012

 

Toshiba, Beyaz LED (Işık Yayan Diyot) seri üretimine başlayacağını duyurdu. Toshiba’nın Japonya’nın kuzeyinde yer alan Kaga üretim merkezindeki 200mm yonga plakası tesislerinde inşa edeceği yeni üretim hattı, 2012 Ekim ayından itibaren Beyaz LED seri üretimine başlayacak. 

Uzun ömür ve enerji verimliliği sayesinde genel amaçlı aydınlatma, TV arka aydınlatması ve benzeri alanlarda geniş uygulama olanağı kazanan Beyaz LED pazarı hızla büyüyor. 8,75 milyar Dolar olan pazar büyüklüğünün 2013 yılında 12,5 milyar Dolar olacağı öngörülüyor.

Beyaz LED üretiminde GaN-on-Silicon* teknolojisini kullanan Toshiba, Ocak 2012’den beri beyaz LED yongalarını geliştirmek için,  LED aydınlatma teknolojileri ve çözümlerinin başlıca geliştiricisi Bridgelux ile işbirliği yapıyor.

Bu işbirliğinin sonucu olarak başarıyla geliştirilen maksimum optik çıkışı 614mW yonga prototipin ardından Toshiba, Beyaz LEDlerin seri üretimine başlama kararı aldı.

Toshiba, Beyaz LED’i üretimde yeni bir büyüme fırsatı olarak görüyor. Şu anda stratejik olarak odaklandığı güç aygıtlarının yanı sıra Beyaz LED üretimini de geliştirerek üretim işini ilerletmeyi planlıyor.  

*GaN-on-Silicon, gallium nitride (GaN) kristallerinin silikon substrat üzerinde büyümesini sağlayan bir teknolojidir.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account