20. Yılında Bir Kitap Projesine İmza Atıyor

Editör
08.08.2012

 

WILO için gazeteci ve popüler bilim yazarı İrfan Unutmaz tarafından hazırlanan kitap, Anadolu’nun yüzyıllar öncesinden gelen su kemerleri, suyolları, su kanalları ve sarnıçlarını muhteşem mühendislik hikâyeleriyle bir araya getiriyor.

Pompa ve pompa sistemlerinin dünyaca ünlü markası WILO, Türkiye’deki 20. yılında değerli bir kitap projesine imza atıyor: “Anadolu’da Antik Dönemden Günümüze Su Mühendisliği Harikaları ve Rotaları”…

Anadolu’da antik dönemden günümüze su mühendisliği harikaları ve rotalarını konu alan kitap; Anadolu’da dünyadaki en eski barajlardan bir kaçını yapmış olan Hititler ile başlıyor.

Hemen ardından bu geleneği sürdüren Urartular ile devam ediyor. Sonrasında tarihsel kronolojiye uygun olarak konular, Eski Yunan ve Roma ile sürdürülüp Bizans ve Selçuklar üzerinden Osmanlı’ya ulaşılıyor.

Kitapta yer alacak yapılardan bazıları şunlar: İnsanlık tarihinin ilk barajlarından birisi olan Çorum Hitit Alacahöyük barajı, Romalıların Anadolu’daki ilk su kanalı olan Efes Pollio Su Kanalı, Denizli Laodikya Birleşik Kaplar Su Sistemi, Antalya’daki Roma yapısı Aspendos’un Gizemli Su Kuleleri, Patara’nın Görkemli Su Yolları ve Mimar Sinan’ın Eşsiz Kemerleri…

Gazeteci, popüler bilim yazarı İrfan Unutmaz tarafından hazırlanacak olan kitapta; Anadolu medeniyetlerinin, suyu yerleşim bölgelerine taşımak için yarattıkları çözümler incelenirken, Türkiye’de antik çağlardan günümüze gelen çok sayıdaki su mühendisliği anıtlarından seçmeler yapılacak. 

WILO Türkiye Genel Müdürü Ercüment Yalçın, Anadolu’da antik dönemden günümüze su mühendisliği harikaları ve rotaları konusunu ele alan kitap projesi için şunları söyledi: “Hayati önem taşıyan suyu dünyanın her noktasına, geliştirdiği yeni teknolojilerle ulaştıran WILO olarak ülkemizde su kaynaklarının verimli kullanılması gerektiğine dikkat çekmeyi hedefliyoruz.

Türkiye su mühendisliğinin seçkin ürünleri açısından dünyada eşi olmayan bir konum ve birikime sahip. Türkiye eski çağlardan beri suyu en iyi kullanan ülkelerden biri olduğu gibi, başarılı su mühendisliği uygulamalarıyla dünyada güzel sanatlardan bilime köprü kurabilen ilk bölge de olmuştur.” 

Kitabın hem sektöre hem de öğrencilere WILO’nun 20. yıl hediyesi olacağını söyleyen Ercüment Yalçın sözlerini şöyle sürdürdü: “Hititlerden başlayarak Türkiye Cumhuriyeti’ne kadar gelen bu çalışmada hemen her çağ ve dönem eserleri değerli gazeteci ve popüler bilim yazarı İrfan Unutmaz tarafından ayrıntılı ve akıcı bir biçimde anlatılacak ve fotoğraflanacak. Amacımız geçmişin gizemli ve görkemli anıtsal çözümleriyle sektörümüzün geleceği olan gençlere ilham vermek.” 

Barajlar, suyolları, su kemerleri, su toplama hazneleri ve su tünellerinden başlayıp çeşmeler, köprüler ve hamamlara kadar uzanan çok geniş bir çerçevede hazırlanan kitap; Anadolu’daki kültürlerin su ile ilgili geliştirdikleri mimari çözümlere birer anıt eser olarak yaklaşıyor. Kitapta her bir anıtın hikâyesi keyifli bir gezi yazısı diliyle ve mimari özelliklerini de kapsayacak şekilde okurlara aktarılacak. 

WILO’nun Türkiye’deki 20. yılında sektöre ve mühendislik fakültelerine hediye olarak çıkaracağı Anadolu’da antik dönemden günümüze su mühendisliği harikaları ve rotaları konulu kitap, 2012’nin sonunda tamamlanmış olacak. WILO, arşivlere değer katacak bu önemli kitapla birlikte, İrfan Unutmaz rehberliğinde geziler düzenleyecek, sergiler ve söyleşiler yapacak.

KAYNAK :İnşaat&Yatırım Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account