Avrupa, Orta Doğu Afrika Bölgesi’ndeki Otel Yatırımı Hacminin Yıl Sonunda 9 Milyar Euro’yu Geçmesi Öngörülüyor

Yazar:Editor
07.08.2012

Jones Lang LaSalle Hotels’e göre Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’ndeki otel yatırımı aktivitesi 2012’nin ilk altı ayında 2011’in aynı dönemine göre biraz zayıfladı.

Otel yatırımlarının hacmi, 2011’in ilk yarısına göre %12 düşüş ile 3,7 milyar Euro’ya ulaştı. Gerçekleşen alım/satım işlemlerinin % 64’üne tekabül eden çoğunluk, tek varlık satışı şeklinde oldu. 

Jones Lang LaSalle Hotels Kuzey Avrupa CEO’su Jon Hubbard şöyle kaydetti: “İngiltere, otel alım/satım işlemleri bazında 2012’nin ilk yarısında da en likit pazar olmayı sürdürdü. İngiltere’deki toplam yatırım hacmi Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nin % 37’sini oluşturdu ve 1.4 milyar Euro’ya ulaştı.

Londra ise 797 milyon Euro ile İngiltere’deki otel yatırımları hacminin % 59’unu oluşturdu; ki buradaki en önemli işlem, 8 lüks otelin satışı oldu.

Bu 8 işlem arasında, 81 milyon Euro’ya girişim sermayesi firması Ennismore Capital’a satılan4-yıldızlı 208 odalı Hoxton Oteli ve The Cadogan Estate tarafından 39 milyon Euro’ya satın alınan 5-yıldızlı 62 odalı Number 11 Cadogan Gardens oteli de yer almaktadır.”

Fransa ise 2012’nin ilk yarısı boyunca otel alım/satım işlem hacimleri açısından en aktif 2. pazar oldu. Ülkedeki işlemler 401 milyon Euro ile Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi hacminin % 11’ini oluşturdu. Paris’teki otel yatırımı aktivitesi güçlüydü ve 328 milyon Euro’ya 9 otelin satışı gerçekleşti.

Almanya’daki hacim ise Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi hacminin % 5’ine tekabül etti ve 177 milyon Euro seviyesinde oldu. Berlin’de Alexanderplatz’da yer alan 4-yıldızlı 153 odalı Hotel Indigo Berlin ve 4-yıldızlı 242 odalı Holiday Inn Berlin Centre otellerinin portföy şeklindeki satışı önemli işlemler arasındaydı. İki otel Azure Property Group tarafından Invesco Real Estate’e 60 milyon Euro’ya satıldı.”

Jones Lang La Salle Hotels Merkez Avrupa CEO’su Christoph Härle ise şunları ekledi: “Ekonomik çalkantı ve Euro bölgesindeki belirsizliğe rağmen, Avrupa’daki çoğu kilit pazarda otel performansında artış gözlemledik.

Tatil turizmi yine hareketli bir pazar olmayı sürdürdü ve Asya ve Güney Amerika’daki gelişen pazarlardaki artıştan olumlu etkilendi. Artan talep ve geliştirilmesi planlanan otel sayısındaki düşüş sebebiyle, kısa ve orta vadede otel performansında daha fazla artış gözlemlenebilir. Bu da mal sahipleri için daha cazip getiriler ortaya çıkaracak ve otellerin alternatif bir gayrimenkul yatırım fonksiyonu olarak öneminin altını çizecektir.”

2012’nin ilk beş ayında 2011’in aynı dönemine göre pek çok pazarda oda başı gelir bazında artış gerçekleşti: Paris (% 7,3), Londra (% 3,1), Münih (% 3,4), Barselona (% 5,6), Kopenhag (% 3,7) ve Prag (% 13,5).”

Sayın Härle sözlerini şöyle tamamladı:  “Pek çok geniş Avrupa portföyünün satışının önümüzdeki aylarda kapanacağı göz önüne alındığında, otel yatırımı aktivitelerinin 2012’nin üçüncü ve dördüncü çeyreğinde artmasını öngörülmektedir. Borsanın dalgalı ve Almanya’da olduğu gibi güvenceli devlet tahvillerinin getiri oranları düşük kaldığı üzere, yatırımcıların otel varlıklarına olan yüksek ilgisi devam etmiştir.

Önümüzdeki dönemde askıdaki borç sürelerinin sona ermesi sonucu mülk sahipleri tarafından daha çok otelin satışa çıkarılması başka bir etken olacak. Ancak, işlemlerin artmasındaki en büyük engelin süregelen zor kredi koşulları olacağını öngörmekteyiz; zira halen sadece birkaç banka ve üst seviye borç veren kuruluş yüksek miktarda parayı temin edebilme kapasitesine sahip.

Genel olarak bakıldığında, Jones Lang LaSalle Hotels olarak, 2012’de otel yatırımı hacminin 2011’i yakalayacağını ve yaklaşık  9,4 milyar Euro’ya ulaşacağını öngörüyoruz”.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account