Hızlı ve hassas hizalama için nokta ve çizgi lazeri: Bosch GCL 25 Professional kombinasyon lazeri

Editör
06.08.2012

 

Bosch GCL 25, aynı anda 5 nokta lazeri ve 2 çapraz çizgi yansıtıyor.  Montaj ve kurulum uygulamalarında gerekli olan bütün hazırlık işlerinin yapılmasını sağlıyor. 30 metreye kadar nokta lazeri, 10 metreye kadar çizgi lazeri ile çalışılabiliyor. Otomatik hizalama ve kolay uygulama sunuyor.

Elektrikli el aletleri ve aksesuarları konusunda dünya lideri olan Bosch Elektrikli El Aletleri, nokta ve çizgi lazerinin avantajlarını tek cihazda birleştiren GCL 25 Professional’i piyasaya sundu.

Bu kombinasyon 5 nokta lazeri yere, tavana ve duvarlara; 2 çapraz çizgiyi önündeki duvara aynı anda yansıtarak kolay, hızlı ve hassas bir hizalama ve kurulum sağlıyor.

 Geniş uygulama alanı

GCL 25 Professional, sadece elektrik işlerinde değil aynı zamanda dik açılarla çalışmayı gerektiren tesisat montaj ve alçıpan işlerinde de geniş bir uygulama alanına sahiptir.

GCL 25 Professional  kablo ve boru tesisatını döşemekten  bölme duvarları yerleştirmeye, kirişlerin konumunu belirlemekten  şakül noktalarını taşımaya,  zeminden tavana aydınlatma ağını aktarmaktan  tezgahın ortasına asma dolap yerleştirmeye kadar pek çok işte kullanılabiliyor. 

Tüm bu uygulamalar için daha önce iki farklı cihaza ihtiyaç varken kombinasyon lazeri GCL 25 Professional tek bir işlemle şakül noktalarını taşımaya ve aynı anda duvardaki kurulum çizgilerini işaretlemeye olanak sağlıyor.

Ayrıca merdiven yapı ustalarının işini kolaylaştırarak, merdiven korkuluklarını hizalamak gibi işlerde, eğimli çalışmayı da mümkün kılıyor.

Kullanımı çok basit olan GCL 25 Professional’ın biri açma kapama diğeri ise nokta lazerlerini ve çizgi lazerini tek tek açıp kapamaya için 2 düğmesi bulunuyor.

Nokta lazeri, iç mekanda ve dış mekanda 30 metreye kadar, çapraz lazer çizgileriyse 10 metreye kadar açıkça görünüyor. Cihaz açıldığında kendisini 4 saniyeden daha az bir sürede hizalıyor.  

Otomatik hizalamanın mümkün olmadığı, örneğin ölçme aletini destekleyen zeminin yatay olarak 4 dereceden fazla eğimli olduğu durumlarda,  kombinasyon lazeri yanıp sönen bir ışıkla kullanıcıyı uyarıyor.

Hiza dışına çıkıldığında uyarma fonksiyonu sayesinde hatasız bir hizalama sağlayan kombinasyon lazerinin tipik hizalama hassasiyeti metrede 0.3 milimetre. Cihaz kapatıldığı anda pandül kilitleniyor. Bu sayede cihaz taşıma boyunca korunuyor. 

Bosch Elektrikli El Aletleri tarafından geliştirilen, 15 x 6 x 12 santimetre boyutlarında ve sadece 600 gram ağırlığında olan GCL 25 Professional kombinasyon lazeri, hafif kompakt, gövdesi ergonomik, dayanıklı, toz ve püskürtme suyuna karşı IP 54 korumalıdır. LED ekranının pil durumu hakkında bilgi verdiği GCL 25 Professional kombinasyon lazeri, 2012 Haziran ayından itibaren Bosch bayilerinde satışa sunulacak.

Cihazın, L-Boxx taşıma çantası içinde piller, hedef tahtası, koruyucu kılıfı ve BS 150 tripod ile birlikte KDV hariç önerilen perakende satış fiyatı 309 €’dur.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account