Gaggenau Tasarım Bölümü Başkanı Sven Baacke: “Temel unsurlara odaklan, ama şiirselliği de kaybetme” diyor.

Editör
03.08.2012

 

Lüks mutfak aletleri sektörünün en önemli markası Gaggenau’nun Tasarım Bölümü Başkanı Sven Baacke, kalite ve özgün görünümü, çağdaş tasarımın bugün karşı karşıya olduğu en büyük zorluklar olarak görüyor.

Kendisinin gözünde, bütünlük, basitlik ve minimalizm ana kriterler. “Temel unsurlara odaklan, ama şiirselliği de kaybetme” felsefesiyle hareket eden tasarımcı, gelenek ile yenilik arasındaki gerilimi sürekli olarak canlandırma ve bundan kendi ruhunu taşıyan, bütüncül ürünler geliştirme tutkusunu Gaggenau markasına has bir görev olarak tanımlıyor. 

2003 yılından bu yana Gaggenau çatısı altında çalışıyor

1974 doğumlu olan Sven Baacke, Stuttgart Güzel Sanatlar Akademisi Endüstriyel Tasarım Bölümü mezunu. Gaggenau tasarım ekibine 2003 yılında katılan Baacke, Gaggenau’nun dünyanın her yerinde en çok tercih edilen efsane 200 serisi fırınların geliştirilmesinin ardındaki itici gücü oluşturuyor.

Baacke’nin liderliğinde Eurocucina Milano 2011 Fuarı kapsamında kurulan yenilikçi Gaggenau standı, herkesin almak için üstün gayret sarf ettiği uluslararası iF Tasarım Ödülü ile taçlandırıldı. 

İlhamını hayattan alan bir tasarımcı

Genç, deneyimli ve ödüllü bir tasarımcı olarak Baacke, Gaggenau Tasarım Bölümü Başkanlığı görevini, 2010 yıl sonunda emekli olan Reinhard Segers ve Segers’ten sonra geçici müdürlük görevini üstelenen Gerd Wilsdor'tan devraldı.

2011 yılından bu yana beş tasarımcıdan oluşan Gaggenau tasarım ekibinin başında bulunan Baacke, gerek şirketin diğer birimleri gerekse şirket dışındaki ortaklar ile fikir alışverişine odaklanan disiplinler arası bir yaklaşıma sahip. Meraklı olmak, hayatı gözlerini hiç kırpmaksızın yaşamak, en ufak detaylara dahi dikkat etmek ve elbette, bilinçli bir şekilde farklı bakış açılarını denemek, Sven Baacke’nin ilham kaynaklarını oluşturuyor. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account