Hotpoint Yeni Kombi Buzdolabı Serisi, Türk mühendislerce geliştirildi.

Editör
01.08.2012

 

Yiyecekleri ilk günkü tazeliğiyle 9 güne kadar koruyan ve bu nedenle Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) tarafından tavsiye edilen Hotpoint Yeni Kombi Buzdolabı Serisi, Türk mühendislerce geliştirildi.

Hotpoint, Yeni Kombi Buzdolabının Ar-Ge çalışmalarına 9 milyon Avro yatırım yaptı, yiyeceklerin ilk günkü tazeliğini 9 güne kadar garanti altına aldı.

Tüketiciye yönelik çözümlerin iddialı markası Hotpoint, Yeni Kombi Buzdolabı Serisi'ni Indesit Company Manisa Soğutucu Fabrikası'nda tanıttı. Indesit Company Manisa Ar-Ge Merkezi'nde Türk mühendislerce geliştirilen ve yalnızca Indesit Company Manisa Soğutucu Fabrikası'nda üretilecek olan Hotpoint Yeni Kombi Buzdolabı Serisi, tüm dünyaya Manisa'dan ihraç edilecek.

"Active Oxygen" teknolojisiyle öne çıkan Hotpoint Yeni Kombi Buzdolabı Serisi, yiyeceklerin ilk günkü tazeliğini 9 güne kadar koruyarak israfın önlenmesine çok önemli bir katkı sağlayacak. Ürün bu özellikleriyle Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) tarafından tüm tüketicilere tavsiye ediliyor. 

Tüketiciye yönelik çözümlerin iddialı markası Hotpoint, Yeni Kombi Buzdolabı Serisi'ni Indesit Company Manisa Soğutucu Fabrikası'nda tanıttı. Tanıtıma Indesit Company Pazarlama Müdürü Marco Falaschetti, Indesit Company Satış Direktörü Turgay Dağ ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) Başkanı, Milletvekili Prof. Dr. Aziz Akgül katıldı.

Indesit Company Manisa Ar-Ge Merkezi'nde Türk mühendisler tarafından geliştirilen ve Indesit Company Manisa Soğutucu Fabrikası'nda üretilecek olan Hotpoint Yeni Kombi Buzdolabı Serisi, tüm dünyaya Manisa'dan ihraç edilecek. Ürün iç pazara da Manisa'dan gönderilecek. Seriyi geliştirmek için 60 Türk mühendis görev aldı. Çalışmalar ve yaratım süreci ilk workshoptan üretime kadar toplam 17 ay sürdü ve Ar-Ge çalışmaları için toplam 9 milyon Avro yatırım yapıldı.

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA), Hotpoint Yeni Kombi Buzdolabını tavsiye ediyor

"Active Oxygen" teknolojisiyle öne çıkan Hotpoint Yeni Kombi Buzdolabı Serisi, yiyeceklerin ilk günkü tazeliğini 9 güne kadar koruyarak israfın önlenmesine çok önemli bir katkı sağlayacak. Ürün bu özellikleriyle Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) tarafından tüm tüketicilere tavsiye ediliyor.

Dünyada yaklaşık 1 milyar kişinin yetersiz beslendiğini belirten TİSVA Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, “Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl toplam maliyeti 1 milyar doları bulan 45 milyon ton taze sebze ve meyve, süt ve hububat israf ediliyor. Sadece bu miktar bile tüm dünyadaki açlık sorununu çözüyor.

İngiltere’de yılda yaklaşık 20 milyon ton gıda israf ediliyor, Türkiye’de ise bu miktar 8,5 milyon tonu aşıyor. Gıda israfının doğrudan maddi zararının yanı sıra sera gazı emisyonuna da etkisini unutmamak gerekiyor. Gereksiz bir şekilde fazla üretilen ve israf edilen gıdanın üretimi için kullanılan toprağa şimdi ağaç dikilmiş olsaydı, fosil yakıtların yakılmasından kaynaklanan teorik sera gazı emisyonunun yüzde 100’ü karşılanmış olurdu.” dedi.  

Gıda israfına karşı yapılması gerekenleri de anlatan Prof. Dr. Aziz Akgül, “Günümüzde ulaştığı boyutla insanlığın en büyük sorunlarından biri olan israf, birçok açıdan geleceğimizi tehdit ediyor.

Bu nedenle Türkiye İsrafı Önleme Vakfı olarak, israfın önlenmesi için yapılan her türlü çalışmayı sonuna kadar destekliyoruz. İsrafı önlemeye yönelik geliştirilen yeni teknolojileri destekleyen TİSVA gerek gıda, gerek enerji israfının önüne geçen teknolojisiyle fark yaratan Hotpoint Yeni Kombi Buzdolabı serisini tüm tüketicilere tavsiye ediyor." dedi. 

Active Oxygen teknolojisiyle 9 güne kadar ilk günkü tazelik

Dünyada ilk olarak Hotpoint Yeni Kombi Buzdolabı Serisi'nde kullanılan “Active Oxygen” teknolojisi, yiyeceklerin üzerine eşit miktarda saf hava (O3) verilmesini sağlayarak, yiyeceklerin ilk günkü tazeliğiyle 9 güne kadar korunup dolap içerisindeki bakteri ve buna bağlı kötü koku oluşumunu engelliyor.  

‘High Definition’ Soğutma Teknoloji’sine sahip Hotpoint Yeni Kombi Buzdolabı serisinin, “Active Oxygen” teknolojisiyle bakteri oluşumunu yüzde 90’a kadar engellediği Sereco-Biotest tarafından yapılan araştırmalarla ortaya kondu ve ISO 9001:2001 Sertifikası’yla da onaylandı.

Buzdolabı içinde kötü koku oluşumuna ve yiyeceklerin kokularının birbirine karışmasına yönelik Politecnico di Milano Üniversitesi’nin Kimya, Malzeme ve Kimyasal Mühendislik Bölümü tarafından yapılan testler, “Active Oxygen” teknolojisinin, kötü koku oluşumunun ve kokuların birbirine karışmasını engellemede yüzde 70’e varan oranda etkili olduğunu ortaya koydu.

A sınıfına kıyasla yüzde 40 düşük enerji tüketimi, kategorisinin en geniş iç hacmi ve 40 desibelle kütüphane sessizliği

A+ ve A++ enerji sınıfı Hotpoint Yeni Kombi Buzdolabı serisi “Air Tech” teknolojisiyle yüksek soğutma hızı sağlayarak diğer buzdolaplarına kıyasla ideal soğuk ortama yüzde 40 daha hızlı ulaşıyor ve ses seviyesini 40 desibele düşürerek mutfaklarda kütüphane kadar sessiz bir ortam yaratıyor.

Hotpoint Yeni Kombi Buzdolabı serisinde, kaliteden ödün verilmeden duvar kalınlığı inceltilerek ve brüt hacim yalnızca 23 litre arttırılarak iç hacim 63 litre arttırıldı.

63 litrelik bu ek hacim 190 adet kutu içeceğin hacmine denk geliyor. Hotpoint yeni buzdolapları, sahip olduğu özel “Food Care Zone” bölmesi sayesinde et, balık ve çabuk bozulan diğer yiyeceklerin ilk günkü tazeliğini 3 kat daha uzun süre muhafaza edilmesini sağlıyor.   

Indesit Company Pazarlama Müdürü Marco Falaschetti: "Active Oxygen teknolojisini geliştirirken doğaya öykündük"

Hotpoint’in her zaman tüketicilerin ihtiyaçlarına yönelik teknolojiler geliştirmek için çalıştığını vurgulayan Indesit Company Pazarlama Müdürü Marco Falaschetti, “Bizim yeni teknolojiler ve ürünler geliştirmek için yaptığımız araştırmalarımızın ana amacı Hotpoint markasıyla tüketicilere verimli, yenilikçi ve her zaman en etkili sonucu sunan mükemmel performans garantili ürünler geliştirmek." dedi.

Hotpoint Yeni Kombi Buzdolabı'nı geliştirirken doğaya öykündüklerini ifade eden Marco Falaschetti, "Active Oxygen" teknolojisini şu sözlerle anlattı: "Yiyeceklerin raf ömrünü uzatan bu teknolojiyle dolapta bulunan oksijen (O) moleküllerini birleştirerek, oksijenin daha aktif bir şekli olan (O3) yani ozona dönüştürüyoruz.

Oksijeni daha zengin hava şeklinde tanımlayabileceğimiz (O3) yani ozon, bakteri ve buna bağlı koku oluşumunu önlemede çok etkili sonuçlar veriyor.

Özellikle şimşek ve yıldırımların oluştuğu fırtınalardan sonra bulutların elektriklenmeleri esnasında meydana gelen ozon, kendini taze hava kokusu olarak hissettirir.

Ormanlık alanda yağmur sonrası soluduğumuz hava da O3 yani ozon oranı yüksek havadır ve tüm canlılara iyi gelen canlandırıcı, gençleştirici etkisi vardır.

Biz de doğaya öykünerek Hotpoint Yeni Kombi Buzdolabı içinde aynı etkiyi yarattık. "Active Oxygen" teknolojisi özel cihazı sayesinde buzdolabının içine düzenli olarak O3 yani oksijen açısından zengin hava veriyor. Bu cihaz enerji tüketmez, bakıma ihtiyaç duymadan saf hava üretmek için doğanın izlediği yolun aynısını izler. 

Eski Yunan'da "Tanrının Nefesi" anlamına gelen O3 yani ozon, yiyeceklerde bozulmaya ve kokuya yol açan bakterilerin oluşumunu engelliyor. İşte Manisa Ar-Ge Merkezi'mizdeki Türk mühendisler, "Active Oksijen" teknolojisiyle, Eski Yunanlıların "Tanrının Nefesi" olarak adlandırıldıkları bu saf ve aktif oksijeni Hotpoint Yeni Kombi Buzdolabı'nın içine yerleştirip, yiyeceklerin üzerine eşit miktarda nüfus etmesini sağlayarak, soğutma konseptinde bir ilki gerçekleştirdiler."

Indesit Company Satış Direktörü Turgay Dağ: "Yıllık 20.000 adet üretilecek, yüzde 60’ı Avrupa, Orta Doğu ve Orta Asya'ya ihraç edilecek"

Hotpoint Yeni Kombi Buzdolabı Serisi'nin AR-GE çalışmalarının 17 ay sürdüğünü ve çalışmalar için toplan 9 milyon Euro yatırım yapıldığını ifade eden Indesit Company Satış Direktörü Turgay Dağ, "Indesit Company Manisa Fabrikası, soğutucu üretimi yapıyor ve buradaki üretimin yüzde 80’ini ihraç ediyor.

2000’li yılların başında 250 bin adet buzdolabı olan üretim kapasitesi, yapılan yatırımlarla 2010 yılında 1,5 milyon adede ulaştı. Manisa Soğutucu Fabrikası Avrupa ülkelerinin dışında Orta Doğu ve Orta Asya ülkeleri için de bir ihracat üssü konumunda bulunuyor. Geçtiğimiz yıl ihraç ettiğimiz 1 milyon 100 bin adetle Indesit Company, 125 milyon Dolar’dan fazla ihracat tutarıyla Ege İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenen ödül töreninde Elektrik-Elektronik kategorisinde birincilik ödülünün sahibi oldu.

Indesit Company Manisa Ar-Ge Merkezi'nde geliştirilen ve üretimi de Manisa Fabrikamızda yapılacak olan Hotpoint Yeni Kombi Buzdolabı serisinin yıllık 20000 adet üretilmesi planlanıyor. Üretimin yüzde 60’ı Avrupa, Orta Doğu ve Orta Asya ülkelerine ihraç edilirken, yüzde 40’ı iç piyasaya sunulacak" dedi.  

Dergisi


KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account