Türk Telekom Ankara\'ya 30 katlı, 176 metre yükseklikte gökdelen inşa edecek. Binanın maliyeti 100 milyon lirayı bulacak.

Editör
19.10.2010

Özelleşmesinin ardından İstanbul'a taşınacağı iddiaları sürekli gündemde olan Türk Telekom, tercihini Başkent Ankara'dan yana kullandı. Türk Telekom halen Ankara'da bulunan birimlerini tek bir binada toplayacak gökdelen projesi için düğmeye basıyor. Türk Telekom, Ankara'ya 100 milyon lira maliyetli, 30 katlı ve 176 metre yüksekliğinde bina yapacak. Türk Telekom, 81 ilde yürüttüğü emlak projeleri kapsamında, atıl olan binaları elden çıkarıyor. Yeni binalar alıyor ya da sıfırdan inşa ediyor. Ankara'da 10 fikir projeden biri seçilen gökdelen Türk Telekom'un Aydınlıkevler'deki genel müdürlük kompleksi içinde yer alacak. Kompleks içindeki 5 farklı bina Ankara'nın en yüksek yapısı olan bu yerde toplanacak. Binanın her katında bahçe olacak. Telekom çalışanlar yeşil bahçeleri görerek çalışacak.

BİNA ÇEVRECİ OLACAK

Türk Telekom'un binası kendi enerjisini büyük ölçüde güneş, rüzgâr, yağmur ve topraktan alacağı enerjiyle üretecek. Bu ay temeli atılması planlanan binanın 100 milyon TL'ye mal olması bekleniyor. 176 metre yüksekliği ile Ankara'nın sembol yapılarından olacak bina, tam bir teknoloji harikası olarak inşa edilecek. Bina, teknoloji tabanlı sistemler ile yönetilecek ve akıllı bina konseptiyle çalışacak. Türk Telekom, özelleştirmeden bu yana 50 milyon TL'lik emlak satışı yaptı. Mevcut gayrimenkullere yapılan yatırım ve yeni satın alınan binaların toplam yatırım tutarı ise 500 milyon TL'yi aştı. Sattığı gayrimenkulün 10 katını geri alan Telekomun, Ankara'ya yapacağı teknolojik dev bina ile gayrimenkule yaptığı yatırım tutarı 600 milyon TL'ye çıkacak.

Kaynak: sabah.com.tr

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account