Abdullah Gül Üniversitesi Kampüsü projesiyle Dünya Mimarlık Festivali Ödülleri’nde Geleceğin Projeleri / Eğitim Yapıları kategorisinde finale kaldı.

Yazar:Editor
26.07.2012

 

Bu yıl 65’in üzerinde ülkeden rekor sayıda katılımın yaşandığı Dünya Mimarlık Festivali Ödülleri’nde toplam 33 farklı kategoride yarışacak olan projeler “The World Building of the Year 2012” ve "Future Project of the Year 2012” ödüllerini almak için aralarında Moshe Safdie, Ben Van Berkel, ve Juergen Mayer H gibi isimlerin de bulunduğu jüri karşısında sunum yapacak.

Londra merkezli EMAP Media Group tarafından düzenlenen ve 3-5 Ekim tarihleri arasında Singapur'da beşincisi gerçekleştirilecek olan Dünya Mimarlık Festivali, mimarlık dünyasının en önemli etkinliklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Proje sunumlarının yanı sıra sergi, panel ve seminerlere de sahne olacak olan Dünya Mimarlık Festivali’nde ödüller 5 Ekim Cuma günü açıklanacak.

AGÜ Yerleşkesi

Çırakoğlu Mimarlık’ın Dünya Mimarlık Festivali’nde “Geleceğin Projeleri / Eğitim Yapıları” kategorisinde yarışacak olan projesi, Kayseri Abdullah Gül Üniversitesi tarafından 2011 yılında açılan davetli yarışmayı kazandıktan sonra inşa edilmeye başlandı. Kampüsün 2015 yılından itibaren hizmete girmesi planlanıyor.

Projenin tasarımında, yeni bir üniversite olarak saygın ve değerli bir kurum olmayı hedefleyen Abdullah Gül Üniversitesi için nitelikli bir kampüs ortamı yaratmak adına evrensel değerlerle yoğurulmuş yenilikçi bir anlayış benimsendi.

Yerel dinamikler ve bölgeye has tarihsel referanslar, bu yenilikçi tutuma katkı sağlayacak unsurlar olarak kabul edildi. Kayseri'nin doğusunda, şehir merkezinin dışında yer alan yerleşke alanında kentsel anlamda da bütünlük gösteren bir fiziksel çevre tasarımı amaçlandı.

Kampüs yaşantısının sadece araştırma ve eğitimden ibaret olmadığı düşüncesinden yola çıkarak oluşturulan fiziksel çevrenin, burayı kullanacak topluluğa sahiplenme ve ait hissetme duygusu yaşatacak niteliklere kavuşması en önemli hedeflerden biriydi.

Yerleşke şehir dışında bir konumda olduğundan kentle bağlantısını güçlü tutacak bir ulaşım ağı oluşturmanın ötesinde, bu alanı kentin önemli bir rekreasyon ve kültür alanı olarak tarifleyecek bir kurgu belirlendi. Kampüsün aynı zamanda Kayserililerin kullanımına açık bir kent parkı olması fikri geliştirilirken, kampüsün peyzaj ve yeşil alan düzenlemeleri ile olduğu kadar, kentsel karakteri güçlü olan karma kullanımlı bir çekim merkezi olması öngörüldü.

AGÜ yapılarının her birinin nitelikli mimari ürünler olması ve bir araya geldiklerinde özgün karaktere sahip bir yerleşim tanımlamaları tasarımın temel prensiplerinden biri oldu.

Yapılara eğitim anlayışını ve üniversitenin vizyonunu yansıtacak nitelikte mimari bir dil kazandırıldı. Bölgenin tarihinden gelen ve sahiplenilmesi beklenen mimari mirasa ait değerler, yeniden yorumlanarak ve birebir temsil düzeyinden uzak durularak tasarıma ilave edildi.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account