Avrasya Maratonu\'nda 170 Bin Kişinin Geçtiği Boğaziçi Köprüsü Çok Büyük Bir Tehlike Atlattı.

Editör
18.10.2010

Mühendis Mimar Kentbilimci Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, rezonans mühendislikte "genliğin sonsuza gitmesi" olarak tariff edildiğini vurgulayarak "Salınımlar esnasında sistemin normal durumuna göre yaptığı yer değiştirme miktarına genlik denir. Bu salınımlar eğer sistemin doğal frekansına eşit olursa, sistemin genliği sonsuza dek artma eğilimi gösterir; bu olaya rezonans denir" ifadelerini kullandı.

ABD'DE KÖPRÜ YIKILMIŞTI


Kuvvetin frekansı sistemin doğal frekansına eşitlenince rezonansın gerçekleştiğini belirten Prof. Dr. Alp, böye durumlarda salınım genliğinin sonsuza gitmeye başlayacağından köprü rezonansa uğrayarak bir süre sonra yıkılacağının altını çizerek, 1940'ta ABD nin Washington eyaletinde yapılan Boğaziçi Köprüsü'nün benzeri olan Tacoma Asma Köprüsü'nün ulaşıma açıldıktan birkaç ay sonra rüzgarın etkisiyle rezonansa girerek yıkıldığını hatırlattı.

BENZER DURUM İNGİLTERE'DE OLDU


Benzer etkinin salınımlı bir asma köprü üzerinde büyük bir insan kitlesinin yürümesi veya koşması nedeniyle de oluşabileceğinin altını çizen Mühendis Alp şöyle devam etti: 2000'de Londra'da Thames Nehri üzerine ünlü mimar ve mühendisler Arup, Foster, Caro tasarımına uygun olarak inşa edilen Millenium Yaya Köprüsü de insanların yürüyüşlerinden oluşan titreşimler nedeniyle ciddi biçimde sallanmaya başlamış ve rezonansa girme eğilimi gösterdiğinden ulaşıma kapatılarak mühendislik hesapları yenilenmiş ve yapısal sisteminde gerekli takviye ve değişiklikler yapıldıktan sonra 2002 yılında tekrar hizmete açılabilmiştir.

Kaynak: Doğan Haber Ajansı 
 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account