Makine Mühendisleri Odası Yozgat İl Temsilciliği Sekreteri Tahir Demirel, Isı Yalıtımlı Bir Binada Enerjiden Yarı Yarıya Tasarruf Sağlanabildiğini Söyledi.

Editör
18.10.2010

Makine Mühendisleri Odası Yozgat İl Temsilciliği Sekreteri Tahir Demirel, Enerji Tasarrufu Bakımından Binalarda Isı Yalıtımının Çok Önemli Olduğunu, Isı Yalıtımlı Bir Binada Enerjiden Yarı Yarıya Tasarruf Sağlanabildiğini Söyledi.


Makine Mühendisleri Odası Yozgat İl Temsilciliği Sekreteri Tahir Demirel, enerji tasarrufu bakımından binalarda ısı yalıtımının çok önemli olduğunu, ısı yalıtımlı bir binada enerjiden yarı yarıya tasarruf sağlanabildiğini söyledi.

Makine Mühendisleri Odası Yozgat İl Temsilciliği Makine Mühendisi Tahir Demirel binalardaki ısı yalıtımının önemine dikkat çekti. İnsanın ömrünün yaklaşık yüzde 70'ni kapalı mekanlarda geçirdiğine işaret eden Demirel, kapalı ortamlarda sağlanacak yalıtımın insan sağlığı üzerinde bir çok olumlu etkileri bulunduğunu belirtti.

Isı yalıtımlı duvarlarda iç yüzeylerde terleme sonucu küflenmeler, siyah lekelenmeler ve sıva veya boya kabarmaların oluşmayacağını ifade eden Demirel, "Yaşanılan odalar içinde hastalanmaya neden olan bölgesel sıcak-soğuk farkları oluşmaz, dolayısıyla sağlık harcamaları azalır. Isı yalıtımlı duvarların içinde difüzyon sonucu su yoğuşması oluşmayacağından, duvarlardaki malzemeler korozyona uğramaz. Örneğin inşaat çelikleri paslanıp incelmez. Isı yalıtımlı binalar daha az yakıt yakılacağından havayı kirletme miktarları azalır." dedi.

Isı yalıtımının maliyetinin, ekonomiye getireceği katkının yanında devede kulak kalacağını ifade eden Demirel, "Yalıtıma verilen para, daha az yakıt yakarak ve daha küçük kapasiteli bir ısıtma sistemi kurarak birkaç ısıtma sezonu içinde geri kazanılır. Ülkemiz, Devlet İstatistik Enstitüsü(DİE)'nün 1996 verilerine göre, tükettiği toplam enerjinin yüzde 61,5'ini ithal etmektedir ve toplam tüketimin yüzde 29 'u binaların ısıtılmasında kullanılmaktadır. Eğer ısı yalıtımına gereken önem verilirse ithal ettiğimiz enerji miktarı da bu bağlamda düşecek, ülkemizin enerji konusunda dışa bağımlılığını bir nebze de olsun azaltmış olacağız." diye konuştu.

Son yıllarda halkın ısı yalıtımının önemini kavradığını ve ısı yalıtımının önem kazandığını belirten Demirel, şöyle konuştu: "Isı yalıtımı ev ekonomisinin yanı sıra birçok faydası daha vardır. Isı yalıtımı yapılmasıyla, binadan dışarıya olan ısı kaybı yalıtımsız duruma göre azalır, dolayısıyla ısınma için tüketilen yakıt miktarı da azalmış olur. Bu azalma miktarı, binanızın bulunduğu iklim bölgesine göre değişmekle birlikte yüzde 50 ile 70 arasındadır. Yani yalıtımsız bir eviniz varsa ve kışın evinizi ısıtmak için ayda 100 birim yakıt tüketiyorsanız, evinizi yalıtarak bu tüketimi 50 birime hatta 40 birime düşürebilirsiniz. Başka bir ifadeyle ayda 100 TL yakıt faturası yerine, ayda 50 TL hatta 40 TL fatura ödersiniz."

(Cihan Haber Ajansı)  

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account